Життя у зоні сміттєзвалищ

Знову і знову чуємо ми нарікання мешканців Новомосковська щодо функціонування сміттєзвалища, розташованого у районі Кулебівки. Сьогодні адресатами цих скарг є не лише жителі вулиць, що межують зі сміттєзвалищем (вул. Мануїльського та вул. Комарова), а й більшість мешканців міста. Адже сморід, що доноситься зі звалища, відчувається навіть у центрі Новомосковська.

За останні роки місто перетворилося на великий смітник. Щоб дістатися додому, потрібно пройти повз справжнісіньке сміттєзвалище, яке є центральним пейзажем у кожному другому дворі багатоповерхівок. Місцеві органи влади намагаються контролювати вивіз сміття на головній площі та території навколо неї. Але ж за її межами місто не закінчується!

Жителі своїми силами вимушені боротися з таким байдужим ставленням влади до підтримки чистоти у місті. Хтось пише численні скарги, хтось винаймає працівників для прибирання за кошти жителів багатоповерхівок…

Проте вивіз сміття – це лише верхівка айсберга. У той час, коли хтось домагається чистоти на своїх вулицях, жителі району, на якому знаходиться міське сміттєзвалище, потерпають від екологічних проблем.

До органів влади надходить безліч листів від ініціативних груп міста, в яких проблема утилізації сміття розглядається з усіх можливих сторін. У скаргах посилаються на статті, зазначені у Конституції України та Земельному Кодексі України, вказуючи на порушення з боку керівництва сміттєзвалища, зокрема А. І. Позднякова. Але проблема так і залишається викладеною лише на папері.

За офіційними показниками, щомісяця на звалище звозиться понад 10000 м3 відходів. Частину, яка є прибутковою (скло, металобрухт, папір), розкрадають бомжі, переносячи таким чином збудники небезпечних захворювань. Інша частина утилізується найпростішим методом – спалюванням. Відповідальність за пожежі на сміттєзвалищах його керівництво перекладає на випадковість або зловмисників. Проте таким відмовкам керівництва мешканці міста давно перестали вірити.

Протягом останніх трьох років жителі Новомосковська намагаються боротися з грубими порушеннями у функціонуванні звалища. Неодноразово вказувалось на те, що на розташованому поблизу сміттєзвалищі «Екологія» немає проблем ані з утилізацією сміття, ані з його охороною від «непроханих гостей». Тож, як зазначено в одному з листів ініціативної групи до голови Новомосковської районної Державної адміністрації, «…слід зробити висновок, що Новомосковський КП НККП навмисно порушує чинне законодавство України».

Через грубе порушення законів України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про охорону атмосферного повітря», «Про відходи» та ін. страждають, передусім, новомосковці. Бездіяльність з боку влади щодо цього питання призводить до прогресування екологічної проблеми у місті.

Сьогодні звалище використовується не лише для вивезення сміття з міста. Машини прямують сюди і з Дніпропетровська, оминаючи звалище «Екологія». На думку членів ініціативної групи, – це має бути додатковим фінансовим забезпеченням так само, як і додатковим перевантаженням сміттєзвалища.

А.І. Поздняков неодноразово наголошував на тому, що причиною більшості проблем є саме брак коштів. Через відсутність фінансової допомоги звалище не може функціонувати належним чином. Та, на думку ініціативних груп, «А.Позднякову не дотації з міського бюджету треба просити, а суттєво поповнювати його, маючи на це можливість». Люди мають на увазі підприємства Дніпропетровська, які вивозять сміття на полігон за плату.

Численні скарги, що в котрий раз надходять до органів, які мають можливість припинити функціонування звалища до забезпечення виконання вимог Законів України, залишаються на рівні порожніх обіцянок.

Так, було обіцяно, що навколо території звалища буде викопано траншеї, які замінять огорожу, планувалося встановити охорону для обмеження доступу на звалище. І це ще не все. Бо керівництво КП НККП запевняло жителів Кулебівки про прийняття запобіжних заходів щодо припинення пожеж.

Задля встановлення істини ми відвідали звалище. Сумнівів не виникало – всі обіцянки так і залишилися лише на словах. Територія сміттєзвалища не охороняється, більше того, доступ до нього навіть огорожею не обмежено. Відсутність охорони та засобів, що не дозволяли б проникненню на звалище, лише сприяють порушенню прописаних у законодавстві актів. «Поповнити» звалище сміттям може кожен бажаючий, та й тарифи, що вказані при в'їзді, не мають ніякого значення. За якихось півгодини нашого спостереження на так звану «територію під охороною» без перешкод в'їхало близько десятка легковиків, з яких було викинуто сміття.

На сміттєзвалищі також було помічено бомжів, які пересувалися по його території, не зважаючи на охорону.

Пожежі, що спалахують на звалищі, дуже швидко поширюються навіть за його межами, хоча ці самі межі важко визначити, адже постійні «клієнти», які несанкціоновано вивозять сміття на територію поблизу сміттєзвалища, тим самим розширюють його з кожним днем все далі. Вже на в'їзді до району Кулебівка видно дим, що розповсюджується у напрямку центру міста. При ближчому «контакті» зі звалищем можна прослідкувати не один осередок займання сміття. До того ж, територія навколо час від часу також спалахує. Важко з'ясувати, чи то трава займається через високі показники температури, чи то вогонь зі сміттєзвалища розповсюджується навколо нього. В будь-якому випадку на звалищі не передбачені міри щодо уникнення таких інцидентів.

Нам вдалося зустрітися з начальником КП НККП Анатолієм Івановичем Поздняковим, який дав свої коментарі з приводу скарг жителів району Кулебівка та міста.

– Роботи по налагодженню функціонування сміттєзвалища ведуться, але ж потрібно розуміти, що всього бажаного за короткі терміни не домогтися. З бюджету виділено 60 тис.грн. на приведення звалища до належного функціонування. На сьогоднішній день навколо сміттєзвалища зроблено рів 2 м глибиною та такою ж шириною, який перешкоджатиме вільному доступу на територію. Місця горіння засипано землею задля уникнення нових пожеж. Територію звалища з 01.08.08 взято під охорону. До 16:00 охороняють наші працівники, після – спеціалізована охорона з Дніпропетровська. Ускладнення у роботі охорони на сьогодні полягає у відсутності шлагбаума, який зараз відправлено на ремонт через нещодавню поламку. Під час найближчого засідання сесії міської ради буде розглядатися питання фінансування таких завдань, як освітлення звалища, ремонт під'їзних шляхів, благоустрій, закупівля важких машин. На сьогодні також існує домовленість щодо надання допомоги у вигляді важкої техніки між КП НККП та військовою частиною. Проте потрібно розуміти, що все це потребує коштів. Винаймання техніки, робота пожежних, загортання сміття землею – все це не безкоштовно.

А з наступного року, коли ми припинимо співпрацю з Дніпропетровськими підприємствами, що вивозять сміття на наше звалище, нам потрібно буде шукати нові джерела фінансування. Для прикладу: щоб засипати ділянку зі сміттям у розмірі 100 м на 100 м шаром землі у 40 см потрібно витратити приблизно 6000 грн. А територія звалища займає 11 га. Потреба у коштах очевидна. Тим більше, ми не отримуємо потрібної допомоги з бюджету. Окрім роботи по вдосконаленню сміттєзвалища, нам доводиться боротися з бажаючими несанкціоновано вивозити сміття та бомжами. Щодо пожеж, то потрібно розуміти, що на звалищі безліч «збудників» вогню. Але при нинішній температурі на першому місці, звичайно, сонячне проміння. Також часто трапляються займання сухої трави, з якої вогонь поширюється на територію сміттєзвалища. До речі, горить і сміттєзвалище ТОВ «Екологія».

Ми намагаємося боротися з цими явищами. Я розумію, що полігон створює проблеми, але ж і ми робимо все можливе для покращення його функціонування.

P.S. У Анатолія Івановича – свій погляд на проблеми зі сміттєзвалищем. За його словами, територія звалища починається не від охоронного посту, а через певну відстань. Можливо, саме тому ми не побачили траншеї навколо полігону. А відсутність охорони на в'їзді А. Поздняков пояснив тільки тим, що вона в цей час перевіряла об'єкт. Щодо бомжів, то, за словами директора КП НККП, проводиться робота по недопущенню їх на територію.

Як бачимо, на сьогодні результатів вирішення питання із сміттєзвалищем на практиці не спостерігається. Проблема існує – і її потрібно вирішувати.

Життя у зоні сміттєзвалищЖиття у зоні сміттєзвалищ

Життя у зоні сміттєзвалищЖиття у зоні сміттєзвалищ

Життя у зоні сміттєзвалищЖиття у зоні сміттєзвалищ

Життя у зоні сміттєзвалищЖиття у зоні сміттєзвалищ

Життя у зоні сміттєзвалищЖиття у зоні сміттєзвалищ

Життя у зоні сміттєзвалищЖиття у зоні сміттєзвалищ

Источник: Яна Яцюк

Можливо, Вам буде цікаво

By