Йому судилася доля сувора

– Всем, кто клеймён был статьёю полсотни восьмою,

кто и во сне окружён был собаками, лютым конвоем,

кто по суду, без суда, совещаньем особым

был обречён на тюремную робу до гроба,

кто был с судьбой обручён кандалами, колючкой, цепями,

им наши слёзы и скорбь, наша вечная память!

Саме такими словами розпочалася у бібліотеці розмова про тяжкі часи історії України. Багато випробувань, жертв, страждань випало у двадцятому столітті на долю нашої країни. Дві світові та Громадянська війна, голод, розруха, політична нестабільність унесли десятки мільйонів життів, змушуючи знову та знову відбудовувати зруйновану країну.

Та не менш жахливими сторінками нашої історії були часи політичних репресій, жертвами яких стали невинні люди: сотні, тисячі закатованих вчених, поетів, письменників, маршалів та генералів, простих селян та робітників.

Серед них був і наш земляк Микола Олександрович Сарма-Соколовський. Напередодні дня народження полум’яного патріота та дня пам’яті жертв політичних репресій у юнацькому відділі міської бібліотеки відбувся вечір історичної пам’яті «Я завше вірив у свободу».

Читачі бібліотеки (СЗШ №8, 8 клас) мали можливість послухати розповідь бібліотекаря про декілька сторінок тих подій, подивитися уривки з документальних фільмів, оглядово познайомитися з книгами авторів, яким також випала нелегка доля бути репресованими, це: Зінаїда Тулуб, Микола Хвильовий, Микола Вороний, Остап Вишня, Валер’ян Підмогильний, Олександр Ковінька, Микола Куліш.

Дуже уважно слухала молодь запрошеного на вечір історика, краєзнавця, патріота свого міста, частого гостя бібліотеки П. Мітягіна.

«Людина живе доти, доки її пам’ятають», – сказав Петро Павлович.

Сарма-Соколовський гідний пам’яті, бо він щиро любив Україну, був художником, бандуристом, сам майстрував кобзи. Він десятки своїх картин подарував музеям і громадським організаціям України та Канади, 70 портретів Шевченка подарував людям.

За покликанням він був поет, і його збірки («Дорогою жнив», «Анафема», «Документальні новели», «Коріння пам’яті») побачили світ у Києві й Торонто, Нью-Йорку і Дніпропетровську, він є лауреатом Міжнародної премії фонду ім. Шевченка, був священиком Української православної церкви, виборював і утверджував незалежністьУкраїни протягом усього життя, за що два десятиліття провів у сталінських концтаборах.

Можна погоджуватися з Сармою-Соколовським або ні, не приймати його погляди, але те, що ця людина була неординарною та талановитою, це безперечно.

Молодь вперше почула історію про людину, яка серед багатьох також примножила славу Новомосковська.

Хто бажає докладніше взнати про Сарму-Соколовського, запрошуємо до юнацької бібліотеки по вулиці Радянській, 41–а, де ви можете взяти книгу про його життя кандидата філологічних наук Емми Шаповалової «Патріот, що за любов таврований».

Ганна Бабарика, бібліотекар

юнацького відділу Центральної бібліотеки

Возможно Вам будет интересно

От