Економічна ситуація останніх місяців у країні спровокувала сплеск злочинності. З екранів телевізорів нам розповідають про найбільш поширені злочини, як, наприклад, викрадення особистого майна громадян, пограбування офісів, заправочних станцій, магазинів тощо. Яка склалася у зв'язку з цим ситуація у Новомосковську, ми попросили розповісти помічника начальника відділу по роботі з громадськістю та ЗМІ, майора міліції Т. Попову.
– Тетяно Миколаївно, ознайомте, будь ласка, читачів з найбільш поширеними злочинами, які трапляються у місті та районі, і чи зафіксовано збільшення їх кількості в останні місяці?
– Найбільш поширеним злочином є крадіжка, а точніше – таємне викрадення індивідуального майна громадян. Проникнення у житлові приміщення є обтяжливою обставиною й складає самостійну кваліфікуючу ознаку крадіжки, бо такі дії порушують ще й конституційний принцип недоторканності житла.
Протягом 11 місяців 2008 року у м. Новомосковську та Новомосковському районі було скоєно 81 крадіжку з проникненням у житло. Розслідувано 59 злочинів даної категорії, 10 справ призупинено у зв'язку з оголошенням підозрюваних у розшук, а за 19 справами злочинців не встановлено. Що стосується другої частини вашого запитання, то збільшення кількості крадіжок останнім часом не спостерігається. Навпаки. Незважаючи на економічну кризу, кількість квартирних крадіжок за 11 місяців у порівнянні з минулим роком зменшилась з 85 до 81.
– Проаналізуйте, будь ласка, факти викрадення майна.
– Переважна їх більшість трапляється у центрі м. Новомосковська у багатоквартирних будинках, що називається, серед білого дня, приблизно о 14 год., коли мешканців квартир немає вдома. Найпоширенішими способами проникнення у житло є зламування дверей, виставляння вікон, підбір ключів, зламування кодових замків на вхідних дверях та проникнення шляхом вільного доступу.
Що найбільше цікавить злочинців? Звичайно, це золоті та хутряні вироби, відеотехніка, а інколи, якщо немає цінностей, те, що потрапить до рук. Інколи злочинцям сприяють такі фактори, як відсутність зв'язків між сусідами, відсутність технічних засобів охорони та ін.
– Наведіть приклади найпоширеніших випадків крадіжок.
– Чимало з них було скоєно шляхом вільного доступу до помешкань. Майже анекдотичні ситуації, коли потерпілі самі пускають в квартиру невідомих осіб, котрі представляються працівниками різних служб міста. Інколи незнайомці просять склянку води, інколи – переодягти чи погодувати дитину. Є випадки, коли господарі ненадовго залишають відчиненими двері помешкань. Дехто ж звик ховати ключі під килимком або у горщику для квітів.
– Розкажіть про ситуацію з крадіжками у сільській місцевості.
– Тут найбільша активність злочинців спостерігається ввечері та вночі. Вдень у селі бути непоміченим неможливо. Вечір та ніч – найбільш сприятливі для злочину, бо багато жителів сіл працюють у місті за змінами, перебувають по декілька днів у відрядженнях.
– Де ж реалізують злочинці викрадене майно громадян?
– Злодії, що проживають у сільській місцевості, вкрадене декілька днів зберігають вдома чи на присадибних ділянках, а потім збувають знайомим або залишають для власного користування.
Вкрадені у місті речі перепродаються на ринках м. Дніпропетровська (відео-, аудіо-, фотоапаратура, телефони). Інколи поцуплене збувається на вулицях, через ломбарди, різноманітні скупки, ринки, перукарні, водіїв таксі, тобто серед громадян, які мають при собі гроші. Скоюють злочини в більшості раніше судимі за крадіжки або наркомани чи алкоголіки, які ніде не працюють.
– Тетяно Миколаївно, яку роботу проводить міліція з метою запобігання злочинності у місті та районі?
– Новомосковським міськвідділом міліції проводиться розшукова робота. Оперативні працівники взаємодіють з дільничними інспекторами, патрульною службою, громадськістю. Організовано чергування мобільних груп із складу працівників карного розшуку та дільничних інспекторів у денний час на території м. Новомосковська з метою виявлення підозрілих осіб та відпрацювання раніше судимих, які мешкають на території міста.
– Про дії міліції ми дізналися. А що порадите пересічним громадянам, котрі в будь-який момент ризикують стати жертвами крадіїв?
– Зважаючи на економічну нестабільність, скорочення штатів на підприємствах, недовіру до банківських установ, громадяни стали зберігати свої заощадження вдома, що може стати причиною сплеску нових квартирних крадіжок (на території міста та району мешкає понад 1200 раніше судимих громадян). Звертаємо увагу жителів Новомосковщини на те, що не тільки міліція, а й кожен особисто має дбати про збереження свого майна. Якщо ж не довіряєте банкам і знімаєте готівку – скористайтеся спеціальними банківськими сейфами (де можна також зберігати і коштовності), доступ до яких будете мати тільки ви особисто.
Щоб вберегти своє майно, рекомендуємо також звернутися до державної служби охорони, відділ якої знаходиться по вул. Дзержинського,1, яка гарантує 100-відсоткову збереженість індивідуального та іншого майна. Телефони для довідок: 2-60-43, 2-81-95.
Користуючись нагодою, керівництво Новомосковського міськвідділу міліції звертається до всіх громадян з проханням. Якщо ви стали свідками будь-яких випадків, що викликали підозру, негайно телефонуйте в міліцію для швидкого реагування.
Не будьте байдужими до себе та оточуючих, проявляйте громадянську активність – і всі разом зробимо наше життя безпечним.
P.S. Днями працівники міліції відзначають професійне свято, свято тих, хто присвятив своє життя служінню людям, хто береже спокій і життя наших громадян.
Колектив редакції «ВП» щиро вітає співробітників Новомосковського відділу внутрішніх справ! Зичимо Вам здоров'я, щастя, благополуччя, поваги від людей, достатку і злагоди Вашим родинам!