Талант, відобразивший життєву правду

„Живу, як той гірський потік, На спокій – ні хвилини. Іскрюсь від кременя в бігу, Туманюся від глини…”, – так писав Дмитро Павличко – поет, котрий зріс у Карпатах.

Народився Дмитро Павличко 29 вересня 1929 р. Початок творчості відноситься до 1 січня 1951 р., коли в газеті Львівського університету “За Радянську владу” публікується перший вірш “Дві ялинки”.

Людина й космос, простір і час – усе це замкнулося для Дмитра Павличка на рідному слові, його глибинній суті. І коли в 1953 р. з'явилася перша книжка “Любов і ненависть”, на неї звернули увагу всі шанувальники поетичного слова. Згодом були збірки “Моя земля” (1955р.), “Чорна нитка” (1958р.) “Бистрина” (1959р.), “Днина” (1960р.), «Пальмова віть», «Жест Нерона» (1962). Всього в поетичному доробку Дмитра Павличка понад 30 книг, сценарії художніх фільмів. На кіностудії ім. О. Довженка за його сценаріями поставлені фільми “Сон” – у співавторстві з В. Денисенком та “Захар Беркут”.

Як будь-який поет, Дмитро Павличко, звичайно ж, звертався і до інтимної лірики, де широко розкрився його талант. Ліричний герой збірки Дмитра Павличка – то наш сучасник, духовно багата людина, що вміє бачити й тонко відчувати красу. Його кохання чисте й щире, а разом з тим – суто земне, поєднане із здоровою пристрастю. У книжці «Таємниця твого обличчя» (1979) поет з вершин життєвого досвіду оспівує любов як найбільшу цінність життя, запоруку його осмиселеності й тривання.

Дмитро Павличко є автором пісенних текстів, чимало з яких стали справді народними піснями. В багатьох поезіях поета звучать гуцульські мотиви, є багато віршів і поем, цілком присвячених рідному краєві, його історії, людям, чарівній природі, а славнозвісна пісня на музику О. Білаша «Два кольори» за популярністю може конкурувати з багатьма творами поетів-пісенників.

Є в творчому доробку Д.Павличка і твори, написані для дітей: поема-казка «Золоторогий Олень», «Дядько Дощ», «Де найкраще місце на землі», «Пригоди кота Мартина» та інші, які приваблюють читачів щирістю, красою художнього слова та простотою, за якою ховаються досить глибокі та важливі думки.

Подорожуючи світом, знайомлячись зі світовою літературою, поет отримав можливість розвивати свій кругозір, навчаючись на кращих взірцях поезії Заходу і Сходу. Він блискуче оволодів такою складною віршовою формою, як сонет, зробив чималий внесок у його цікавий різновид – білий сонет.

Розмова про творчий доробок Дмитра Павличка була б неповною без згадки про його літературознавчу діяльність. Його статті, есе, виступи з питань літератури склали три збірки: «Магістралями слова»(1977), «Над глибинами» (1983) та «Біля мужнього світла» (1988), де вміщені статті з історії світової літератури (про Т. Шевченка, І. Франка, Лесю Українку, В.Стефаника, О. Гончара, М. Рильського, Шолом -Алейхема, Хосе Марті, М. Шолохова та багатьох інших).

Можливо, Вам буде цікаво

By