Стихія, помножена на недбальство

Наприкінці серпня, після того, як місто в черговий раз наповнилось смородом тліючих відходів виробництва і життєдіяльності, а у КП НКПП газетярів запевнили, що причину задимлення слід шукати на шпалозаводі, кореспонденти нашої газети разом з начальником міжрайонної екологічної служби М. Солодушко вирішили особисто з'ясувати джерело удушливого смогу. Вирішено було відвідати як околиці шпалозаводу, так і міське сміттєзвалище.

Покружлявши навколо території заводу, ми нічого особливого не помітили. Правда, горіли трава і очерет, та працівники відділу МЧС намагались локалізувати горіння, і на місце загоряння були направлені пожежні машини. Стати причиною задимлення всього міста горіння сухої трави не могло, хоча додало диму до того, що розповсюджує сміттєзвалище. Тож проблема не на шпалопросочувальному. До того ж Микола Іванович пояснив, що на такому виробництві, як шпалозавод, міри безпеки достатньо суворі для того, щоб запобігти будь-якому загорянню, тим більше періодичному.

А от варто було нам наблизитись до сміттєзвалища, як легені одразу відчули брак кисню, дихати стало важко, сірий дим оповив авто. Треба зізнатись – стало моторошно, здавалось, повітря за склом просто не призначене для дихання. В черговий раз поспівчували кулебівцям – заручникам сміттєвого полігону, яким доводиться весь час жити і працювати у безпосередній близькості до нього. – Тільки приватний господар зможе навести на смітнику лад, – тим часом запевняв нас М. Солодушко. – Тому що він знатиме, що за все відповідає особисто. А зараз крайнього не відшукаєш.

На в'їзді до зони екологічного лиха – а інакше територію, заповнену тліючим сміттям, і не назвеш – нас зустрів порожній КПП, тарифи на паркані, кимсь завбачливо замальовані, і хлопець років десяти, який, тягнучи за собою возик знайденого серед сміття добра, подивувався тому, що ми добровільно намірились дихати смородом. До речі, під час екскурсії по смітнику нам довелось зустріти не одного такого ”шукача скарбів”, яких, як пояснив нам Олександр, працівник сміттєзвалища, позбутись просто неможливо.

Стихія, помножена на недбальствоЩо ж до загоряння звалища відходів, то Олександр поясним нам, що спочатку зайнявся степ, а потім вогонь перекинувся на сміття. На поверхні його пригасили, а от нижні шари продовжують тліти.

Глибину горіння встановити досі не вдалося, ліквідувати осередок вогню остаточно в свій час не змогли. Як наслідок – сміттєзвалище перетворилось на одне гігантське тліюче вогнище.

Схоже, рови, які ми насправді побачили на в'їзді до звалища, мало рятують від проблем зі сміттям, а от паркан, на думку Миколи Солодушка, був би значно дієвішим. Загальна площа неогородженої земельної ділянки, на якій розташоване звалище побутових відходів, складає 11 гектарів, з яких 4,5 зайняті рідкими відходами. А значить, дим і сморід від тліючого сміття – лише верхівка айсбергу, бо ніхто не знає складу тієї суміші, яка просочується крізь землю…

Стихія, помножена на недбальствоЧи можна впорядкувати міське сміттєзвалище і якими методами – ані від начальника екологічної служби, ані від начальника МКП НКПП конкретної відповіді ми так і не почули. Тим часом працівники МНС, до яких ми звернулись за коментарями з приводу побаченого, продовжують періодично виїжджати на смітник і гасити загоряння верхнього шару відходів. Наскільки це дієво – новомосковці майже щодня мають можливість у цьому впевнюватись.

Тим часом мешканці Кулебівки продовжують апелювати до громадськості та звертатись до усіх можливих інстанцій, наголошуючи на тому, що смітник цілеспрямовано підпалюють саме вночі. Що ж стосується сміттєвозів з обласного центру, які прибувають у Новомосковськ регулярно, то вміст їхнього вантажу достеменно нікому не відомий.

Керівництво МКП НКПП пояснює усі проблеми із смітником браком коштів, а тут іще і серпнева спека додалась… ”Є бажання – тисяча способів, нема бажання – тисяча приводів”, – так колись сказав великий реформатор Петро Перший, якого останнім часом любить цитувати міський голова. Але цитувати талановитого управлінця мало, слід і самому проявляти хоч який талант до керування, якщо він, звісно, не обмежується скеровуванням грошей до власної кишені.

Як би мала місцева влада бажання навести на сміттєзвалищі лад, знайшлися б і кошти, і люди, і техніка. Але перетворювати новомосковців на піддослідних щурів, вочевидь, вигідніше…

у підсумку дає екологічну катастрофу

Стихія, помножена на недбальствоЛюдська недбалість мало не стала причиною трагедії, коли 27 серпня зайнявся очерет на території, яка прилягає до городів мешканців вул. Дзержинського. Полум'я, випаливши плавні, з блискавичною швидкістю наблизилось до людських городів і за мить перекинулось на садки. Намагаючись врятувати своє житло, люди поливали вируючий вогонь водою з відер, відрізали підхід до садиби, вирубуючи бур'яни. Працівники газового господарства міста на чолі з керівництвом також прибули на місце події – потрібно було негайно припинити подачу газу на вулицю. Крім безпосередньо своєї роботи – припинення подачі газу – вони також включилися у роботи з гасіння вогню.

Мабуть, в момент боротьби зі стихією не було жодної байдужої людини. Ситуація ускладнювалась тим, що до будинків з боку вул. Дзержинського не могли під'їхати пожежні машини, бо вулиця була перекопана для прокладення комунікацій для нового масиву «Самарь». Уже півроку як відкриті рови з трубами спотворили вулицю: не обладнані жодними застережними знаками вони є потенційною загрозою для життя мешканців. А під час пожежі халатність горе-господарів могла стати причиною трагедії багатьох людей! Добре, що пожежники не розгубились, і таки змогли допомогти людям – вогонь гасили з боку плавнів (!), всього було задіяно чотири пожежних машини.

Щоразу, як в нашому місті планується нове будівництво, мешканці прилеглих будинків переймаються тим, що, у разі небезпеки, до їх помешкань не зможуть під'їхати рятувальні служби. Але можновладці глухі до таких звернень. І ось прецендент… Не дай боже, щоб пророчі слова однієї з мешканок вулиці Дзержинського, яка рятувала від вогню свою будівлю – ”Скільки людей повинно загинути для того, щоб чиновники змогли нас почути”, справдилися…

Источник: А. Чиндрова

Можливо, Вам буде цікаво

By