Суд працюватиме за будь-яких умов

У переддень професійного свята – Дня працівників суду кореспондент газети побував у голови Новомосковського міськрайонного суду Сергія Васильовича Болкарьова.

– Сергію Васильовичу, розкажіть, будь ласка, чим живе сьогодні ввірена Вам державна установа?

– Новомосковський міськрайоний суд є одним із найзавантаженіших у області. Об’єднавшись із Новомосковським районом, навантаження на суддів збільшилось. Та й населення на сьогодні є більш обізнаним у своїх правах, і люди частіше, ніж колись, звертаються до суду. Хочу зазначити при цьому, що великим мінусом судової системи є відсутність місцевої муніципальної адвокатури, де б надавалась безкоштовна допомога малозабезпеченим громадянам, тому часто суддям доводиться розглядати заяви, м’яко кажучи, складені не за правилами, що забирає багато часу у і так перевантажених суддів.

Я нещодавно повернувся із Сполучених Штатів Америки, де був у складі делегації України, то там прийом заяв проводиться лише через адвоката. І якщо захисник бачить, що людина не має права звертатись до суду, він роз’яснює всі моменти, тим самим економлячи гроші далеко не багатих людей.

Ми ж розглядаємо самостійно складені заяви, і мене дивує, коли чую, що до суду звернутися складно. У будь-який час громадяни можуть прийти до судді, який веде прийом, і отримати необхідну допомогу.

– Як впливають на роботу суду реалії сьогоднішнього дня?

– На сьогодні суди в Україні знаходяться у складній ситуації. Конституцією передбачено фінансування судів. Але ось уже рік, як матеріальне забезпечення суду залишає бажати кращого. Я маю на увазі не оплату премій, а фінансову підтримку для здійснення правосуддя, тобто нашої основної функції. Матеріально-технічне забезпечення залежить від кількості справ, які розглядаються протягом року. Оскільки останні три роки ми фіксуємо цивільні справи на електронних носіях, то крім паперу, фарби, вимушені купувати ще й диски. За рік судом розглядається 8,5 тис. цивільних справ, якщо зробити хоча б по одній копії, це 8,5 тис. гривень! Треба ж десь знайти ці гроші. Замість запланованих 9,8 млрд. гривень, цьогоріч судовій системі України виділили 1,8 млрд. Виникає природне запитання, як здійснювати свої функції при такому фінансуванні?

Недофінансування судів – це велика проблема.

– Проаналізуйте, будь ласка, яких справ Новомосковським міжрайонним судом розглядається найбільше і яким є навантаження на одного суддю?

– У 2008 році у виробництві знаходилось 1161 карна справа, 4900 цивільних, більше 24 тисяч – справи про адміністративні правопорушення. Навантаження на одного суддю – від 250 до 320 справ на місяць. Треба сказати, що ми 9 років працювали не укомплектованим складом суду, і лише минулого року нам вдалося вирішити це питання, та з липня-серпня цього року у двох суддів закінчились повноваження, і вони досі чекають безстрокового призначення… Якщо порівняти співвідношення суддів на кількість населення у США та Україні, то воно становить 4 тисячі та 29 тисяч на одного суддю відповідно.

Крім того, наша законодавча система дозволяє затягувати справи, і поки сторони представляють докази, пишуть ходатайства наввипередки, процеси тягнуться роками. Тож, крім нових справ, накопичуються залишки нерозглянутих. Суддя повинен мати можливість ретельно з нею ознайомитися, уважно вивчити справу… Нашим суддям інколи доводиться розглядати до 20 справ за один день… Такого ви не побачите в жодній країні.

Тільки у нас можна проігнорувати повістку і не з’явитися до суду. В США за це карають тюремним ув’язненням. Недосконалість процесуальних законів, неукомплектованість штату, низька оплата праці та недостатнє матеріально-технічне забезпечення знижують ефективність роботи.

– Сергію Васильовичу, зупиніться, будь ласка, на адміністративних правопорушеннях, чому така велика їх кількість?

– Їх кількість зросла з введенням нових штрафів для водіїв. Для нас ця категорія справ достатньо складна. У працівників ДАІ головне – показники, і вони складають протоколи направо і наліво, правильно і неправильно. Чого вартий лише прилад «Візир», про досконалість роботи якого можна посперечатись. Вивчивши справу, ми виносили законне рішення, дуже багато справ припиняли. Хоча вважаю, що це державна проблема. Є план – і працівники ДАІ вимушені його виконувати. В нелегких умовах опинилися і водії, і працівники Державтоінспекції…

– Що можете сказати про професійну підготовку суддів ввіреного вам суду?

– На щастя, у нас працюють висококласні спеціалісти. Більшість з них – випускники Харківського юридичного інституту, нині академії ім. Я. Мудрого. Такі судді як Оксана Вікторівна Мороховець, Олена Миколаївна Соколянська, Вадим Анатолійович Гречаний досягли великих успіхів у судочинстві і є прикладом для колег. Незважаючи на те, що юридична система в Україні знаходиться на невисокому рівні, за роки незалежності система судочинства значно просунулась вперед. І сьогодні ми маємо можливість брати участь у семінарах, тренінгах, їздити за досвідом за кордон. Я оптиміст, і сподіваюсь, що ми досягнемо рівня розвинених країн, і в нас цінуватимуть роботу юристів так, як, наприклад, у тій же Америці.

– До президентських виборів залишився місяць. Чи зможуть звернутися до вас громадяни у разі потреби із заявами стосовно порушення їх прав?

– З 20 жовтня до закінчення виборів організовано чергування суддів. З 10-го січня – з 8-и ранку до 12-ї ночі, 16-го та 17-го січня чергування буде цілодобовим, і закінчиться за дві години до відкриття виборчих дільниць і початку голосування. Саме за дві години припиниться прийом заяв від громадян. 18-го та 19-го січня судді також вестимуть прийом громадян.

– У вівторок, 15-го грудня, ви відзначатимете своє професійне свято, що побажаєте своїм колегам?

– Меншого навантаження, турботи держави, а їх сім’ям – благополуччя, доброго здоров’я, радості і добра.

Редакція газети приєднується до привітань і бажає всім працівникам Новомосковського міськрайонного суду щастя, наснаги і професійного вдосконалення на ниві судочинства України.

Можливо, Вам буде цікаво

By