На сторінках «ВП» вже писали про пагубний вплив диму сміттєзвалищ та смітників на здоров'я та емоційний стан людини.
Відтоді пройшло чимало часу, але наше місто не стало чистішим, а все щільніше обгортається сміттєвим смогом.
Невеличке багаття, що тліє біля узбіччя, – це не тільки «букет» ядовитих речовин, що потрапляють у атмосферу, – це цілий комплекс проблем, які, судячи з усього, не вирішуються у нашому місті.
Але, перш за все таке багаття – це велика проблема для самих підпалювачів та оточуючих. Особливо ввечері, в умовах низького атмосферного тиску – коли отруйний дим стелиться низько над землею. Треба зазначити, що це свідчить про низьку екологічну культуру наших громадян, котрі підпалюють ці небезпечні багаття. Також це проблема байдужості міської влади до екологічних «дрібниць», адже є справи більш суттєві, як, наприклад, роздача земель міста під забудову новими торгівельно-розважальними центрами.
Це і традиційна психологія партноменклатури часів застою, коли культура та екологія фінансувались за залишковим принципом, відсутність будь-якої реакції з боку контролюючих служб.
І коли такі «дрібниці» складаються у систему – ми маємо всі підстави говорити про екологічну катастрофу місцевого значення. Адже городяни вдень і вночі вимушені барикадувати вікна і двері своїх квартир та будинків, аби хоч якось убезпечити своє здоров'я від пагубного впливу сміттєвого смогу як у центрі міста, так і на його околицях.
За бажанням, питання наведення чистоти у місті можна вирішити. Але міська влада вперто ігнорує екологічні проблеми. Тепер Новомосковськ не тільки традиційно без гарячої (часто й холодної) води, а й курортне місто без чистого повітря.
У зв'язку з цим ставимо декілька запитань головному лікарю міської санепідемстанції.
1. Чи не здається вам, що у місті, яке претендує на звання курортного, питанням екології повинна приділятися першочергова увага?
2. Роль вашої служби у попередженні фактів забруднення оточуючого середовища?
3. Які міри можуть бути прийняті санстанцією, іншими службами міста у випадку спалювання побутових відходів громадянами та приватними підприємцями?
4. Що робити нам, жителям міста, в умовах сміттєвого смогу, щоб захистити своє здоров'я та відстояти право дихати свіжим повітрям?
А поки ви думаєте, ініціативна група городян готує звернення в обласну санстанцію та природоохоронну прокуратуру.
С. Федченко