Минуло лише два тижні з моменту введення нових штрафів за порушення правил дорожнього руху, а працівники Державтоінспекції вже констатують покращення дисципліни водіїв на дорогах. Майже вдвічі зменшилась кількість дорожньо-транспортних пригод. Мабуть, захмарні суми штрафів подіяли заспокійливо.
Тепер працівники Державтоінспекції жорстко штрафуватимуть не лише за порушення Правил Дорожнього Руху, а й за відсутність необхідних документів та несправність автомобіля. Мінімальний розмір штрафу становить 51 гривню, максимальний – 3400 гривень. Здавалось би, така шокотерапія протверезить голови тим, хто почувається господарем на дорозі і для кого «закон не писаний». Але це не зовсім так. У цьому мали змогу впевнитись кореспонденти газети, взявши участь у чергуванні екіпажу підрозділу Новомосковської дорожньо-патрульної служби ДАІ разом з капітаном, старшим інспектором ДПС Станіславом Семенюком та прапорщиком, інспектором ДПС Олександром Груднистим.
Маршрут екіпажу доволі великий – від Перещепиного – до межі Запорізької області; від межі м. Дніпропетровська – до сел.. Меліоративного, і звідти – до Новомосковська. Ми з екіпажем проїхали до м. Дніпропетровська, звідти – до с. Піщанки, а потім – до Новомосковська.
Ще не встиг екіпаж покинути межі міста, як у районі НМТЗ радар зафіксував перше порушення – перевищення швидкості одним із водіїв іномарки. Одразу О. Груднистим було складено протокол про адміністративне порушення і роз'яснено порушникові ПДР, що штраф він зобов'язаний сплатити протягом 15 днів. Якщо цього не буде зроблено, сума штрафу автоматично збільшується вдвічі.
Доки інспектор займався оформленням документів, до С. Семенюка звернувся водій ЗАЗу, який вирішив проконсультуватися у інспектора, чи потрібно пристібати ремені безпеки на цій застарілій моделі авто, якщо їх немає в наявності. Станіслав Анатолійович особисто перевірив машину і побачив, що пристрій для ременів є, видно, колишній власник їх зняв. Тому порекомендував водієві знову поставити їх на місце. Поки що за відсутність аптечки та непристебнуті ремені не штрафують, але це тимчасово, тож краще вже зараз привести до порядку автівку, щоб менше було проблем.
По шляху слідування до межі Дніпропетровська не було зафіксовано жодного порушення, але за машиною ДАІ скупчилась ціла кавалькада автомобілів, не наважуючись перевищувати швидкість. Виглядало це досить кумедно, але варто лише було машині розвернутися, як водії піддали газу – і їх їзда вже не була такою організованою.
Здавалось, що у цей день ми навряд чи побачимо порушників. Машина зі спеціальною символікою ДАІ діяла на водіїв заспокійливо, та й солідарне попереджувальне блимання фарами тимчасово організовувало учасників руху.
Наступна зупинка екіпажу була в районі с. Піщанки, неподалік повороту на Орлівщину. І саме на місце недавньої страшної дорожньо-транспортної пригоди, в якій загинуло двоє людей, на крутому повороті водій маршрутного таксі почав здійснювати обгін, ризикуючи при цьому не лише власним життям, а й життям пасажирів. За таку безшабашність водій, звичайно, понесе покарання. Штраф у сумі 450 гривень трохи зіб'є бажання порушувати правила. Доки оформлювали документи, водій з жалем провів поглядом маршрутне таксі, яке їхало після нього тим же маршрутом. Час – гроші, яких у той день недорахувався водій. Нові вимоги для маршрутників жорсткі – недешево обійдуться і зайві пасажири – від 170 до 255 гривень штрафу.
Участь у рейді показала, що найчастіше водії перевищують швидкість і порушують правила обгону, хоча є й випадки керування транспортом у стані алкогольного сп'яніння.
Відтепер доведеться дисциплінуватись і пішоходам, через яких часто трапляються ДТП, і у працівників ДАІ та і у водіїв до них багато претензій. За перехід проїжджої частини у невстановленому місці та непокору сигналам регулювання доведеться сплатити від 51 до 85 гривень. Щоб скласти адмінпротокол, потрібен документ, що засвідчує особу. Тому якщо бунтівливі пішоходи ухилятимуться від відповідальності, порушників доставлятимуть до райвідділу.
Штрафуватимуть за порушення правил дорожнього руху і велосипедистів, скутеристів та гужовиків. Сума штрафу – від 85 до 136 гривень. Порушать правила вдруге – сплатять до 170 гривень.
Віднині каратимуться солідними штрафами і організації, які обслуговують вулично-шляхову мережу. Дорожньо-транспортні пригоди нерідко трапляються саме через незадовільний стан доріг, відсутність розмітки тощо.
Нині штрафи для шляховиків значно зросли. За порушення правил, норм і стандартів, що стосуються безпеки дорожнього руху при утриманні вулично-шляхових мереж, доведеться сплачувати штраф від 1020 до 1360 гривень.
Новими правилами передбачена й низка інших покарань.
Наприклад, за експлуатацію автівки, що забруднює повітря, доведеться викласти від 510 до 850 гривень.
Штрафи захмарні. І в умовах економічної кризи особливо боляче битимуть по кишенях простих українців. Саме тих, що не мають депутатських та інших імунітетів недоторканності. Щоб не було «мучительно больно», треба підвищувати культуру водіння вітчизняних автомобілістів, яка останнім часом знизилась до нульової відмітки.
Робити зараз якісь висновки – зарано. Час покаже дієвість нововведень.
А поки що треба підкорятися новим вимогам. Всього-навсього поважати один одного: водієві – пішохода, пішоходові – водія, підвищуючи свою загальну культуру.