Цивільна оборона: куди бігти в разі чого

До анексії Криму та початку конфлікту на Донбасі про існування бомбосховищ в Україні взагалі забули. Довелося згадати – кинулися, а їх немає: одні розпродані в період зародження підприємництва, решта занедбані й розвалені.

У 2014-му журналісти “Новомосковської правди” після десятків дзвінків до редакції вирішили розібратися, що залишилося в Новомосковську. Дивитись було нічого (ФОТО).
Можливо, це когось шокує, але на сьогодні поняття «бомбосховище» вже не існує – навіть у документах. Так, чинний Кодекс Цивільного захисту дає визначення лише поняттю «захисні споруди», які поділяються на кілька видів: сховища (герметичні споруди), протирадіаційні укриття (негерметичні споруди), швидкоспоруджувані захисні споруди, а також споруди подвійного призначення та найпростіші укриття.

У кожного виду споруд – своє призначення. Наприклад, сховища – тільки для працівників працюючої зміни підприємств, які, як планувалося, працюватимуть на оборону навіть у загрозливий період. Тому вони й розташовані на територіях підприємств. І це не просто приміщення – там передбачене усіляке начиння для забезпечення життєдіяльності людей протягом досить тривалого часу. У Новомосковську залишилося 18 більш-менш дієздатних сховищ (8 на території Інтерпайп НМТЗ місткістю від 200 до 1200 чол. кожне, два – в Укртелекомі по вул. Сучкова, 34 на 150 чол. і З.Білої, 44а на 50 чол., два на Придніпровській залізниці по вул. Ковальова, 12 на 50 чол. і вул. Сільвестрова, 1а на 100 чол., й по одному на хлібозаводі по Сучкова, 35 на 150 чол., меблевій фабриці по вул. Північній, 4 на 150 чол., відділі МНС по Сучкова, 103а на 50 чол., шпалопросочувальному заводі по вул. Північній, 25а на 150 чол., ТОВ «Арго-Ком» по вул. Тургенєва, 12а на 100 чол. і КП «НККП» по вул. З.Білої, 156 на 150 чол.) Наявність – то одне, а стан у всіх сховищ різний. Найкраще доглядають за ними на Інтерпайп. Єдине сховище, яке знаходиться в комунальній власності міста – це сховище КП «НККП»

Хоча захисні споруди цивільного захисту за законом не повинні були приватизуватись, а мали б залишатися в державній чи комунальній власності, але їх продавали. В результаті, наприклад, колишнє прекрасне сховище під будівлею поруч з «Дитячою Планетою» по Паланочній уже давно перетворилося на сауну, а таке саме укриття, обладнане в підвалі житлового будинку по Гетьманській, 28 у 2009 році незаконно продали, не питаючи думки жителів ОСББ. І таких прикладів вистачає.

Чому захисні споруди в жалюгідному стані? Ларчик відкривається просто: держава зняла з себе відповідальність за їх утримання й переклала… на суб’єкти господарювання. Але чи болітиме голова у приватного власника підприємства за якесь там сховище на його території? Він скоріше зробить з нього склад, офіс або в крайньому випадку затопить водою й подасть заяву про виключення споруди з фонду цивільного захисту. Так і роблять, а відповідальності за законом – нуль.

Стосовно протирадіаційних укриттів, то їх у Новомосковську взагалі немає.

Що ж робити населенню? Головне – не панікувати. Треба згадати відому істину про спасіння потопаючих. У великих містах населенню рекомендують у разі чого бігти до метро та підземних переходів. У нас найбільш реально доступними для використання в критичний період є споруди подвійного призначення та найпростіші укриття – підвали в понад 200 багатоповерхівках та погреби в приватному секторі, адже на подвір’ях 12600 приватних будинків міста в наявності понад 9300 погребів. Тим більше, що харчові запаси в погребі створюють можливість для автономного перебування там досить тривалий період.

18 лютого у виконкомі провели нараду зі старшими багатоквартирних будинків. Головна увага – на приведення в порядок підвалів будинків до вимог, які пред’являються до споруд подвійного призначення. Не секрет, що часто-густо підвали мають підвищену вологість, жителі забудовують проходи кладовками, решітками, використовують для зберігання будівельних матеріалів, старих речей тощо. Ось де – дійсно ефективна точка впливу жителів на рівень своєї безпеки. Так само як і на звільнення внутрішньодворових проїздів, якими спецтехніка рятувальників за нинішнього скупчення автомобілів точно не проїде.

– Щодо стану підвалів, то я навпаки настійливо рекомендую старшим ОСББ, ЖБК та організаціям, які здійснюють обслуговування будинків, прибрати звідти все зайве, натомість продумати питання наявності засобів пожежогасіння, обладнання нар, стільців, світла, акумуляторних батарей, автономних світильників, можливо навіть дизель-генераторів, ємностей для питної води, баків для фекалій тощо, – пояснив начальник відділу цивільного захисту та надзвичайних ситуацій міськвиконкому Андрій Скрипкін. – Та й ключі від підвалу не повинні шукати по пів дня. Зараз тільки від порядності балансоутримувача залежить, чи готова захисна споруда до використання в разі необхідності, чи ні. Приклад можна взяти зі шкіл і дитсадків: їм сказали – вони зробили.

Діяти в разі надзвичайної ситуації треба без метушні й паніки. Якщо пролунає сигнал сирени – увімкніть телевізор, FM-радіо (бажано на батарейках) і дотримуйтеся вказівок. Вони у зв’язку з ліквідацією в Новомосковську радіомережі транслюватимуться з мобільних гучномовців, встановлених на автомобілях ДСНС.  Відключіть світло, газ, воду. У разі необхідності прямувати до захисної споруди візьміть документи, запас продуктів і води, допоможіть старим і хворим.

Минулоріч працівники Новомосковських територіальних курсів цивільного захисту та безпеки життєдіяльності надали методичну допомогу керівникам 38 підприємств, установ, організацій у підготовці спеціальних об’єктових навчань з ЦО, залучили до навчання на підприємствах 152 керівних працівника, які повинні пояснювати й тренувати своїх підлеглих на підприємствах правильним діям у надзвичайних ситуаціях, аби бути напоготові в разі виникнення нештатних ситуацій.

Актуалізований перелік місць укриття❗️

 

Можливо, Вам буде цікаво

By