Вони були першими

У березні цього року комсомольській організації міста Новомосковська виповнюється 90 років. Давайте згадаємо події тих часів, згадаємо перших комсомольців нашого міста.

В кінці лютого 1920 р. Новомосковський повітовий комітет КП(б)У розглянув питання про створення у місті Новомосковську комсомольської організації. Ця справа була доручена активним учасникам громадянської війни, вмілими організаторами молоді Воловичу і Миколаївському.

3 березня 1920р. відбулося перше засідання ініціативного бюро Спілки Комуністичної Молоді м.Новомосковська з порядком денним: «Про широке залучення робочо-селянської молоді до Спілки Комуністичної Молоді».

27 березня на загальних комсомольських зборах, де були присутні 24 ос., був вибраний міський комітет Комуністичної Спілки Молоді. У травні 1920 р. секретарем комсомольської організації міста став І.Кондрашов – активний учасник партизанського руху на Новомосковщині.

В той час на території міста лютував бандитизм. Для боротьби з бандитизмом у Новомосковському повіті 4 травня 1920 р. було створено загін особливого призначення. Командиром загону було призначено комуніста Архипа Андрійовича Свічкаренка. Комісаром загону був активний комсомолець Петро Хижняк, який згодом став командиром загону. Загін було сформовано тільки з молоді. Командирами підрозділів були Федір Кравець, Клим Хорішко, Прохор Деркач. Особливою мужністю і відвагою відзначався Федір Кравець. Він був без ноги. Під виглядом інваліда він проникав у села і збирав необхідні розвідувальні дані. Одного разу темної ночі він провів групу розвідників у Перещепино. Партизани перебили охорону білогвардійців і звільнили 18 арештованих партизан.

Комсомолець Клим Хорішко приїхав у Знаменівку, в якій переховувався глава банди Герасименко. Клим зустрівся з ним під виглядом посланця від банди Брови, який начебто пропонував Герасименку з’явитися на нараду. Бандит повірив. Так Хорішко привіз його у Василівку, де Герасименка заарештували.

Успішні бої і розгром банди Зайцева у селі Герасимівці, банди Петраша в районі Кільчені , банд Репи, Панасенка та ін. принесли славу загону.

Комсомольці нашого міста Прохор Деркач, Федір Кравець, Клим Хорішко, Петро Хижняк у липні 1921 р. були нагороджені орденами Червоного Прапора.

Можливо, Вам буде цікаво

By