Реформа покращить рівень медичного обслуговування

Дніпропетровська область потрапила до пілотного проекту з реформування медичної галузі, і сьогодні ця тема є найбільш обговорюваною не лише серед медичних працівників, а й серед пересічних новомосковців. Адже зовсім скоро – з січня 2012 року ми станемо свідками перетворень у зазначеній сфері. Якими вони будуть, що несе нововведення і що обіцяє кожному з нас, ми розпитали у головного лікаря Новомосковської Центральної міської лікарні Ю. Письменного.

Юрію Всеволодовичу, вважається, що стан здоров’я людини на 70% залежить від неї самої, решта – від інших факторів, серед яких медицині відводиться менше 10%, тож чи так важливе реформування медицини?

– Вважалося, що 7% належить медицині, але останні статистичні дані підтверджують, що 35% здоров’я залежить від рівня медичного обслуговування. Згідно анкетування, яке ми проводимо серед наших пацієнтів, 75% респондентів вважають, що треба змінювати систему медичного обслуговування, а 50% з них мають думку, що зміни необхідні вже сьогодні. Тож настав час реформувати медицину, що дасть можливість підвищити рівень медичного обслуговування, розширить можливості щодо його доступності та якості.

– Що є найважливішим у реформуванні, про яке так багато говориться?

– Мета реформи – максимально наблизити медичну допомогу до пацієнта. Люди мають відчути, що вона стала більш якісною та ефективною. Реформування не змінює принцип державної медицини, вона змінюється структурно, а принцип залишиться таким же. Як було фінансування з державного бюджету, так буде і в подальшому.

Треба зазначити, що на першому етапі реформування акцент робиться на дві ланки: первинну медико-санітарну допомогу та екстрену допомогу.

До первинної ланки входять сьогоднішні поліклініки (незабаром – амбулаторії), де працюватимуть сімейні лікарі, терапевти, педіатри, і вона фінансується за рахунок місцевого бюджету.

Вторинна ланка об’єднує екстрену, стаціонарну та стоматологічну допомогу – і вона фінансуватиметься з обласного бюджету. На сьогодні для ефективної екстреної допомоги вже придбані навігатори, встановлені архіватори викликів, що значно покращує якість надання швидкої допомоги.

– Сьогодні багато розмов ведеться про те, що, наприклад, дитячу поліклініку вже продано, те ж саме очікує на інші комунальні медичні заклади…

– Це неправда. Поліклініки – і дитяча, і доросла залишаються у комунальній власності міста. Але називатимуться вони амбулаторіями, де працюватимуть спеціально створені бригади, до яких входитимуть сімейні лікарі, педіатри, гінеколог. Такі заклади будуть створені по всьому місту, і, у першу чергу, – у віддалених районах, наприклад, на масиві Решкут, для чого ми підшукуємо приміщення, і влада підтримує нашу ініціативу з цього питання. Скажу більше, ми передали місту 17 приміщень, які було важко утримувати. Тепер ними розпоряджатиметься місто.

– Що буде зі стаціонарними відділеннями, чи скорочуватиметься штат медичних працівників усіх ланок?

– Вони функціонуватимуть у звичному режимі, правда, реформування диктує відхід від практики фінансування ліжко-місць, які на сьогодні не є задіяними у повному обсязі. Але при цьому скорочення штату не буде, для мене пріоритетною залишається доля медичного персоналу, який не повинен втратити робочі місця. Тож всі розмови про скорочення, звільнення, продаж приміщень безпідставні. Кожного четверга я інформую завідувачів відділень про механізми реформування, а вони інформують своїх підлеглих, тож ніякої паніки і переживань не має бути. Треба розуміти, що для створення амбулаторій знадобляться медичні працівники, і ми укомплектовуватимемо їх нашими ж медиками.

– Якщо мета реформи – покращення якості медицини і наближення її до людей, то коли люди зможуть відчути позитивні перетворення?

– Проект розрахований до 2020 року. Треба дуже багато зробити, і ми вже розпочинаємо цю роботу. Виділено кошти з місцевого бюджету на навчання сімейних лікарів, визначаємося з приміщеннями для нових амбулаторій… Як і всі перебудови, реформа вимагає докорінних змін, і, можливо, не все приживеться, будуть помилки, але ми є першопрохідцями у цій справі. Не помиляється той, хто нічого не робить. Я робитиму все, що від мене залежить, щоб реформа у місті відбулася спокійно, без потрясінь, і від цього виграли і медичні працівники, і жителі міста.

Можливо, Вам буде цікаво

By