Слухаймо балачки та свiчками запасаймося

Нещодавно у Новомосковську знов довелося згадали 90-ті, коли задля економії, як нам тоді пояснювали, у багатьох районах міста вимикали електропостачання. Увечері понеділка 7 лютого містом прокотилася хвиля збоїв у електромережі. До того ж, світло гасло у будинках за якоюсь незрозумілою черговістю. Вікна новомосковців декілька годин нагадували світломузику на дискотеці. Одні будинки вмикалися, інші вимикалися. І повторювалося це «феєричне шоу» неодноразово.

Мабуть, ми вже встигли відвикнути від подібних казусів. Розгублені мешканці намагалися з’ясувати у диспетчера причини збою, але додзвонитися до нього було практично неможливо. Хоча ті, хто все ж-таки зміг це зробити, так і не отримали зрозумілої відповіді. І хвилювання городян були досить обґрунтовані – приблизно півтора роки тому, під час схожого збою в електромережі на вулиці Перерваній, що на Воронівці, у будинках вийшло з ладу (погоріло) багато побутової техніки: комп’ютери, холодильники, мікрохвильові печі, телевізори тощо. І це тільки деякі факти.

За кордоном подібні явища давно розцінюють, як надзвичайні події, що нерідко супроводжуються транспортними та виробничими колапсами, а в нас, мабуть, за тією ж звичкою, прийнято вважати такі ситуації буденними. Та й винних шукати в нас не люблять. Завжди легше знайти форс-мажорну «відговорку» та списати усе на погодні умови чи зношеність електромереж, які давно застаріли, і взагалі не розраховані на сучасні навантаження.

То що ж відбувається із електропостачанням, і чим обумовлені часті відключення електромережі?

За відповіддю ми звернулися до головного інженера Новомосковського РЕМу Ігоря Борисовича Нагуміка.

– Я спробую вам пояснити причини подібних явищ. Що стосується 7 лютого, то саме в цей день перегоріло два кабелі – один об 11 годині, а другий о 16.40. Це сталося через танення снігу та потрапляння вологи у місця з’єднання кабелів високої напруги, що йдуть від підстанції до розподілювачів міста.

– Як сталося, що місця цих з’єднань були незахищеними від потрапляння вологи?

– Справа у тому, що із розвитком міста зростає рівень навантаження на електромережу. Технічно апаратура працює на повну силу, хоча давно не відповідає сучасним вимогам. Кількість вузлів у мережі теж зростає, та за усіма ними важко доглядати. Тим паче, що є такі установи, як «Коменерго», котра обслуговує багато будинків, але робить це вкрай незадовільно. Люди ж зі скаргами йдуть до нас, і ми виправляємо їх «роботу» .

– Чому світло в будинках міста вмикалося та вимикалося за якоюсь дивною схемою, та чому саме із такою частотою?

– Так, можливо, це виглядало не зовсім зрозумілим для городян, але це звичайна практика, затверджена інструкціями. Таким чином наші технічні працівники визначають, яка з гілок електромережі має пошкодження.

– Тобто, індикаторами присутності напруги слугують наші будинки зі всією ввімкненою у мережу побутовою технікою?

– Якщо пояснювати простою мовою, то так, адже іншої можливості визначити пошкоджену ділянку в нас немає.

– Чи отримуєте Ви скарги або судові позови за пошкоджену побутову техніку у разі виникнення подібних збоїв?

– Звісно, не вся техніка витримує подібні надзвичайні ситуації, а це саме такий випадок. Ми маємо низку скарг, які об’єктивно розглядаємо. Щодо судових позовів, то вони зазвичай знов-таки потрапляють на розгляд до нашого відомства…

P.S. Взагалі-то зрозуміло, самі з себе питаємо, тож і хвилюватися нема чого. Тож так і будемо жити: слухати балачки про сучасні технології, запасаючись свічками. Адже нашому народу ніякий прогрес не страшний.

Можливо, Вам буде цікаво

By