Крига скресла. У Новомосковську закладається фундамент для оновлення міста

Закон «Про місцеве самоврядування» зобов’язує міського голову й депутатів звітувати перед своїми виборцями не рідше одного разу на рік. Але за існуючою традицією новообрані представники влади відчитуються про результати своєї роботи вже за перші 100 днів. 12 березня в ході прес-конференції для журналістів і блогерів звіт надав і мер Новомосковська Сергій Рєзнік. Пряма трансляція велася на сторінці міськради у Фейсбуці, де можна переглянути запис. Пропонуємо вашій увазі короткий виклад насиченого інформацією двогодинного заходу.

СТАРТ ВИЯВИВСЯ СКЛАДНИМ

Початок каденції новообраної команди збігся із закінченням бюджетного року й формуванням у стислі терміни бюджету на 2021 рік. Бюджет депутати прийняли своєчасно, що зараз сприяє стабільному фінансуванню всіх міських програм і бюджетних установ. Бюджет за січень-лютий місто виконало на 105,5%.

Бюджет розвитку міста на поточний рік складає 36,6 млн грн – це результат господарювання влади протягом попереднього року. І це мізер, якого абсолютно недостатньо для підтримання міського господарства в належному стані. Для порівняння: капремонт лише однієї школи коштує до 20 млн. Тому головні зусилля в поточному році нова управлінська команда зосередила на пошукові шляхів збільшення надходжень до міської казни. Цей рік повинен стати підґрунтям для наповнення бюджету і як наслідок – стартовим майданчиком наступних позитивних зрушень – дороги, тротуари, мости, водоводи тощо. Без грошей в бюджеті про вирішення цих та інших проблем можна лише продовжувати мріяти.

ІНВЕСТИЦІЇ

У стислі строки вдалося започаткувати чимало ініціатив. Так, підписано декларацію про наміри щодо співпраці з турецькими компаніями, які вже реалізують проєкти по всій Україні. Також подано заявку до Українського фонду соціальних ініціатив щодо осучаснення міських амбулаторій сімейної медицини – місто очікує надходження на ці цілі 750 тисяч євро.
Остання сесія міської ради дала старт створенню Індустріального парку. Міська влада робить усе, щоб на цій території бізнес зміг якнайшвидше розпочати роботу, створюючи нові робочі місця і сплачуючи податки в міську скарбницю. Коли ІП запрацює на повну, бюджет міста щороку поповнюватиметься на 350 млн грн, а це в 10 разів більше, ніж сьогодні маємо в бюджеті розвитку. У планах на 2021 рік – реєстрація ІП, відбір керуючої компанії, яка управлятиме ним, і проведення перемовин з потенційними бізнес-структурами, які потенційно можуть там працювати.

Розпочато роботу з кредитно-грантовою корпорацією NEFCO щодо відновлення вуличного освітлення по всьому місту, причому з функцією димірування, що продовжить термін служби ламп і істотно знизить витрати електроенергії. Програма – це 5 млн грн грантової допомоги та 17 млн грн під 3% річних, що є дуже вигідним для міста. Якщо програму з NEFCO вдасться запустити, це буде лакмусовим папірцем довіри до міської влади і основою для продовження співпраці, і тоді вдасться освітити повністю все місто, чого ніколи раніше не було. На участь у програмі подали заявки 20 міст, NEFCO відібрало 6, серед них і Новомосковськ.

ЖИТЛОВО-КОМУНАЛЬНЕ ГОСПОДАРСТВО

Тарифи. Зростання тарифів для населення міська влада намагається стримувати. Вартість послуг водоканалу мала б підвищитися на 11,5% – до 45 грн за куб.м, такий тариф затвердила НКРЕКП на основі розрахунків, поданих водоканалом у травні 2020 року. Але керівництво міста разом з депутатським корпусом вирішили захистити городян у цей складний період – плата залишається такою, як і в минулому році. Водночас проводиться аудит витрат підприємства, вишукуються внутрішні резерви.

Тариф на тепло теж повинен був зрости, оскільки вартість електроенергії для КП «Новомосковськтеплоенерго» зросла на 35%, плюс до цього регулятор підняв ціну на газ для КП одразу на 76,9%. Але й тут міська влада прийняла рішення залишити попередній тариф. Підвищення запровадили лише для юридичних осіб і установ бюджетної сфери. Для порівняння: ті бюджетні установи, які раніше сплачували 20 тис.грн, тепер платять 41 тис.грн. А для населення діє встановлена ще у 2018 році гранична вартість гігакалорії, платіжки щомісяця різняться лише через різну температуру повітря та кількість днів опалення.

Дороги. Доріг у місті фактично немає, різкі перепади зимової температури прискорили їх руйнування. Влада оформлює кредит на 70 млн грн на капремонт доріг і тротуарів. Заявки на підготовку проєктно-кошторисної документації (ПКД) подані по вулицях Паланковій, Українській (від Гетьманської до Паланкової), В.Ковалівці (з поворотом до школи №6), Зелінського, Декабристів, Волгоградській, Київській (від Декабристів до пров. Повстанського). Тротуари з’являться по вул. Українській, Сучкова, Паланочній.

Щодо визнаного ще в 1996 році аварійним шляхопроводу по вул. Гетьманській. Виготовлена у 2016 році ПКД застаріла, з того часу на мосту додалися інші проблеми. Ця дорога є частиною траси М-18, яку свого часу керівництво міста захотіло взяти на баланс. І взяли. Відтоді дорога від в’їзду в місто з боку районної лікарні до Краснокутянського мосту, у т.ч. й міст – на відповідальності міста, а не автодору, і ремонтувати її ми повинні самі. Але коштів на це (близько 30 млн грн) у міста немає, тому направлені звернення до усіх можливих вищих інстанцій стосовно допомоги у проведенні реконструкції.

Багатоповерхівки. Досягнуто домовленостей з облдержадміністрацією щодо фінансування ремонту покрівель 16 багатоповерхівок поверховістю 9+ (це умова ОДА), зараз замовляється ПКД. У 2021 році планується за кошти міського бюджету утеплити фасади багатьох багатоповерхівок. Ліфтове господарство застаріло, заявок на ремонти багато, фінансування робіт буде проводитися з міського та обласного бюджетів. На сесії прийнято програму сприяння діяльності ОСББ, тепер на допомогу в їх ремонтах можна виділяти кошти і з міського, і з обласного бюджетів, чого раніше не було. Знайдено вихід із критичної ситуації щодо трьох міських гуртожитків, мешканці яких потерпали від невирішеності питання з ДТЕК – до кінця травня кожне помешкання планують обладнати окремим лічильником і за несплату відключатимуть не весь гуртожиток, а лише неплатників.

Децентралізація опалення. Новомосковськ пройшов «точку неповернення» – половина квартир уже переобладнані на індивідуальне опалення. Перспектива – планове виведення котелень з експлуатації і стовідсотковий перехід на квартир на автономне опалення. Наразі маємо ветхі мережі й застарілі котельні з низьким ККД – третина тепла втрачається, і за це вимушені сплачувати споживачі. Щороку борги населення за теплопостачання складають до 30 млн грн. Відмова від централізованого опалення в підсумку дасть економію і для сімейних бюджетів, і для міської казни, дозволивши перенаправити кошти з підтримки КП «Новомосковськтеплоенерго» на вирішення інших болючих комунальних проблем. За наявності заборгованості дозвіл на відключення від ЦО не надається. Борги ніхто не списуватиме, навпаки, керівництво КП активізувало претензійно-позовну роботу – щотижня до суду подають 30 нових позовів, кількість судових наказів про стягнення боргів зростає. Крім сум стягнутої заборгованості, на гаманці боржників лягають і судові витрати та вартість послуг державних виконавців.

Восени 2021 року планується вивести з експлуатації котельні по Спаській,8а і Сучкова,103а.

Цього року опалювальний сезон завершиться 31 березня. Причина – у величезних боргах підприємства. Крім того, рішення керівництва міста напередодні виборів про початок нинішнього опалювального сезону з 22 жовтня 2020 року мало наслідком чималі додаткові збитки КП «Новомосковськтеплоенерго». Так, за 10 днів жовтня на енергоносії та зарплату працівників КП було витрачено 6,5 млн грн. Але половина цього періоду середньодобова температура становила +10-11 градусів, а за таких умов закон забороняє нараховувати плату споживачам за опалення. Тож 2,7 млн грн збитків додалися до й так шалених сум боргів тепловиків – понад 50 мільйонів. Відсоток оплати населенням рахунків за лютий – 25%. На початок квітня прогноз погоди сприятливий.

Поводження з відходами. Із серпня 2020 року ТПВ з міста вивозить приватна компанія, і її діяльність свідчить про те, що вибір був зроблений правильно – у місті стало чистіше. Крім того, відтепер з міського бюджету не виділяються кошти на підтримку збиткового МКП «НККП», яке раніше займалося вивезенням ТПВ, на закупівлю містом контейнерів тощо. Тепер нова компанія має намір за власний кошт придбати 250 контейнерів. За міські кошти планується привести до ладу контейнерні майданчики.

Водогони. На 2021 рік запланована реконструкція водогону Дніпро-Новомосковськ. Дякуючи керівництву ОДА, за кошти державного та обласного бюджетів оновлять 6 км найпроблемнішої ділянки водогону. Питна вода прийде й на ряд вулиць Кулебівки, де її ніколи не було – за кошти міського бюджету протягнуть водогони від пров. Декабристів із закільцюванням по пов. Повстанському і від вул. Межової із закільцюванням по пров. Жлуктенка.
Освітлення. За три місяці вдалося відновити освітлення на вулицях Кущівській, Вузенькій, Одеській, Садовій, Волгоградській, Севастопольській, Басейній, Малиновій, де ця проблема існувала вже кілька десятиліть. Роботи продовжаться за підтримки NEFCO.

Комунальні підприємства. Триває аудит підприємств. Припинена практика надання КП бюджетних коштів без наступного аналізу їх використання, що призводило до зловживань. Ряд КП переформатовуються, ліквідовується дисбаланс у нарахуванні зарплат, особливо в керівній ланці, змінюються функції КП тощо.

Пасажирські перевезення. Нинішній перевізник, з яким у зв’язку з відмовою попереднього перевізника укладено тимчасовий договір, неякісно виконує умови договору, тому триває пошук іншого перевізника. З ним теж буде укладено тимчасовий договір, а не одразу на 5 років, щоб пересвідчитись у якості послуг. Перевізникам за пільговиків своєчасно виплачується компенсація з міського бюджету, тому вимоги деяких водіїв оплачувати (навіть частково) проїзд пільгових категорій городян є безпідставними, про такі факти треба повідомляти владу.

Кладовища. Вони давно перетворилися на об’єкт кримінальних розбірок. Наразі відкрито кримінальне провадження за фактом порушень у сфері надання ритуальних послуг.

БЛАГОУСТРІЙ, ЗЕМЕЛЬНІ ВІДНОСИНИ

Планується облаштування занедбаних газонів по вул. Гетьманській від ЦУМу до Літака; оновити фасад РАГСу та прилеглу територію; встановити пам’ятник загиблим в АТО; реконструювати пам’ятник учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС; прибрати МАФи і стихійну торгівлю з тротуарів, обладнавши інші місця для торгівлі вирощеною продукцією.
Розпочато перемовини із сусідніми ОТГ для визначення меж міста. Ведеться робота із запровадження електронного містобудівного кадастру, який забезпечить прозорість у цій сфері, буде доступним для громадян і припинить зловживання посадовців. Досі облік вівся в журналі, як і століття тому. Розширення меж міста дасть змогу надавати земельні ділянки під забудову всім, хто згідно з законодавством має на це право.

З 1 березня почала роботу інспекція з благоустрою в оновленій структурі міськвиконкому. Створено КП «Благоустрій міста». Проведено ревізію зовнішньої реклами. Розробляються схеми облаштування паркувальних місць для автівок у центрі міста. Стоянок на клумбах не буде. За порушення правил благоустрою штрафуватимуть.
Вже в цьому році запрацюють земельні аукціони – земельні ділянки можна буде взяти в оренду виключно через аукціон за принципом: хто запропонує більшу суму оренди, той і стане орендарем. Це стане додатковим джерелом наповнення бюджету.

Влада повертає мікрорайон Самарь у комунальну власність.

Земельна ділянка по Українській,12, на якій раніше розташовувались відділення лікарні, відводиться для будівництва міського басейну і спортивного комплексу. Наразі вишукуються можливості для фінансування будівництва.

На місці будівлі доведеного до руйнації колишнього дитсадка «Ювілейний» планується відкрити сервісний центр, де під одним дахом будуть знаходитися реєстратори, паспортний стіл, відділи архітектури й земельних відносин, управління ЖКГ тощо – все для зручності звернень городян.

На місці колишньої будівлі суду по пров.Артемівському пропонується розмістити адміністрацію водоканалу разом з його абонслужбою. А в будівлі, де зараз розміщується адміністрація водоканалу, планується обладнати медичний діагностичний центр.

Рятувально-водолазна служба реорганізується, оскільки за 2020 рік на її утримання витрачено 2 млн грн, за цей період ними здійснено виїзди всього на 2 виклики (з 17 працівників РВС лише 5 посад водолазів). РВС переформатують і додадуть інших функцій.

Для поповнення міського бюджету Сергій Рєзнік закликав городян проявляти місцевий патріотизм – зокрема, заправляти автівки по можливості на території Новомосковська, оскільки зараз акциз з пального зараховується до бюджету громад.

СОЦІАЛЬНА СФЕРА

Соціальне забезпечення. За листопад-лютий 87 громадян, що опинилися в складних життєвих обставинах, отримали матеріальну допомогу з міського бюджету. Соціальну допомогу отримали 438 сімей з дітьми, 813 сімей з дітьми-інвалідами, 438 малозабезпечених сімей, 8 сімей з прийомними дітьми. Терцентр обслуговує 1889 підопічних.

Охорона здоров’я. За 3 місяці до сімейних лікарів звернулися 59 тисяч пацієнтів, ще 1000 чол. відвідано лікарями вдома. 92% городян підписали декларації з сімейним лікарем. Станом на 12.03.2021 провакциновано лише 40 лікарів, оскільки 80% лікарів перехворіли на COVID-19 і у них уже є імунітет. Завершується реконструкція амбулаторії по вул.Сучкова,124, вона буде обслуговувати 3242 городян. Профінансовано оновлення матеріально-технічної бази міської лікарні, завдяки чому місто було готове до сплеску в 2 рази захворюваності на COVID останніх днів. За 3 місяці в лікарні, яка продовжує працювати як госпітальна база з лікування коронавірусу, було проліковано 743 пацієнта, з них 323 з пневмонією, ПЛР-позитивних – 182. Від коронавірусу померли 36 чол.

Освіта. Дві школи отримали інтерактивні STEAM-лабораторії з природничих наук. Оновлення шкіл проводиться з урахуванням того, що протягом 3 років система середньої освіти в країні буде реформована, але визначеності в цьому питанні поки що немає. У школах надійшло 863 одномісних парти. Відкрито лінію гарячого харчування в 18-й школі. Бібліотеки поповнилися 4 тис. нових книг. Кращі учні нагороджені стипендіями. Відкрито кримінальне провадження за фактом неякісного ремонту покрівлі 2-ї школи.

Культура і спорт. Культурні й спортивні заходи для населення проводилися з урахуванням карантинних обмежень. Розпочато процес взяття ПК «Металург» в оренду і надалі – отримання його у власність міста. У 2021 році планується встановити мінімум 5 дитячих та спортивних майданчиків.

– Ми зараз однозначно знаходимося на старті історії успіху Новомосковська, – зазначив наприкінці прес-конференції Сергій Рєзнік. – Тих, хто хоче мати відношення до цього процесу, я запрошую приєднуватися. Якщо ви активні, якщо у вас є ідеї – звертайтеся, подавайте свої пропозиції. Я впевнений, що разом ми зможемо перетворити місто на сучасне, комфортне, де буде зручно і приємно жити. Побачите – сюди ще будуть намагатися переїжджати з інших міст!
Запис прямої трансляції прес-конференції можна переглянути на сторінці міськради у Фейсбуці.

Можливо, Вам буде цікаво

By