Закон захищає пільговиків

Емоційно та дуже схвильовано розпочав нараду з питання перевезення пільгових категорій громадян голова райдержадміністрації І. Гуртовий.

Багаточисельні скарги на якість обслуговування часто лягають на стіл керівника району, міськрайонної прокуратури, і до сьогодні не вдається побороти нахабство, грубість водіїв, які дозволяють собі таке поводження з людьми похилого віку.

– Сором, жах, – ось ті слова, якими можна охарактеризувати ситуацію з перевезенням пільговиків, – так окреслив ситуацію Ігор Іванович.

Кожному з нас не раз доводилося бути свідком безсоромної поведінки водіїв, коли вони виштовхували за двері маршрутних таксі, автобусів ветеранів та учасників війни. І марно обурюватися учасникам кількох війн, ліквідаторам Чорнобильської АЄС та закликати до совісті людей за кермом, бо інколи у відповідь можна почути навіть таке святотатство, як «…я вас туди не посилав..».

Особливо гірко чути це ветеранам Великої Вітчизняної війни, яких з кожним роком стає все менше. Тому з виступів голів ветеранських організацій М. Невпряги та П. Єскіна легко можна було зрозуміти, як багато образи накопичилось на винуватців низького рівня обслуговування пасажирів-пільговиків. Микола Тимофійович озвучив побажання пенсіонерів-ветеранів, котрі мають дачні ділянки у районі Піщанки та Орлівщини, і яким доводиться діставатися автобусами до своїх дач, проявляти людяність до тих, хто заслуговує, щоб нащадки шанували їх.

– Вражає в цій ситуації те, як сказав І. Гуртовий, що в кожного з цих людей є батьки, дідусі з бабусями, то чи можна назвати їх людьми взагалі?

Те, що таке питання виникло, свідчить про низький рівень загальної культури. А головне – невиконання законів, які поки що ніхто не скасовував, а разом з ними і право відповідних категорій громадян на безкоштовний проїзд.

На підтвердження своїх слів голова райдержадміністрації зачитав витяги з кількох законів, що гарантують багатьом категоріям громадян пільги. Для цього щороку Державним бюджетом передбачаються субвенції на відшкодування перевізникам коштів за перевезення пільгових категорій громадян. Якраз тут і виникає найбільше непорозумінь, тому що сільськими та селищними радами виділяються щомісячні талони на проїзд. Нещодавно перевізники розвісили в автобусах та маршрутних таксі спеціальне розпорядження про те, що без талонів пасажири не мають права на безкоштовний проїзд.

За таку самодіяльність перевізникам дісталось «на горіхи», бо, як зазначив І. Гуртовий, талони потрібні для відшкодування коштів перевізникам, і по їх закінченню пасажир-пільговик представляє посвідчення особи, яка користується цими пільгами. Ось і все, і не треба видумувати велосипед. За видачу талонів відповідатимуть голови сільських та селищних рад, вони добре знають, скільки талонів їм потрібно, і хто дійсно ними користується, а хто вже не в змозі навіть встати з ліжка.

Звичайно, зазначив Ігор Іванович, краще було б запозичити досвід Росії, де пільговикам надають адресну допомогу. Отримав кошти – розподіляй, куди і скільки треба їздити. Та це питання досить спірне, і не всім пільговикам до душі. Тож поки що все залишається як раніше – систему відшкодування коштів з державного бюджету перевізникам ніхто не скасовував.

Як пояснив начальник управління праці та соцзахисту населення райдержадміністрації В. Мальований, право на отримання компенсації мають лише ті перевізники, які виграли обласний тендер на перевезення пасажирів. На сьогодні він один – Новомосковське автопідприємство Махмуда Вахаєвича Басаєва, якого також заслухали присутні.

Перевізник вибачився за заподіяні незручності, за грубість водіїв, і пообіцяв у подальшому виправити ситуацію, зазначивши при цьому, що у кожному транспортному засобі є номер телефону керівництва. У випадку порушень правил перевезення пільгових категорій громадян можна зателефонувати і повідомити про конкретний випадок. Нерадиві водії будуть позбавлені права керувати транспортним засобом, що перевозить людей.

Спільна нарада не проводилась для «галочки», вона дала можливість виявити всі сторони цієї проблеми, і на її основі було видано розпорядження в.о. голови райдержадміністрації В. Масіча про пасажирські перевезення громадян пільгової категорії населення на приміських автобусних маршрутах загального користування.

Даним документом згідно законів України, інструкцій, розпоряджень визначено зобов'язання головам сільських, селищних та міської рад про перевезення пільгових категорій громадян:

Останнім – забезпечити роз'яснення щодо надання пільги окремим категоріям громадян; перевізникам – забезпечити дотримання вимог чинного законодавства при наданні послуг (наявність у транспортному засобі повної інформації щодо перевізника з обов'язковим зазначенням номеру телефону); управлінню праці та соцзахисту населення – регулярно забезпечувати талонами жителів району та здійснювати компенсаційні виплати перевізникам на підставі їх звітів згідно затвердженого механізму відшкодування; фінансовому управлінню райдержадміністрації – забезпечити своєчасне та в повному обсязі фінансування видатків при надходженні субвенції з державного бюджету на відшкодування витрат, пов'язаних з перевезенням пільгових категорій населення.

Ось так, разом, було вироблено механізм, який слугуватиме інтересам тих, кому законом визначено користуватися пільгами, на які ці люди, безумовно, заслужили.

Источник: Т. Харківських

Можливо, Вам буде цікаво

By