На часі у селян жнива. Врожай цього року обіцяє бути рекордним. Сільгоспвиробники з надією чекають хорошої сонячної погоди щоб зібрати вирощене, розпорядитися ним по-господарськи, і, звичайно, отримати винагороду за свою працю.
У переддень жнив ми зустрілися з начальником управління агропромислового розвитку Новомосковської державної адміністрації Анатолієм Івановичем М'ясоїдом, щоб з перших вуст почути про особливості цьогорічного збору зернових на полях Новомосковщини.
– Перш за все хотів би сказати, що погодні умови цьогоріч є сприятливими для хліборобів. Звичайно, у кожному господарстві добре попрацювали, щоб на полях радував око добірний колос. І якщо вже традиційно у нас в передовиках значаться такі господарства як АФ ім. Горького, “Дружба”, ТОВ “Злагода”, то цього року хороші показники будуть і в агрофірмах “Орільська”, “Приорільська”, “Агроальянс”. Дуже приємно, що до них приєдналися і фермерські господарства, де також очікують на високі врожаї. Тож можна сказати, що по врожайності всі будуть на рівні: і менш потужні, і ті, хто має 2, 4, 8, і навіть 15 тисяч гектарів під посівами ранніх зернових.
– Чи можна сьогодні сказати, якою буде середня урожайність?
– Новомосковщина, як і Україна в цілому розраховує на значно більші показники, ніж вони були у минулому році. У районі під ранніми зерновими зайнято 51 тисячу гектарів посівних площ. Озимі зернові займають 32 тис/га: озима пшениця – 28 тис.га, озима третікале – майже 1 тис.га, озимий ячмінь – близько 500 га.
Окремі господарства вже почали збирання озимого ячменю, і урожайність складає близько 40 ц/га. Це ті цифри, на які розраховуємо. Тож думаю, що 190 тисяч тонн ранніх зернових при середній урожайності 37 ц/га ми зберемо.
У Новомосковському районі не звикли пасти задніх, тож як і кожного року сподіваємось зайняти найвищі щаблі по всіх показниках: і по врожайності, і по валовому збору зерна.
– Чи не буде проблем з пальним цьогоріч?
– Всі господарства готові до роботи. Дизпального, бензину, мастил є у достатній кількості. І, як і кожного року, ми намагатимемось не вийти за рамки тих 15-20 днів, за які ми повинні зібрати вирощений врожай. Але крім матеріальних ресурсів, ми ще залежимо від дуже важливого для хлібороба фактору – погоди. На погодні умови ми не можемо вплинути. Тож благатимемо небесну канцелярію послати нам сонячну погоду, а ми постараємось швидкими темпами провести хлібозбір, затративши при цьому якнайменше часу. За таких умов ми не допустимо збитків.
– Жнива тільки розпочалися, але у господарствах, мабуть, думають про врожай 2009 року?
– Це дійсно так. Ярові, що сіяли на сіно, уже зібрані, і, наприклад, у АФ ім. Горького вже скосили 400 га зерносуміші і вивезли на звільнені площі порядку 20-30 тонн органічних добрив на кожен гектар. Звичайно, є питання, пов'язані з підготовкою до майбутнього врожаю 2009 року. Вони полягають у цінах на добрива, на паливо-мастильні матеріали, але я впевнений, що та ефективність, з якою спрацювали на отримання врожаю ранніх зернових нинішнього року, дозволить сільгоспвиробникам засіяти озимими більші площі, ніж цьогоріч. Якщо раніше Новомосковський район у структурі посівних площ займав зерновими порядку 50%, то в цьому році зернові займають 62%.
– Анатолію Івановичу, одне з головних завдань – зібрати врожай, але ще треба його зберегти, вигідно продати, на насіння залишити…
– В народі кажуть, що не той хліб, що на полі, а той, що в коморі. На щастя, у господарствах Новомосковщини є достатня кількість зерносховищ, щоб зерно навіть не здавати на хлібоприймальні пункти. Не треба поспішати і зі збутом, а бажано дотримати до такого часу, коли за нього заплатять достойну ціну.
Тож підсумовуючи сказане, можна зазначити, що до сьогодні для хліборобів були сприятливі умови. Будемо сподіватись, що погода не підведе і зараз, у гарячі жнивні дні, і не піднесе нам сюрпризів у вигляді дощу, буревіїв, інших стихій. Ось про це ми просимо Бога. Ми також розраховуємо на людей, які працюватимуть на комбайнах, на токах. До сьогодні у районі живе практика змагань між комбайновими екіпажами, що є хорошим стимулом до якнайшвидшого завершення жнив. За ударну працю переможці отримують винагороду.
На сьогодні проведені всі необхідні наради з усіма службами, від яких залежить безпека людей та безперебійна робота на полях. Тобто ми приступаємо до збирання ранніх зернових у повній готовності. Вже навіть проведені певні розрахунки з керівниками господарств, як розпорядитися врожаєм, як його зберегти. Складений хлібофуражний баланс по Новомосковському району, в якому чітко визначено кількість насіння, потрібного для урожаю наступного року. Сплановано, де воно буде розміщено, як буде йти продаж до аграрного фонду, до державного резерву…
– Нещодавно у районі було зареєстровано нашестя сарани, чи вдалося локалізувати це лихо?
– Ця надзвичайна ситуація дійсно мала місце. Високий рівень вологи спровокував виникнення та розмноження шкідника. І сарана могла б спричинити велику шкоду, якби не пильність селян. Про наявність шкідника нам повідомив голова Асоціації фермерів Новомосковського району Валерій Павлович Мішин, бо саме на території Піщанської сільської ради було зареєстровано наявність сарани, і ми негайно підняли на ноги всі служби, від яких залежить локалізація ситуації.
З гелікоптера було проведено обробку території, де було зафіксовано шкідника, і на сьогодні осередок її виникнення повністю ліквідовано. Оперативне реагування принесло результат, тож лиха вдалося уникнути.
– Сонячної вам погоди і хороших врожаїв!