«Артек» на березі Самари

В останні роки в Україні велика кількість соціальних дитячих закладів, як-то – дитсадки, школи чи табори відпочинку, – було перепрофільовано під різноманітні установи, в тому числі й комерційні. Причини на те є досить різними – деякі через демографічну кризу в країні втрачають актуальність і наповненість, тож їх розформовують по інших закладах, інші просто протизаконно захоплюються рейдерами, а є й такі, що розпродаються чиновниками за копійки, незважаючи на те, що це порушує права українських дітей на освіту чи відпочинок.

Так і в Новомосковську з’явилися чутки, нібито літній дитячій табір ім. О.Матросова, що знаходиться на території Орлівщинської сільської ради, продали комерційним структурам – і новомосковські діти більше не зможуть влітку в ньому відпочивати. Аби розвіяти всі чутки, ми вирішили відвідати табір та поспілкуватися із його керівництвом.

Відповісти на наші питання погодилася директор закладу Наталя Володимирівна Овчаренко.

«Артек» на березі Самари– Наталіє Володимирівно, який статус на сьогодні має табір і в чому полягає сенс перетворень, що відбулися?

– По-перше, наш заклад тепер має назву Дитячий центр соціальної реабілітації «Перлина Придніпров’я». По-друге, відтепер Центр надає свої послуги особливій категорії дітей. Серед них – діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, що втратили батьків при виконанні ними службових обов’язків, діти з багатодітних і малозабезпечених родин та обдаровані діти. Тобто якщо раніше заклад працював як звичайний літній табір і для всіх охочих, то зараз тут відпочивають діти, які потребують покращення стану здоров’я найбільше, і до того ж, впродовж всього року. Центр працює за принципом об’єднання різних медико-соціальних методик для надання якісної комплексної реабілітації дітям. Тут працюють висококваліфіковані соціальні працівники, медичний персонал, вихователі, психологи, педагоги та інші фахівці. Стосовно перетворень. Проектом реконструкції було передбачено надбудову третіх поверхів над існуючими раніше двоповерховими корпусами, реконструкцію клубу-їдальні, будівництво медичного корпусу, встановлення сучасного спортивного комплексу – футбольного, волейбольного та баскетбольного полів, майданчика зі спортивними тренажерами та ігрового майданчика. Крім того, облагороджено пляж та всю територію колишнього табору.

– Скажіть, будь ласка, чи зможуть новомосковські діти потрапити на відпочинок до Вашого закладу?

– Центр поки що працює від обласного Управління сім’ї та молоді облдержадміністрації, але через те, що ми маємо свою повноцінну школу, його планується передати управлінню освіти. Тож просто придбати путівку до нашого Центру, як раніше, не можна – дітей до нас направляють. Наш заклад приймає одночасно до 200 дітей. Кожна зміна триває 21 день.

– Чим діти займаються в Центрі, окрім навчання?

– Для дітей в нас повністю організовано дозвілля, яким опікується центр позашкільної роботи: побудовано спортивні та ігрові майданчики, працюють різноманітні гуртки, проводяться вікторини та змагання. У нашому Центрі все спрямовано на творчий розвиток дитини. Кожна дитина протягом зміни набуває творчих навичок у таких майстернях, як «Петриківський розпис», «Стильні дрібнички», «Чарівний клубочок», «Комп’ютерний дизайн», «Золота ниточка». Враховуючи те, що багато наших дітей мають певні вади здоров’я, в Центрі побудовано двоповерховий медичний комплекс. Медичний центр «Перлини Придніпров’я» оснащений спеціальним надсучасним обладнанням. Зокрема, в Центрі встановлено: відеоендоскопічну установку (дозволяє досліджувати шлунок й одразу переглядати результати на екрані); цифрову рентген-установку (завдяки їй зображення виводиться на екран без проявлення плівки в цифровому форматі); апарат УЗД для діагностики внутрішніх органів дитини, в тому числі серця і судин; ультразвуковий інгалятор, що забезпечує проникнення лікарських засобів у бронхи та легені тощо. За результатами обстеження, відповідно до виявленої патології, діти проходять фізіотерапевтичне лікування, курс лікувальної фізкультури. Для цього у медичному центрі працює лікувально-фізкультурний комплекс із тренажерною залою, в тому числі для проведення лікувальної гімнастики. Також у закладі працюють сучасні масажний, логопедичний та стоматологічний кабінети.

Дитячий центр забезпечено комп’ютерною та оргтехнікою, аудіо-, відео-, та мультимедійною апаратурою, іграшками, розвивальним, дидактичним та методичним матеріалами.

«Артек» на березі Самари– Чи повністю укомплектовано трудовий колектив Центру та які умови праці організовано для працівників?

– Звісно, комплектація колективу ще триває, адже ми почали працювати нещодавно. Згідно штатного розкладу, на 200 дітей, що приймає Центр, приходиться близько 170 працівників. Як на будь-якому підприємстві, ми маємо певні труднощі із підбором штату. По-перше, специфіка нашого закладу вимагає найсуворішого відбору спеціалістів як вузької спрямованості – педагогів, вихователів, медичних працівників, так і технічного складу, адже всі ми працюємо з дітьми. Сьогодні дуже складно залучити професіональних і досвідчених працівників. Доводиться навіть запрошувати на роботу молодих спеціалістів, а потім ще «довиховувати» їх самих, аби бути впевненим у їхній компетенції при роботі із нашими маленькими гостями. Головне у нашій роботі – відповідальність! Тож буває, що іноді не всім вдається дотриматися умов, які ми ставимо перед колективом. Тоді ми вимушені шукати такій людині заміну. Основною складністю при підборі персоналу є пошук кандидатів, які володіють організаторськими та режисерськими якостями, адже в процесі роботи треба витримувати тонку грань між забезпеченням дисципліни і організацією якісного і безпечного дозвілля дітей.

До речі, щодо умов праці. Заробітна плата в нашому закладі вища за ту, що платять на аналогічних посадах у звичайних навчальних закладах. Тому я вважаю, що нам є чим заохотити своїх працівників. Тим паче, працювати в такому місці – саме задоволення. Чисте лісове повітря, річка, краса, яку зробили будівельники, – все це додає гарного настрою.

– Хто був ініціатором цього проекту і за які кошти проводилася реконструкція колишнього табору?

– Сьогодні в Дніпропетровській області реалізується комплексна програма підтримки дітей-сиріт, дітей з малозабезпечених та багатодітних сімей. В області впроваджується масштабний регіональний проект «Родина для дитини», який спрямований на розвиток сімейних форм виховання та профілактику соціального сирітства. Наш Дитячий центр соціальної реабілітації «Перлина Придніпров’я» було відкрито за ініціативи Президента України Віктора Януковича та за підтримки голови обласної державної адміністрації Олександра Вілкула. Фінансувалася реорганізація Центру з державного (35095 тис. грн.) та обласного (11965 тис. грн.) бюджетів. Загальна кошторисна вартість об’єкту склала 47060 тис. грн.

P.S. Побачивши на власні очі те, на що перетворився старий літній дитячий табір ім. О.Матросова, хочеться вірити, що керівництво країни таки замислиться над нашим спільним майбутнім і згадає про тих, хто сьогодні потребує особливої уваги від держави. Цьому є реально існуючий доказ – Дитячий центр соціальної реабілітації «Перлина Придніпров’я», який самі працівники та маленькі відпочивальники з гордістю називають «Дніпропетровським Артеком».

Можливо, Вам буде цікаво

By