У Губинисі новомосковські правоохоронці вилучили з незаконного обігу 60 тонн металобрухту

Будь-які загальнодержавні економічні процеси відразу позначаються на житті кожної пересічної людини. У даному разі йдеться не про банальне для нас погіршення ситуації, а, навпаки, про її покращення – підвищення розцінок пунктів прийому металобрухту. Зумовлене певними процесами, воно, на жаль, окрім позитивної сторони, породжує низку соціально-побутових проблем.

Так, міліцейські зведення щодень фіксують до десятка (а інколи й більше) всіляких крадіжок металу – від секцій металевих парканів, труб, каналізаційних люків, запчастин до дротів ліній радіомовлення, електропередач та телефонних кабелів. І ні для кого не секрет, що крадуть ці речі, аби потім здати у пунктах прийому металобрухту.

Законом України «Про металобрухт» дано чітке означення металобрухту – не придатні для прямого використання вироби або частини виробів, які за рішенням власника втратили експлуатаційну цінність внаслідок фізичного або морального зносу і містять у собі чорні або кольорові метали чи їх сплави, а також вироби з металу, що мають непоправний брак, залишки чорних і кольорових металів та їх сплавів.

Цей же законодавчий акт визначає, що приймання побутового металобрухту від фізичних осіб дозволяється при пред’явленні ними документа, який засвідчує особу, та обов’язково оформляється актом приймання, в якому, у свою чергу, зазначаються дані документа, що засвідчує особу, та опис металобрухту. Фізичні особи можуть здійснювати операції лише з побутовим металобрухтом. Оформлення документів, що засвідчують набуття права власності на металобрухт, та актів приймання металобрухту є обов’язковим.

Такий порядок визначено законом. Як воно відбувається у реальному житті, знає кожен, хто хоч раз побував у пункті прийому металобрухту. По-перше, постійними клієнтами багатьох з них є асоціальні елементи: п’яниці, наркозалежні та безхатченки. Для них це найчастіше єдине джерело отримання грошей. Отже пошуки металобрухту – постійна турбота, що нерідко спонукає і до крадіжок. Прийняття та оплата їх знахідок – справа кожного конкретного працівника приймальника: хтось жаліє «нещасних», хтось не питає, звідкіля залізо, а хтось, хочеться сподіватись, і відмовляє (трапляються непоодинокі випадки, коли туди тягнуть навіть хрести з могил).

Інша категорія клієнтів – законослухняні, однак далеко незаможні громадяни, що, переглянувши власне господарство, помічають безліч непотрібних, проте за цінами металобрухту, вартісних речей. Тож збирають його до купи та везуть до приймальних пунктів. Однак і в даних випадках документи оформлюються далеко не завжди. Чому? Відповідь очевидна.

Для операцій з металобрухтом, як-от заготівля, переробка, металургійна переробка брухту чорних і кольорових металів необхідне отримання дозволу, тобто ліцензії. Обов’язковою умовою для отримання ліцензії на здійснення операцій з металобрухтом є наявність у заявника облаштованої земельної ділянки для здійснення операцій з брухтом кольорових металів та їх сплавів площею не менш як 500 кв. м, з брухтом чорних металів та їх сплавів – не менш як 1000 кв. м, яка повинна мати бетонне або тверде покриття, яке унеможливлює проникнення в ґрунт шкідливих речовин. Кожен суб’єкт підприємницької діяльності повинен забезпечити контроль за вибуховою, пожежною, екологічною та радіаційною безпекою відповідно до законодавства.

І це далеко не весь перелік необхідних умов, якими нехтують власники приймальних пунктів. Тобто власники нелегальних приймальних пунктів, що нібито функціонують, а нібито й ні.

З метою припинення протиправної діяльності осіб, які займаються незаконними операціями з металобрухтом, попередження крадіжок металевих виробів, кабельної продукції дільничними інспекторами новомосковської міліції систематично організовуються та проводяться відпрацювання. В результаті проведених заходів у лютому працівниками сектору державної служби боротьби з економічними злочинами Новомосковського МВ було викрито незаконний пункт прийому металобрухту в с. Губиниха по вул. Свічкаренка, де було виявлено 60 000 кг металобрухту. Таку незаконну діяльність організував 27-річний місцевий мешканець, який вже притягувався до кримінальної відповідальності за здійснення операцій з брухтом кольорових і чорних металів без державної реєстрації або без спеціального дозволу (ліцензії). Крім цього, дільничними інспекторами новомосковської міліції протягом січня-лютого поточного року було відпрацьовано житловий масив Кулебівка в м. Новомосковськ, м. Перещепино, с. Вільне, с. Мар’янівка, смт. Меліоративне тощо. Результатом проведених заходів стало виявлення і припинення діяльності чотирьох незаконних пунктів прийому металобрухту. Всіх осоіб, які організували таку діяльність, притягнені до адміністративної відповідальності за ст.164-10 КУпАП. Покаранням за таке правопорушення є штраф від двадцяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією металобрухту, а також грошей, отриманих від його реалізації.

Працівники міліції постійно проводять спеціальні заходи, спрямовані на виявлення таких підпільних місць. Нагадаємо, що для закриття підпільного пункту прийому металобрухту та притягнення його організатора до відповідальності, дуже важливим є зацікавлення жителів конкретної вулиці, населеного пункту та їх співпраця з правоохоронцями.

Якщо вам відомі будь-які факти злочинних діянь, пов’язані із незаконним обігом металобрухту, просимо повідомити про це за телефонами чергової частини Новомосковського міського відділу міліції: 7-31-66 або 102, чи за «телефоном довіри»: 38-04-85. Конфіденційність та анонімність гарантуємо!

Тетяна Попова, майор міліції

Можливо, Вам буде цікаво

By