Що несе з собою грозова хмара

Що несе з собою грозова хмара


   18 августа 2008     3624
Ніщо так не лякало наших пращурів, як спалахи блискавок, що краяли небо, і пекельний гуркіт грому. Елліни приписували їх наймогутнішому з богів - Зевсу, в інших народів блискавки ототожнювали із стрілами розгніваного божества. Нині фізика пояснює справжню природу блискавки, як розряд в атмосфері мільйонів кіловат енергії.

Дві ознаки грози очевидні для всіх - це грім і блискавка. Блискавка - це електричний розряд, який виникає, коли різниця зарядів у двох місцях настільки велика, що вони можуть подолати ізолюючий ефект повітря. Розряд може виникати всередині хмари, між хмарами чи між хмарою і землею. На мить блискавка нагріває повітря до неймовірно високої температури, до 30 тис. градусів Цельсія у момент розряду.

Блискавка небезпечна для життя і здоров'я. Ураження блискавкою для людини може бути смертельним. Так, наприклад, у цьому році 29-30 липня в Криму під час косовища від блискавки загинуло 1 людина, 5 травмовано. Але не всі люди, уражені блискавкою, гинуть, а лише близько 30 %.

Ураження блискавкою лікарі прирівнюють до дії на організм електричного струму. Така травма руйнує нервову систему, порушується дихання та серцева діяльність. На шкірі потерпілих лишаються характерні сліди: червоні смуги, опіки. 88 - 90 % уражених спершу втрачають свідомість. При наданні першої допомоги слід негайно зробити непрямий масаж серця в поєднанні з диханням „ ротом до рота ” чи „ ротом до носа ”, поки не почне працювати серце і не відновиться дихання, потім необхідно викликати швидку допомогу.

Слід пам'ятати, що під час грози слід дотримуватися певних правил:
- Якщо до сховища далеко, пригніться (тримаючись поодинці), бажано заховатись в якому-небудь заглибленні, ноги тримайте разом, з голови і тіла зніміть всі металеві предмети. Не лягайте на землю. Не стійте під деревом.
- Якщо ви чуєте дзижчання з боку предметів, що недалеко лежать, наприклад, крупного каміння або паркану, негайно перейдіть у інше місце.
- Не тримайте у руках довгі чи металеві предмети, наприклад, вудочки чи парасольки.
- Не торкайтесь металевих споруджень, дротяної огорожі чи металевої проволоки для сушіння білизни і не наближайтеся до них.
- Не їздіть верхи чи на велосипеді.
- Якщо ви їдете в автомобілі, зменшіть швидкість або зупиніться подалі від дерев та високовольтних башт. Залишайтесь в авто, але не торкайтесь металевих частин.
- Якщо ви купаєтесь, негайно вийдіть з води і зайдіть в укриття.
- Якщо ви пливете в човні, - якомога швидше пристаньте до берега, сховайтесь.
- Ні в якому разі в грозу не користуйтеся мобільними телефонами, вимкніть їх, бо вони притягують блискавку. ( В червні цього року в м. Рівному блискавкою було вбито 15 - річного юнака, який розмовляв по мобільному телефону під час грози ).
- Перед грозою вимкніть зовнішні антени і всі електричні прилади.


Шановні новомосковці! Майте на увазі, що після спекотних днів дощі йдуть з грозами. Будьте обережні, прислухайтесь до наших порад, бережіть своє життя!


На сайте работает система проверки ошибок. Обнаружив неточность в тексте, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter.


(голосов: 1)


Хотите всегда быть в курсе последних новостей и событий Новомосковска? Подпишитесь на рассылку обновлений!

О. Назаровська, майстер виробничого навчання міських курсів ЦО м. Новомосковська

Возможно Вам будут интересны и эти новости


  • æ
  • é
  • ä
  • è
    57