Щоб лихо не застало зненацька

Рекомендації відділу МНС і міських курсів ЦО міста Новомосковська щодо дій населення у надзвичайних ситуаціях

Дніпропетровська область є однією з найбільш техногенно- та екологічно напружених областей нашої держави.

Серйозне занепокоєння місцевих органів виконавчої влади викликає питання катастрофічного затоплення місцевості при руйнуванні гребель ГЕС Дніпровського каскаду. Найбільш критична ситуація може виникнути у випадку руйнування греблі Кременчуцької ГЕС, внаслідок чого можуть бути зруйновані греблі Дніпродзержинської та Дніпровської ГЕС. Водяний вал висотою 10 метрів пройде по річці Дніпро в межах області за 22,2 години.

Після руйнування греблі катастрофічне затоплення території області почнеться через 4,2 години недалеко с. Мішурін Ріг Верхньодніпровського району, і протягом 72 годин сформується зона катастрофічного затоплення площею 1860 кв.км. з населенням майже 700 тис. чоловік. В цю зону потрапляють місто Новомосковськ та Новомосковський район з населенням 145 тис. чоловік. Спад води настане через 2,5 – 7 діб.

До ліквідації наслідків ймовірних техногенних катастроф, стихійних сил природи, пов'язаних з катастрофічним затопленням, кваліфіковано і завчасно готуються кадри, служби, сили і підрозділи цивільного захисту міста Новомосковська та Новомосковського району. За прогнозами і даними минулих років, місто Новомосковськ і вісім населених пунктів району повністю опиняться під водою.

У відповідності з планом основних заходів цивільної оборони області на 2008 рік наприкінці травня на базі Орлівщанської сільської ради під керівництвом начальника цивільного захисту – голови Новомосковської РДА Ігоря Івановича Гуртового були проведені показові практичні заняття для адміністрацій збірних евакуаційних пунктів на тему: «Порядок проведення евакуаційних заходів у разі загрози катастрофічного затоплення території». Мета заняття – визначити рівень готовності адміністрацій збірних евакуаційних пунктів та на практиці показати роботу пункту з розгортанням усіх ланок.

Призначені працівники збірних евакуаційних пунктів сільських рад на практиці відпрацьовували елементи своєї роботи у разі загрози або виникнення надзвичайної ситуації природного чи техногенного характеру або внаслідок терористичного акту, які призвели до руйнування гребель Дніпровського каскаду та спричинили загрозу катастрофічного затоплення міста та району.

Заняття проводились в три етапи.

Проведені заходи І-го етапу виявили ряд питань, які необхідно забезпечити на місцевому рівні складом евакуаційних органів сільської ланки стосовно організації та проведення евакуаційних заходів, в першу чергу, забезпечення плавучими засобами, матеріальними запасами тощо.

Начальник цивільного захисту району І.І. Гуртовий зазначив, що життя та здоров'я людини, її безпека є найвищими соціальними цінностями, за які відповідає держава. Організація навчання населення міста та району з питань безпеки життєдіяльності починається з дитячого садка, школи та вищого навчального закладу, а продовжується на обласних курсах підвищення кваліфікації керівних кадрів, міських курсах цивільної оборони та функціонального навчання працюючого персоналу з питань цивільного захисту.

Організатор ІІ-го етапу заняття Вадим Іванович Мусійченко, начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Новомосковського району, проінформував учасників заходу, що практичні заняття адміністрації збірного евакуаційного пункту по евакуації населення, які очолював начальник ЦО, Голова Орлівщанської сільської ради Василь Білий, показали, що мешканці сільської ради будуть своєчасно оповіщені про загрозу можливої біди, отримають від місцевої влади кваліфіковану і професійну допомогу для збереження свого життя і здоров'я.

Старший майстер виробничого навчання міських курсів ЦО м. Новомосковська Безруков Микола Віталійович доповів про склад, організацію та роботу пункту видачі засобів індивідуального захисту з його практичним розгортанням.

Евакуйовані громадяни, як підкреслив Олександр Золотарьов – завідувач міських курсів цивільної оборони м. Новомосковська, повинні мати при собі паспорт, військовий квіток, документ про освіту, свідоцтво про народження, трудову книжку (пенсійне посвідчення), кошти, продукти харчування і питну воду на три доби, постільну білизну, одяг і взуття за сезоном (загальною вагою не більше 50 кілограмів на кожного члені сім'ї), дітям дошкільного віку вкладається у кишеню або пришивається до одягу записка, де зазначається прізвище, ім'я та по батькові, домашня адреса (та інше).

ІІІ-й етап – евакуація населення із зон стихійного лиха в межах району (при загрозі затоплення в разі прориву греблі на Кременчуцькій ГЕС).

Аналіз проведених занять дозволив виявити проблемні питання, яки впливають на цивільний захист районної ланки – недостатнє фінансування програм, спрямованих на запобігання виникнення надзвичайних ситуацій, недостатня підготовка керівників органів місцевого самоврядування в сфері запобігання та реагування на надзвичайні ситуації.

Підводячи підсумки практичного заняття, начальник цивільного захисту голова Новомосковської РДА Ігор Іванович Гуртовий, відзначив, що зазначені питання знаходяться під постійною увагою районної державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, їх вирішення є пріоритетним завданням в галузі техногенно-природної безпеки Новомосковського району і керівний склад в змозі протистояти стихії та іншим надзвичайним ситуаціям, що можуть виникнути. Він побажав, щоб здобуті навички ніколи не застосовувати у житті.

Заняття завершились практичними діями невоєнізованих формувань цивільної оборони Орлівщанської сільської ради.

Источник: С.Руда, майстер виробничого навчання курсів ЦО міста Новомосковська

Можливо, Вам буде цікаво

By