Перемога ціною життя

Сталінградська битва – великий бій між військами СРСР – з одного боку і військами Третього рейху, Румунії, Італії, Угорщини – з іншого в ході Великої Вітчизняної війни з 17 липня 1942 по 2 лютого 1943 року.

Битва є однією з найважливіших подій Другої світової війни і поряд із битвою на Курській дузі стала переламним моментом у ході військових дій, після яких німецькі війська остаточно втратили стратегічну ініціативу. Битва включала в себе: спробу вермахту захопити лівобережжя Волги поблизу Сталінграда (сучасний Волгоград) і саме місто, протистояння в місті і контр-наступ Червоної Армії (операція «Уран»). Врешті 6-ту армію Третього рейху та інші сили його посібників було оточено. Частину було знищено, а частину захоплено в полон.

Сталінградська битва вважається найкривавішою в історії людства. За приблизними підрахунками, сумарні втрати обох сторін у цій битві перевищують 2 мільйони людей. Держави Вісі втратили велику кількість людей і озброєнь, а згодом не змогли повністю оговтатися від поразки.

Наслідки Сталінградської битви викликали розгубленість і паніку у військах країн Вісі. Почалася криза профашистських режимів у Італії, Румунії, Угорщині, Словаччині. Між ними та Німеччиною помітно посилилися протиріччя. Її вплив на них різко послабився. Після поразки під Сталінградом у Німеччині навіть було оголошено траур.

Для Радянського Союзу, який також зазнав великих втрат у ході битви, перемога в Сталінграді стала переламним моментом у звільненні країни, а також окупованих територій Європи, що призвів до остаточної поразки Третього рейху в 1945 році.

70-річчя перемоги радянських військ у Сталінградській битві відзначається у всій Європі, і, як приклад країни, що навчилася робити правильні висновки, – сучасна Німеччина. Звісно, найурочистіші заходи в ці дні проходять в Росії, але в Україні, день визволення якої від німецько-фашистських загарбників наблизила перемога саме в тому Великому бою, також вшановували пам’ять про героїв тих жахливих подій.

У Новомосковську героїв Битви під Сталінградом добрим словом та військовою піснею згадували на мітингу, який відбувся 29 січня біля меморіалу слави «Вічний вогонь».

Перед присутніми виступили міський голова Сергій Мороз, секретар міськради Борис Мазур та голова ради ветеранів міста Микола Дяченко.

Народний артист України Олександр Мірошниченко ветеранам нагадав, а молодим поколінням розповів про жахи тієї битви, виконавши декілька пісень часів Великої Вітчизняної війни.

На жаль, новомосковців не було вчасно поінформовано про запланований захід, тож мітинг видався не дуже багаточисельним. Але серед тих, хто все ж таки його відвідав, переважною частиною виявилися учні міських навчальних закладів. Вшанування молоддю героїв-співвітчизників, яким вони, можливо, зобов’язані своїм існуванням, завжди виглядає достойно. Проте нікому не зрозуміла «політична доцільність» нагадала про себе навіть у заході такого формату. Юнаки та дівчата, замість покладання квітів до «Вічного вогню», лише помахали меморіалу Слави агітаційними прапорами однієї з політичних сил.

Мабуть, у кожного все ж таки свої уявлення про шану героям та справжній патріотизм.

Можливо, Вам буде цікаво

By