Державні та народні символи України

Україна… Золота і чарівна сторона. Земля рясно уквітчана зеленню.Це істо­рія мужнього народу, що віками боровся за свою волю, щастя.

Вистраждавши, виборовши волю, Україна має нині свої державні символи, які уособлюють її історію, її сутність. Герб, прапор і гімн – основні державні символи України, які мають давню і цікаву історію.

Історія символів сягає глибокої давнини. Поглянемо на герб України – символ влади, знак держави. Найдавнішим зі знаків, котрий дійшов до наших днів і широко використовується сьогодні, є тризуб. Важко визначити точно, коли він з'явився на наших землях. Наприклад, 1930 р. біля одного Дніпровського острова було знайдено кам'яну застібку часів Трипільської культури (5-3 тис. р. до н.е.) з цим знаком.

У Київській Русі тризуб стає великокнязівським знаком. Його зображення спершу з'являється на печатці Святослава Ігоревича. Згодом він карбується і на срібних монетах великого князя Володимира. Існує багато версій, які пояснюють походження тризуба. Так, вершок скіпетра візантійських монар­хів увінчувався фігурою подібної форми. Тризуб пов'язують як з релігійною емблематикою, так і з матеріальною сферою життя людини. Очевидно, люди використовували знаряддя, яке нагадувало тризуб. Воно допомагало полюва­ти, ловити рибу, обробляти землю, навіть оборонятися.

Тризуб постійно був уживаний і в побуті українців. Зокрема, його малю­вали на стінах, дверях чи воротах, під час релігійного свята – Водохреща.

Подолавши довгий, тернистий шлях, лише у 1992 р., після відновлення української державності, Верховна Рада України затвердила зображення золо­того тризуба на синьому тлі малим Державним гербом України.

Національний прапор України: два кольори. Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, колір хліба, це також колір сонця. А блакитний – це колір чистого неба, води, без якої не було б життя на землі. Тому народ України обрав поєднання цих кольорів для свого прапора. До найбільших святинь будь-якого народу належить і гімн. Гімн-урочиста пісня. Це ті слова і музика, які змушують кожного з нас підніматися при перших же акордах і з трепетом у душі слухати ту мелодію, яка кличе до світлого і високого. Перша музична символіка нашого народу сягає часів Київської Русі. Тоді роль гімну виконували бойові заклики та пісні, які створювали патріотичний настрій перед битвами.

Більше століття тому поет Павло Чубинський написав вірш “Ще не вмерла Україна”. Він покладений на музику Михайлом Вербицьким. Пісня ця сподобалась і припала до душі українцям та невдовзі стала новим Національним ГІМНОМ.

Майже у всіх народів є улюблені рослини-символи. В нас – верба та калина, а ще – хрещатий барвінок. Не можна уявити собі двору в Україні, де не ріс би кущ калини, обов'язково садили вербу, прикрашали квітники плетивом зеленого барвінку. А що символізують ці рослини для українського народу ? Ось верба – символ краси, неперервності життя. Вона дуже живуча: встромиш у землю гілочку – виросте дерево. З давніх-давен в Україні вербу вважали святим деревом. Перед Великоднем шостий тиждень посту називався “Вербним”. На Вербному тижні у неділю святили вербу. Освячені гілочки служили оберегом.

Хрещатий барвінок – символ вічності. Це вічнозелена окраса наших гаїв і садів зі скромними синіми квіточками. В ній прихована могутня цілюща сила – перемагати тяжкі недуги. За це люди подарували барвінкові свою любов.

Калина – символ краси, кохання, щастя. Колись у сиву давнину її пов'язували з народженням Всесвіту, вогняної трійці: Сонця, Місяця, 3орі. Тому і назву свою калина має від давньої назви Сонця-Коло. Як оберіг, калину саджали біля хати, із ягід робили намисто, прикрашали нею весільні короваї, вінок нареченої.

Розповідаючи про Україну, ми не уявляємо її без вишитого рушника. Його можна порівняти з піснею, витканою на полотні. Без рушника, як і без пісні, не обходилося народження, одруження і, навіть, смерть людини. Із хлі­бом і сіллю на рушнику зустрічають у нас дорогих гостей. Рушник пройшов крізь віки і нині символізує чистоту почуттів, глибину безмежної любові до своїх дітей, до всіх, хто не черствіє душею.

Є багато країн на землі,

В них – озера, річки і долини…

Є країни великі й малі.

Та найкраща завжди – Батьківщина.

Источник: Г. Тонконог, провідний бібліотекар юнацького відділу ЦБ

Можливо, Вам буде цікаво

By