БИТИЙ НЕБИТОГО ВЕЗЕ

Це не про персонажів відомої казки, а про українців і зокрема про новомосковців. Прикладів цього можна навести багато з різних сфер нашого життя, але сьогодні хочу поговорити про забезпечення городян теплом, а точніше про ціну на нього, яку назвати справедливою для всіх разом і для кожного зокрема важко. Бо, по-перше, наші котельні щедро гріють небо і землю, а по-друге, тепло далеко нерівномірно надходить в будинки і квартири, а відтак одні мешканці мерзнуть, а інші – тримають кватирки навстіж. Платять же всі однаково. Але зупинимося на другому аспекті.

Певно, як і більшість мешканців міста, й досі сприймало б, як належну, ту ціну, що виставляє тепломережа, якби ми, власники квартир у дев`ятиповерхівці, своїм коштом не облаштували будинок лічильником тепла. Відтак довелося трішки зануритися в розрахунки і рахунки. Оскільки частина квартир має автономне опалення, цілком закономірно постало питання: хто має оплачувати обігрів місць загального користування – під`їздів, щитових тощо доволі великої площі, в яких встановлені чималі батареї? Досі всі витрати лягали на плечі власників квартир з централізованим опаленням, що є несправедливим.

Далі – більше. Ті ж власники квартир з автономним опаленням у переважній своїй більшості не заізолювали стояки централізованої подачі тепла, хоч, згідно вимог, мали це зробити. Мовляв, непривабливий сірий матеріал типу поролону псує інтер`єр квартир з євроремонтом. Хоча хто заважає найняти дизайнера і надати тому стояку вишуканого вигляду, аби не красти (саме так!) тепло у своїх сусідів? Знаю кілька квартир, облаштованих автономним опаленням, де уже тривалий період ніхто не живе, а отже і опалення не вмикається, в яких навіть і у найхолодніші зимові дні температура не опускалася нижче 14 градусів тепла за рахунок неізольованих труб централізованої подачі тепла.

Та й з квартирами з централізованим теплопостачанням не все гладко. У частині з них радіатори опалення поміняні на більші, потужніші, з кращою тепловіддачею. Ясна річ, робив те кожен як йому заманулося, без проектів і дозволів, а отже ті зміни не узаконені, тож власники платять за обігрів своїх помешкань на тих же умовах, що і їхні сусіди, в чиїх квартирах стоять батареї, з якими здавався будинок.

Ясна річ, коли таємне стало явним, одним не хочется платити, як мовиться, за «того хлопця», а другим – відмовлятися від «шари» (не прибічник і навіть противник сленгу, що перетворює нашу солов’їну мову на гороб`яче цвірінькання, мушу користуватися словом із нього, бо літературного відповідника нема, адже ще донедавна такого поняття, що означає зокрема і життя чужим коштом не було). Враховуючи те, що далеко не кожна сім`я сплачує за комунальні послуги, сусіди на сусідів мало не вовком дивляться, дорікають одне одному, вчать жити.

А між тим, відповіді на всі претензії є у законодавстві, зокрема і в постанові Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року «Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення». У ній, приміром, сказано, що «споживачі, які встановили у квартирі багатоквартирного будинку індивідуальні (автономні) системи опалення, оплачують послуги з централізованного опалення місць загального користування будинку відповідно до методики, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства». Є в цій постанові і пункти про прилади опалення (радіатори), що не відповідають розрахунковим та ще багато чого іншого, що може поставити жирну крапку в неприязні між сусідами.

Питання тільки в тому, хто має ту крапку допомогти поставити. За логікою, місцева влада. Саме їй належить сказати слова народної мудрості: брате мій, їж хліб свій, і примусити житлово-комунальні служби навести лад в обліку і оплаті їхніх послуг. А нам, споживачам тих послуг, замість того, щоб чубитися поміж собою, у свою чергу змусити і тих, і тих робити діло, для якого ми їх найняли.

Звісно, справа та непроста, але ж під лежачий камінь вода не тече. Легше пустити справу на самотік, мовляв, хай усе іде як іде. Не сплачує частина людей за житлово-комунальні послуги, і не треба, розрахуємось майном громади. Хто що хоче, хай те й робить у своїх квартирах, будинках – очі не бачать, серце не болить. А як щось станеться надзвичайне, на те область є і врешті-решт Київ.

Хоча, скільки вірьовку не плети, а кінець їй буде. Стрімко наближається колапс у житлово-комунальному господарстві. Ще воно (господарство) сяк-так тримається на справних платниках за послуги та бюджетних вливаннях. Але ж терпець може зірватися у тих, хто спершу «думает о Родине, а потом о себе», дивлячись як сусідам усе сходить з рук, як влада час від часу влаштовувала для недисциплінованих платників різні акції на кшталт амністій частини боргів, а їм, обов`язковим, навіть «дякую» не казала.

Фахівці, звичайно, краще знають, як і що робити. І все ж ризикну дати пораду з чого почати – провести свого роду інвентаризацію кожного будинку, кожної квартири. Служби, до яких я зверталася з цим, кажуть, що квартири приватизовані, а відтак доступу до них нема. І не треба! Слід оголосити акцію із задекларування додаткових батарей і секцій, заізольованих стояків централізованого опалення, батарей на балконах і лоджіях тощо, дати на це певний час. Тих же, хто цього не зробить, слід вважати крадіями послуг, чинити за законодавством. Думається, активними помічниками влади стануть і ті, кому набридло бути «битими». Нічого в цьому ганебного нема. Хоча мені доводилося чути, що ми ж не німці, які за найменші порушення «здають» своїх сусідів, водіїв на дорозі. Не німці, й не австрійці, тому, на жаль, і живемо не так, як вони.

Источник: Л.Шматенко

Можливо, Вам буде цікаво

By