Плани-2022: велике інтерв’ю з міським головою Новомосковська

Протягом 2021 року в Новомосковську відбулись очевидні зрушення в упорядкуванні міста. Які плани міської влади на новий рік? Про це ми поговорили з міським головою Сергієм Рєзніком.

– Сергію Олександровичу, минулий рік відзначився помітними позитивними змінами, Ви про них відзвітували. На питання, які поставили городяни під Вашим звітом в соцмережах, Ви відповіли й продовжуєте на них реагувати. Але тепер жителів міста цікавить, що Ви запланували реалізувати в новому році.
– Як казав відомий європейський фінансовий консультант Бодо Шеффер, життя схоже на пошту: ви отримуєте те, що замовляли – якщо правильно «сформувати замовлення», то в більшості випадків, якщо не станеться форс-мажору, ви отримаєте те, що хочете. Тому ми протягом 2021 року багато уваги приділили плануванню, підготовці різноманітних проєктів. Цим у місті раніше займалися, на жаль, недостатньо. Тож свої проєкти ми намагатимемося якомога повніше реалізувати в поточному та наступних роках.

– Розкажіть про них конкретніше. Почніть з найболючішого – зі стану доріг і тротуарів. І що там з кредитом?
– Минулого року ми оформили банківський кредит у 70 млн грн на капітальний ремонт 10 доріг і 7 тротуарів, які першочергово потребували втручання. Підрядна організація, яка виграла тендер, до кінця 2021 року виконала приблизно дві третини із запланованих робіт. Особливий наголос ми робили на якості. І деякі ділянки підряднику довелося переробляти. Нагадаю, що коли ми оголошували тендер, то в тендерну документацію включили вимогу щодо збільшеного терміну гарантії на відремонтовані дороги й тротуари – 10 років! Раніше таке взагалі не практикувалося. Але підрядник із цим пунктом погодився, то тепер йому й самому брак у роботі не вигідний – протягом гарантійного строку йому доведеться усувати недоліки за власний кошт. Тому ми нікого не квапили, не підганяли, й по факту ще жодна вулиця, жоден тротуар до кінця не завершені. Головне – якість. Вже цього року, як тільки дозволятимуть погодні умови, об’єкти дороблять, усунуть виявлені недоліки, виконають передбачене проєктами озеленення вздовж доріг і тротуарів, змонтують лежачі поліцейські, встановлять дорожні знаки, виконають розмітку, укладуть тактильну плитку тощо. Лише тоді ми заплатимо всю суму, передбачену договором. А поки що підрядник отримав лише 46,5 млн грн кредитних коштів за вже виконані роботи, до яких у нас немає претензій.

– А в соцмережах дехто вирішив, що це вже був кінець ремонтів…
– Я спокійно реагую на це, адже бачу, що переважна більшість городян здатні спочатку розібратися, а потім уже робити висновки й тим паче – обурюватися в соцмережах. Адже у відкритому доступі є тендерна документація в Prozorro, є численні коментарі посадових осіб виконкому з цього приводу. Хто бажає оперувати фактами, а не чутками, той черпає інформацію з офіційного сайту міської ради, зі сторінки міськради в соцмережах чи моєї особистої сторінки у Фейсбук. Цілком очевидно, що бурю в стакані здіймають щоразу одні й ті самі персонажі. Неважко здогадатися, хто за ними стоїть і хто оплачує їхню тріскотню. А окремі громадяни ведуться на це. Але нагадаю відому істину: якщо караван буде звертати увагу на брехання собаки, він до місця призначення не дійде. А саме це і є метою подібних дезінформаційних вкидань. І зовсім інша річ, якщо я бачу дійсно конструктивну критику, побажання, висловлення нових ідей тощо – я їх із задоволенням сприймаю й реагую, це корисно, це допомагає в роботі. Як казав давньогрецький філософ Аристотель, є тільки один спосіб уникнути критики: нічого не робіть, нічого не говоріть і будьте ніким. Та це не мій шлях. Я працюю, в мене є чіткий план – я реалізую свою передвиборчу програму й хочу це робити максимально повно й ґрунтовно. Ми разом змінимо місто на краще.

Щодо кредиту на дороги й тротуари, то ми його взяли на 5 років і в цьому році вже почали виплачувати тіло кредиту. Хочемо розрахуватися раніше, ніж за 5 років, щоб менше витрачати коштів за користування кредитом.

– Крім тих доріг і тротуарів, які повинен закінчити підрядник, чи будуть ремонтуватися інші дороги й тротуари в 2022 році?
– Звичайно. На 2022 рік з місцевого бюджету ми передбачили виділення близько 4 млн грн на капітальні і ще 4 млн – на поточні ремонти доріг. Конкретний перелік вулиць зараз визначаємо колегіально. Складаємо також списки доріг на поточні ремонти. Але наголос у цьому році ми однозначно робитимемо на дорогах у приватному секторі. Дорожнє покриття ґрунтових доріг вирівнюватимемо з допомогою автогрейдера з частковою підсипкою шлаком на аварійних та незадовільних ділянках. Зараз за підсумками зими буде видно, який з уже використаних видів шлаку найкраще витримав осінньо-зимовий період, і на цій марці шлаку й зупинимося. Орієнтовний плановий обсяг закупівлі шлаку на цей рік становить 3000 тонн.

Починаємо підготовку двох вкрай важливих для міста проєктів з капітального ремонту вулиці Сучкова – від в’їзду в місто й до «Релаксу», а другий проєкт – капремонт вулиці Гетьманської, також на всій протяжності від в’їзду до виїзду з міста. І один, і інший проєкти включають повну реконструкцію віадуків через залізничні колії. Зрозуміло, що обидва проєкти будуть надзвичайно вартісними, тому домовляємося, щоб реалізувати їх із державного або обласного бюджетів.

Також у процесі розробки проєкт реконструкції площі перед собором з одночасним упорядкуванням торгівлі. Можливо, доцільно буде запровадити на цій площі кільцевий рух автотранспорту, бо нинішній стан дорожнього руху – це просто безлад. Постараємося реалізувати проєкт за кошти бюджетів вищих рівнів, адже на площі розташована визначна історико-культурна пам’ятка України. Залежно від повноти врахування всіх передбачених у проєкті робіт його вартість складе, за попередніми оцінками, від 60 до 100 млн грн. Але навіть якщо нам у Києві й Дніпрі скажуть, що місто надто багато хоче й не приймуть проєкт реконструкції площі Перемоги до реалізації, то її все рівно треба буде реконструювати. Тоді підемо по плану «Б» – робитимемо самі, шукаючи приватних інвесторів.

– Щодо приватних інвесторів. Городяни іноді обурюються, що, мовляв, під маркою реалізації за рахунок інвесторів гарних соціальних проєктів поруч обов’язково з’являються їх торгові об’єкти…
– Ми повинні розуміти, що коли ми просимо грошей у інвестора, він погодиться вкласти свої кошти у якесь будівництво чи ремонт, лише коли йому надається можливість збудувати свій комерційний об’єкт, де він матиме змогу заробляти, повертаючи затрачені гроші. Це загальноприйнята світова практика, по-іншому не буває, за рідкісними винятками. І ми йтимемо на діалог з потенційними інвесторами там, де немає ризиків для міста й де треба обов’язково щось відремонтувати чи реконструювати, а бюджетних грошей на це – немає.
Взагалі, щоб ні в кого не просити грошей, треба їх мати в міському бюджеті. І ми зараз працюємо над його наповненням, переконуємо бізнес у необхідності легалізації, добропорядної оплати всіх міських податків і зборів. На кого умовляння не подіють – підемо іншим шляхом, бо перед законом рівні всі. Сподіваюся, що настане час, коли у нас відпаде потреба звертатися до приватних інвесторів. А поки наша казна порожня, є лише два варіанти: продовжувати жити в розрусі, чекаючи кращих часів, або все ж оновлювати місто тими способами, які є взаємовигідними і для населення, і для тих, хто згоден вкладати свої власні кошти в розбудову Новомосковська. Я прихильник другого варіанту, бо багаторічне очікування манни небесної вже завело місто в глушину – далі нікуди.

Але якщо хтось має інший рецепт або готовий вкладати свої кошти на благо міста без будь-яких умов і преференцій – я двома руками «за» і з превеликим задоволенням прийму ці пропозиції.

У цьому році ми плануємо реалізувати ще один проєкт, який стане результатом вдалого конструктивного діалогу між бізнесом та міською владою: по вул. Сучкова, 40, перед поліклінікою, має з’явитися повноцінний сквер, де передбачається розбивка зеленої зони, освітлення території, укладання тротуарної плитки, облаштування місць для відпочинку відвідувачів поліклініки, паркувальна зона, а також буде аптека й кафе обабіч поліклініки. Тобто це буде ще один сучасний громадський простір, причому виконаний без додаткового навантаження на бюджет міста. Зараз територія перед поліклінікою – це сіра пляма на карті міста, а ввечері тут навіть страшно пройтися.

Ще один сквер повинен з’явитися в районі Літака – сучасний, красивий, освітлений, достойний називатися центром міста і справжнім місцем для зустрічей. Проєкт уже в роботі, він буде реалізований за кошти нашого місцевого бюджету.

По всій центральній лінії вулиць у цьому році встановимо нові лавочки й урни. Продовжимо роботу з прибирання незаконно встановлених і неоформлених МАФів, вони, як правило, захаращують клумби або заважають пішоходам. А ті, що встановлені законно й працюють легально, приводитимемо до сучасного уніфікованого зовнішнього вигляду.

У планах також реалізація проєкту «Самарський бульвар-2» – це територія між будинком № 2 по вулиці Калнишевського до світлофора по вулиці Зелінського з виходом на вулицю Сучкова. Там, де зараз брудні калюжі, з’являться тротуари, озеленення, парковки.

Заплановані також поточні ремонти дворових проїздів. Але такі ремонти для них – уже не вихід, тому готуємо проєкти їх капітальних ремонтів – з виїздами з дворів, системами дощового водовідведення тощо.

– А щодо тротуарів…
– Тротуари вже простягнулися від вулиці 195-ї стрілецької дивізії й по Гетьманській до Літака. Тепер на черзі реконструкція району Літака та вздовж Гетьманської, 35, Сучкова, 32 і 34 і до відділення ПриватБанку за центральним відділенням пошти. Це буде не тільки зміна зовнішнього вигляду МАФів, про що Ви вже писали в газеті, а корінна реконструкція вулиці – знов-таки, з освітленням, озелененням, заміною автобусних зупинок. Всього плануємо, що місто в цьому році отримає 6 сучасних автобусних зупиночних комплексів. Усі вони будуть зведені підприємцями і поєднають зручності для пасажирів з торговими точками. Чому це вигідно для міста? По-перше, це будуть не якісь старі кіоски з-під шаурми, завезені з Дніпра, як це раніше практикувалось, а модерні об’єкти в погодженому міським архітектором стилі. По-друге, торгівля буде офіційно оформлена, тобто сплачуватимуться податки до міського бюджету. Територія навколо буде окультурена, доглянута, освітлена за рахунок підприємця. Це цілком прийнятно для міста, адже принесе користь і людям, і розвитку бізнесу, і міській казні. І це при тому, що ми не витратимо й гривні на обладнання зупинок. Це один з прикладів раціонального господарювання в місті в сучасних умовах.

По Сучкова торгівлі з землі не буде. Для бабусь, які продають городину, обладнаємо спеціальні місця в районі будинку № 32 по Гетьманській, а для решти товарів по місту є достатньо торгових об’єктів, щоб не торгувати з землі. І торговці, і покупці повинні поважати передусім себе.

Крім вулиці Сучкова, нові тротуари з’являться з обох сторін вулиці Лікарняної до ліцею № 6 – з освітленням, озелененням, обладнанням парковки в районі стоматологічної поліклініки.

Плануємо розпочати облаштування тротуарів від Літака по вулиці Гетьманській в напрямку магазину «Воронівський».

Уже завершуємо розробку проєкту й хочемо в 2022 році приступити до ремонту тротуару по вулиці Калнишевського, а також тротуару по вулиці Українській – з боку РАГСУ, вхід до якого теж облаштуємо.

Зробимо проєкт капремонту проїздів у двори по Калнишевського, 9, 11 та Українській, 7, 9 і 11.

– У Ваших виступах звучала інформація ще про один проєкт – «Спортивний острів»…
– Так, ми вже замовили виготовлення цього проєкту й розраховуємо після проходження експертизи подати його на фінансування в Мінрегіон. Мова йде про Молодіжний острів по вулиці Паланочній, який повинен стати комфортним місцем відпочинку та занять фізкультурою і спортом для всіх бажаючих. Там мають з’явитися відкриті спортивні майданчики, місця для сімейного відпочинку, риболовлі, активних занять спортом тощо. Зараз острів – це занедбана територія в антисанітарному стані.

Проєкт острова перегукується з іншою нашою ідеєю – очищенням русла річки Самара від острова до автомобільного мосту. У тому числі плануємо почистити річку навколо острова. Зробимо в цьому році проєкт і подаватимемо його на фінансування.

Ми вже також замовили виготовлення проєкту будівництва сучасного міського Центру надання адміністративних послуг. Ця будівля займе частину великого подвір’я Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) по Паланочній, 29. В новій будівлі будуть розміщені всі міські служби, які надають послуги городянам: власне ЦНАП, земельний і архітектурний відділи, реєстраційна служба. Плануємо там організувати прийом представниками Пенсійного фонду, Управління праці та соціального захисту населення, водоканалу, міського РЕСу, міськгазу тощо. Тобто щоб в одному місці городяни мали можливість отримати всі необхідні їм послуги. Гадаю, жителі Новомосковська оцінять такі зручності. Розраховуємо подати цей проєкт на реалізацію в Міністерство цифрової трансформації, яке курирує роботу ЦНАПів.

Не менш масштабна задача, яку ми перед собою ставимо – генеральна реконструкція центрального міського парку. Залучатимемо для цього обласний або державний бюджети. Міському управлінню ЖКГ та КБ поставлена задача – у 2022 році за рахунок міста в парку має з’явитися туалет, безкоштовний для городян. Утримувати його будемо за бюджетні кошти. Це буде окремий модуль з кімнатою матері і дитини, щоб малюка можна було перепеленати, погодувати грудьми тощо.

В парку продовжимо встановлення нових елементів благоустрою. Там уже з’явився новий дитячий майданчик, який, можливо, не всі ще бачили, бо його встановили перед самим Новим роком. Буде там і новий воркаут-майданчик. Біля пляжу теж встановимо конструкції для занять спортом.

Міський пляж, до речі, є невід’ємним елементом парку і його приводитимемо до цивілізованого вигляду якраз в рамках реконструкції всього парку. Вигрібний туалет приберемо, бо його навіть туалетом зараз назвати не можна – там буде цивілізований туалет. По масштабній реконструкції парку відправною точкою повинно стати оформлення земельної ділянки під ним за міською громадою. Бо навіть це досі не зроблено – парк є, але на папері його у міста немає. В результаті окремі підприємці довгий час розвивають на його території свій бізнес, заробляють гроші, а податки до міського бюджету не сплачують. Цю ситуацію треба виправити й привести у відповідність до чинного законодавства та потреб городян.

По Гетьманській у цьому році планується відкриття кількох крупних торгових об’єктів – магазинів «Сільпо», «Ельдорадо» й «Варус». Щодо «Варуса», то завдяки йому нарешті припинить своє існування занедбаний котлован між будинками № 48-50, який півтора десятиліття псував життя жителям мікрорайону.

– Але ж Ви мали намір у разі, якщо орендар цієї земельної ділянки не виконає власного зобов’язання звести чотириповерховий торговий комплекс, то Ви повернете ділянку у власність міста й обладнаєте там сквер…
– Так, і саме моя принципова позиція щодо цього котловану породила, як пам’ятаєте, в ході передвиборчої кампанії хвилю інформаційного бруду проти мене. Але на компроміси я не пішов і навіть інвестора знайшов, який був готовий фінансувати обладнання скверу. Але підприємець, який на той час розпоряджався фірмою, що орендувала цю земельну ділянку, продав свою частку в компанії-орендарі не цьому інвестору, а представникам з Дніпра, які вже заявили про готовність у 2022 році побудувати в межах нинішньої огорожі котловану одноповерховий магазин «Варус». Принаймні, проблема з котлованом буде вичерпана. Решту території навколо приведемо до цивілізованого вигляду – тротуари, озеленення, освітлення, відеоспостереження тощо. Тобто, цей мікрорайон теж стане окультуреним.

– До речі, хто надає дозволи на будівництво таких масштабних об’єктів?
– Обласний департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції. Саме йому сьогодні належать дозвільні та реєстраційні функції, ліцензування, архітектурно-будівельний контроль тощо.

– Хіба не місто надає дозвіл на будівництво?
– Ні, поки що Верховна Рада тільки розглядає зміни до законодавства, які нададуть право цим займатися на місцях, що буде цілком справедливо й логічно. Адже з Дніпра не видно, як вплине певна будівля на комфорт жителів. Архітектор міста зараз лише підписує й видає містобудівні умови та обмеження, тобто документ, в якому містяться вимоги щодо поверховості, щільності забудови, відступів від навколишніх будинків, озеленення тощо.

– А хто видавав містобудівні умови та обмеження на будівництво магазину «Сільпо» перед будинком №47?
– Документ був виданий ще влітку 2020 року колишньою головним архітектором міста, яка зараз уже не працює.

– Ви минулого року інформували городян про підготовку проєкту оновлення вуличного освітлення. Зрушення будуть у цій сфері?
– Звичайно. Ми не тільки підготували, а вже й надали документи на розгляд міжнародної екологічної корпорації НЕФКО, і навіть отримали підтвердження про готовність співпрацювати в масштабному проєкті модернізації зовнішнього освітлення в Новомосковську. Маємо намір провести в цьому році заміну 1200 світильників на енергоощадні – і в центрі, і по мікрорайонах. Для цього НЕФКО нам надасть кредит під 3% річних у гривні на суму 500 тисяч євро, плюс 30% від цієї суми – в якості грантового подарунка, а це 150 тисяч євро! Проєкт важливий, бо й ті ліхтарі, які звільнятимуться, ми паралельно встановимо на вулицях і провулках, які ніколи не бачили освітлення. Моя мета – у 2022 році проблема зовнішнього освітлення в місті повинна бути вирішена остаточно.

– Які ще глобальні питання плануєте вирішити?
– Передусім це фундаментальне питання – у 2022 році в місті повинен з’явитися Генеральний план, адже сьогодні Новомосковськ навіть не має меж міста. Працюємо в цьому напрямку з суміжними ОТГ, і знадобиться ще й відповідне рішення Верховної Ради України, оскільки по факту місто зайшло на територію не лише Новомосковського, а й Дніпровського районів, і це треба узаконити.

Інша наболіла проблема – ринок житла в місті. Через відсутність житлового будівництва ціни на вторинному ринку у нас просто космічні. Хочемо запустити інвестиційні проєкти будівництва цілого житлового кварталу по вулиці Українській, 12 на місці покинутих будівель міської лікарні. Так само житлова будівля буде зводитися на місці доведеного до руйнації колишнього дитсадка «Ювілейний» по вулиці Українській, 3. Водночас продовжимо займатися й реанімацією перспективного житлового мікрорайону «Самарь». Житло – це розвиток міста, це перспектива для молоді.

– А стосовно дитсадка – хіба черга малюків до дитсадків зникла?
– Ні, але чимало дітей записані в дитсадок, хоча не відвідують його місяцями й навіть роками. А в період коронавірусу це явище взагалі набуло ознак масовості. Ми змінимо підходи: не відвідує дитина дитсадок без поважних причин протягом тривалого періоду – на її місце візьмуть іншу. Та й кількість дітей у місті зменшується – це простежується і по дитсадках, і по школах, це проблема демографічної кризи в країні.

Ще одне резонансне питання – ми розраховуємо, що в місті з’являться новий спорткомплекс і басейн. Як відомо, місто виділило землю під спорткомплекс біля заправки WOG, права замовника ми передали департаменту ЖКГ облдержадміністрації, вони вже оголосили конкурс на проєктування об’єкту. Це буде нова сучасна ДЮСШ. На жаль, ми не знайшли порозуміння щодо басейну – його з проєкту ДЮСШ прибрали – замовник каже, занадто дорого. Питання стало ребром: або так, або ніяк. Тому ми тепер зосередилися на перемовинах з приватними власниками ФОКу, адже вони при придбанні обіцяли реконструкцію і функціонування об’єкта за призначенням. На жаль, на сьогодні городяни не мають можливості відвідувати басейн, а один візит до новозбудованого басейну в Слобожанському коштує 500 грн, і туди ще треба доїхати.

Наступне важливе завдання, яке ми вирішимо в цьому році, – визначимо прибудинкові території багатоквартирних будинків, у першу чергу для ОСББ і ЖБК, щоб вони мали законне право користування цими земельними ділянками й повноцінно обслуговували свої будинки. Досі це питання не було юридично визначене. Зараз ми спільно з представниками будинкових комітетів завершуємо підготовку план-схеми, після чого відповідний проєкт рішення буде винесений на сесію міської ради.

У місті давно назріла ситуація, коли пора замінити всі старі дерева. Зараз, наприклад, накопичилися заявки на видалення понад тисячі аварійних дерев, у тому числі більше 300 – у школах і дитсадках. Питання терміново треба вирішувати, бо це безпека дітей. Ми практикуємо омолоджувальне обрізання аварійних дерев, хоча деякі з ветхих насаджень їх уже не витримують. Там висаджуватимемо молоді дерева. Озеленення проводитимемо на всіх можливих локаціях і в центрі, і на мікрорайонах.

Закінчимо благоустрій майданчиків для збору твердих побутових відходів, половина роботи вже зроблена минулого року. Деякі баки ми винесли з дворів, по-перше, там, де жителі не можуть дійти згоди, в якому місці двору вони мають стояти, а по-друге і головне, необхідність у цьому виникає там, де у вузьких дворах великі сучасні сміттєвози не можуть розвернутися. Також посилимо роботу інспекції з благоустрою щодо відповідальності за стихійні звалища та відсутність договорів на вивезення ТПВ – нетямущих будемо штрафувати.

Щодо Індустріального парку – очікуємо на схвалення Верховною Радою в другому читанні змін до Податкового й Митного кодексів щодо податкових пільг для залучення інвестицій у промислове виробництво. Цих змін чекають передусім підприємці.

Ми склали і затвердили реєстр міської комунальної власності, адже його досі в місті не було. Наприклад, частина підвальних приміщень зараз занедбані, закриті, а їх можна буде на конкурентних засадах запропонувати підприємцям, які їх приведуть до ладу, замінять комунікації, перетворять на офіс чи, наприклад, салон краси. Поки що міська влада вела себе в цьому питанні як собака на сіні – і сама не їсть, і нікого не підпускає. Комунальне майно повинно працювати й приносити місту дохід, а людям користь.

Маємо закрити в цьому році й питання щодо передачі ПК «Металург» до комунальної власності міста – очікуємо на прийняття в другому читанні Верховною Радою змін до відповідного закону, на підставі якого палац виключать зі списку на продаж. Прем’єр-міністр уже дав доручення, відомства надали згоду, всі документи щодо нашого палацу культури підготовлені.

Проведемо капремонт покрівлі та системи опалення в палаці культури «Металург».

Також у цьому році плануємо прийняти після реконструкції наш міський стадіон.

Продовжимо оновлення матеріально-технічної бази шкіл. Заплановані капремонти в гімназіях № 1, 2. Уже подали в Мінрегіон проєкт капремонту гімназії № 3.

Нарощуватимемо підтримку міської медицини. В лікарню плануємо отримати кисневий генератор, щоб більше не закуповувати кисень, а виробляти його на місці. Є плани ремонту першого поверху поліклініки, пов’язані з обладнанням басейну в реабілітаційному відділенні. Уже подали в Мінрегіон проєкт капітального ремонту дитячого відділення лікарні.

Ми продовжимо налагоджену минулого року співпрацю з керівництвом реабілітаційного центру «Солоний Лиман» з метою оздоровлення жителів Новомосковська з числа пільгових категорій громадян. Два рази на місяць групи, що формуються УПСЗН на підставі медичних показань, тепер відправляються на лікування до цього обласного спеціалізованого медичного закладу. Перебування пацієнтів на лікуванні – безкоштовне.

Триває встановлення дитячих та спортивних майданчиків, у цьому році головну увагу приділимо мікрорайонам.

Уже визначено підрядника, який збудує до кінця наступного року новий водогін від міста Дніпро до Новомосковська.

Крім того, в місті триватиме будівництво нових вуличних водопроводів, ремонт каналізаційних колекторів, мережі зливової каналізації, за кошти бюджету оновлюватимемо електромережу в під’їздах багатоповерхівок, надамо допомогу тим, хто не спроможний оплатити встановлення автономного опалення, реконструюватимемо входи до соціально важливих будівель, забезпечуючи їх доступність для людей з інвалідністю тощо.

– Планів багато, та чи реально все це виконати?
– Нічого нереального в планах немає. Звичайно, є певні ризики, пов’язані з зовнішньополітичними чинниками, економічною стабільністю країни, коронавірусом тощо. Непередбачуваний розвиток подій, форс-мажори можуть негативно відбитися на бізнесі, що, звичайно, призведе до зменшення надходжень до бюджету і, відповідно, може завадити реалізації наших планів. Крім того, загальновідомо, що центральна влада розчерком пера переклала на місцеві бюджети вантаж покриття різниці в тарифах. Тільки по теплогосподарству Новомосковська це мінус 36 млн грн на рік із міського бюджету як різниця між встановленим для населення тарифом і реальними витратами підприємства. Нам цю різницю ніхто не пробачить, і щоб почати наступний опалювальний сезон, ці кошти треба буде сплатити. До цього додається ще й величезна заборгованість населення за тепло. Крім того, непрогнозовано виросла в ціні електроенергія, а, наприклад, тарифи водоканалу НКРЕКП затвердила без врахування цього стрибка – і цю діру також треба перекривати з міського бюджету, щомісячно по 600 тис.грн. А вже лунають прогнози, що тариф на електрику знову підскочить.

Це все ризики, яких багато, ми їх аналізуємо й виробляємо стратегії мінімізації. Та якими б серйозними не виявилися складнощі, я маю твердий намір у цьому році добитися суттєвих змін у багатьох сферах життя Новомосковська. Згадаймо слова Григорія Сковороди: “Уподібнюйся пальмі – чим міцніше її стискає скеля, тим швидше і прекрасніше здіймається вона догори.” По-іншому в Новомосковську не буде, відступати нам нікуди. Протягом минулого року ми разом з моєю командою, разом зі здоровими силами в депутатському корпусі, активістами заклали підвалини масштабних перетворень. Поки що їх можна охарактеризувати як локальні реконструкції. Але вони будуть нарощуватися і кількісно, і якісно. Місто повинно розвиватись.

Хочу побажати всім нам мудрості. Мудрості бути залученими в життя нашої громади й розуміння необхідності швидких змін. Тільки разом, тільки в єдності ми зможемо підняти місто з колін і здійснити мрії кожного його жителя про комфортне життя. Бажаю всім добра і віри.

– Дякую за розмову.

Розмовляв Вадим Червоноштан

Подробиці щодо проєктів будівництва ЦНАПу, «Спортивного острова» та інших масштабних проєктів читайте в наступних номерах “Новомосковської правди”

Можливо, Вам буде цікаво

By