Зона стихійного лиха

Так можна назвати багатостраждальну Кулебівку, де зосереджені асфальтовий завод, завод з переробки текстурованої сої, ТОВ «Електрохімпром», три кладовища, і, найголовніше – міське сміттєзвалище, від якого чи не найбільше потерпають жителі масиву.

Днями до редакції звернулись члени ініціативної групи, які, не знайшовши підтримки у владних кабінетах, обіцяють перекрити об'їзну дорогу. Терпіти далі смог, від якого вони задихаються та хворіють, несила.

Нещодавно кулебівці організували спостереження, скільки машин висипають сміття на території полігону. Читач буде здивований – за 9 годин прокурсувало 30 вантажівок (17 – у напрямку Дніпропетровська, 13 – Новомосковська), які здійснили 51 ходку. Серед них були не тільки сміттєвози, а й інші вантажні автомобілі, не призначені для перевезення сміття. Тобто звозяться не лише побутові відходи із сміттєвих контейнерів, а й відходи харчових та промислових виробництв. Люди свідчать, що вночі, коли немає змоги контролювати вантаж, привозять і спалюють відходи невідомого походження, внаслідок чого над Кулебівкою стелиться сіро-рожевий дим, сморід від якого змушує людей загерметизовуватись у власних будинках.

Жителі масиву стурбовані, що ці автомобілі їдуть із обласного центру, адже ще з 1997 року рішенням Дніпропетровського виконкому, державного санітарного лікаря та держінспектора з охорони навколишнього середовища, діяльність Ігреньського сміттєзвалища припинена. Було передбачено нове місце для утилізації сміття… під Новомосковськом! Ось так. У нас свого бракує.

За словами зав. сектором оперативного екологічного контролю по Новомосковському регіону Миколи Івановича Солодушка, утилізація сміття на сьогодні ведеться з порушенням чинного законодавства. Звалище побутових відходів м. Новомосковська розташоване на землях Мар'янівської сільської ради Новомосковського району та представляє собою неогороджену земельну ділянку загальною площею 11 га. З них 6,5 га зайнято під твердими побутовими відходами, 4,5 га – під рідкими (4 карти полів фільтрації). В ході обстеження земельної ділянки виявлено, що сміття складується поза її межами. Територія незаконно зайнятих земельних ділянок (їх дві) складає 0,92 га. Також було зафіксовано, що автотранспорт МКП НККП звозить сміття на одну з них. Таким чином, користування земельними ділянками на прилеглій до звалища побутових відходів території здійснюється самовільно, що є порушенням ст.125, 126 Земельного Кодексу України. Загальна сума збитків за засмічення земельних ресурсів складає 50 690 грн. (п'ятдесят тисяч шістсот дев'яносто гривень).

Ось така арифметика.

А ось як прокоментував ситуацію директор комунального підприємства КП НККП А. Поздняков.

– Безперечно, проблема міського сміттєзвалища є однією із найболючіших. І не треба думати, що ми нею не займаємось. Дійсно, останнім часом так звані карти звалища горіли. Підприємству важко самостійно справитись з цим лихом, тому було задіяно підрядника – військову частину, силами якої вогонь вдалося засипати землею. Тлінню ж протистояти важко, воно відбувається у глибоких шарах. На сьогодні з міського бюджету виділено 60 тисяч гривень на обвалування сміттєзвалища, що не дозволить потрапити на полігон шукачам металу, які часто спалюють сміття, щоб потім без перешкод дістати бажане з попелу. Плануємо встановити освітлення на полігоні, охорону, тож робота в цьому напрямку ведеться.

Що стосується сміттєвозів з Дніпропетровська, то у нас є договір, згідно якого вони перераховують нам кошти. Виживати підприємству при 60-відсотковій сплаті населення за вивезення ТПВ – надто важко. Нещодавні збої з вивезення сміття у зв'язку з відсутністю водіїв двох машин одразу помітили жителі. Біля кожного контейнера накопичились терикони, куди, крім ТПВ, зноситься двірниками зметений цвіт, трава, гілляки і таке інше, хоча в нас є договір з ЖЕКами складувати його в спеціально відведених місцях, а не висипати в контейнери. Кількість цього сміття складає близько 2 тис. куб. на місяць! Підприємство несе великі затрати, які ніхто нам не компенсує. А це близько 40 тисяч гривень.

Тому ми вимушені приймати сміття з Дніпропетровська. Ми заключаємо договори, і нам сплачують за послугу.

Користуючись нагодою, хочеться вкотре звернутись до свідомості та совісті новомосковців. Наприклад, мешканців будинку №51 по вул. Радянській. Тут проживає 108 громадян, а борг складає 2629 тис. грн.; Радянська, 42 – 100 жителів заборгували 2268 тис. грн.; Жовтнева, 18 (товариство співвласників багатоквартирних будинків) – 1500 грн. Цей список можна продовжувати ще і ще. То коли ж люди нарешті відчують відповідальність не тільки за власну квартиру, а й за місто, в якому вони живуть?

Сподіватимемось, що знайдуться інвестори, готові вкласти кошти у будівництво заводу з утилізації побутових відходів. Без державної програми, впровадження сучасних технологій важко досягти бажаного результату.

Ось така ситуація. Із почутого можна зробити висновок, що не скоро кулебівці зможуть дихати чистим повітрям (та й до міста цей смог вже дістає).

Відомо, що при згоранні побутових відходів виділяються клуби задушливого диму, який містить як елементарний угарний газ і золу важких металів, так і різноманітну хлорорганіку – від банального фосгену(який є бойовим компонентом хімічної зброї) – до смертельно отруйних хімічних сполук, які навіть у невеликій кількості наносять непоправну шкоду здоров'ю людини.

За словами членів ініціативної групи, за останні роки серед жителів мікрорайону різко зросла кількість хворих на астму, отруйний дим провокує гіпертонічні кризи…

А тим часом, міський голова В. Літвіщенко, академік, віце-президент Академічного центру міжнародної академії наук екології та безпеки життєдіяльності (чи не парадокс?), проводячи науково-практичні конференції, стверджує, що це «…планові дії з перетворення міста Новомосковська на місто екологічного здоров'я»… За таку запопадливість отримав навіть відзнаку «За безпечну працю»…

Люди втомилися від байдужості влади і називають таке ставлення геноцидом проти власного народу.

Т. Харківських

Можливо, Вам буде цікаво

By