Як захистити допомогу військовим від шахрайства і піару?

Хто і як на Дніпропетровщині та Львівщині допомагає українським військовим? Хто на цій допомозі спекулює? Що необхідно врахувати, аби допомога дісталась до бійців? Як розпізнати «псевдоволонтерів»? Про це йшла мова в ході чергового онлайн Інтернет-відеомосту між Дніпропетровськом та Львовом на тему: «Тил – фронту: як захистити допомогу військовим від шахрайства і піару?», який 15 серпня відбувся у прес-клубі ДОО НСЖУ.

У Дніпропетровську, за словами керівника Центру допомоги військовим та пораненим Штабу національного захисту Дніпропетровської області Одарки Білої, співпрацю волонтерів з облдержадміністрацією налагоджено. Щоб мінімізувати кількість шахраїв і зробити ефективнішою допомогу фронту, у Дніпропетровській ОДА визначено посадовця, що координує діяльність волонтерських організацій. «Співпраця з ОДА налагодилася кілька тижнів тому. У Дніпропетровську є кілька великих груп волонтерів, до яких тепер приєднуються менші. У кожній області має бути людина-координатор, телефон якої має бути у всіх волонтерів. У нас така людина є. Щотижня відбувається координаційна нарада», – розповіла Одарка Біла.

Щоб кожен патріот зміг зробити свій внесок у становлення миру та спокою в Україні, підтримати співвітчизників, які сьогодні вже стали на захист рідної землі від тероризму та сепаратизму, на Дніпропетровщині створено Фонд Оборони Країни. Заступник голови Правління Фонду Оборони Країни Олексій Ангурець розповів, що організація має досвід роботи з великим та середнім бізнесом. «Це допомагає вирішувати такі завдання, як масові забезпечення батальйонів, армії засобами зв’язку, засобами захисту, що потребує великих коштів. Тому контроль у цій справі дуже важливий – і громадський, і адміністративний», – зазначив представник Благодійної організації. На сайті Фонду http://helpua.info/ можна знайти інформацію про військові частини та батальйони, новини з фронту, реквізити для перерахування коштів, потреби батальйонів, звітність про допомогу, телефон «гарячої лінії» тощо. Є навіть PDF-версія «бойового листка» – інформаційного бюлетеня «Народ і армія» для військових, які знаходяться у зоні АТО.

За останній тиждень працівники Штабу нацзахисту викрили 4 незаконних угруповання у Дніпропетровську, які видавали себе за збирачів коштів для зони АТО. Тому керівник Центру допомоги військовим та пораненим порадила у випадку підозр з приводу того, що волонтер є несправжнім, звернутися в організацію, яку він нібито представляє, і з’ясувати, чи така людина працює в цій структурі. Крім того, в ОДА є база даних волонтерів, через яку можна перевірити наявність такої організації. Волонтери щотижня збираються на наради в ОДА і знають один одного особисто – це також допомагає уникнути людей і організацій-шахраїв. А у випадку виявлення шахраїв Одарка Біла радить також писати заяву в міліцію.

Керівник Західного регіонального медіа-центру Міноборони України, підполковник Олександр Поронюк підкреслив, що у жодній із семи західних областей України у владних структурах немає осіб, які б координували роботу волонтерських організацій, що допомагають військовим у зоні АТО. Тож указ Президента про взаємодію волонтерів з органами місцевої влади дуже своєчасний.

Продовжуючи тему шахрайства, підполковник порадив волонтерам спілкуватися з тією чи іншою військовою частиною без посередників: «Є наказ Міноборони, що вся гуманітарна допомога, яка надходить у збройні сили України та безпосередньо у військову частину, має обліковуватися. Волонтери повинні вимагати у військових накладну про те, що вони отримали продукти, речі, інше майно і взяли це на зберігання відповідно до чинного законодавства». Звісно, бувають випадки, коли вантаж, з тих чи інших причин, не доходить до вояків. У такому разі потрібно складати акт списання в умовах надзвичайної ситуації.

Володимир Харчук додав, що згідно з Указом Президента, вся допомога, яка їде в зону АТО, має бути облікована і оформлена бухгалтерськими документами: «Організація, яка везе гуманітарну допомогу на фронт, повинна мати накладну. Тоді військовий підрозділ бере на баланс всі речі, обліковує їх, ставить відповідні відмітки і забирає на склад».

Учасники відеомосту наголошували на тому, що потрібна чітка координація як між організаціями, які займаються збором, так і з адміністрацією на місцях. Також важливо зв’язуватися із солдатами і запитувати, чи дійшла допомога. Адже інколи волонтери привозять речі і залишають їх на складі, а не віддають конкретному військовому чи командиру підрозділу. Відповідно подальшу долю вантажу важко відслідкувати.

Зараз у західному регіоні України, за словами Олександра Поронюка, вже «вийшли на рівень замовлення і відправлення в зону АТО посилок військовослужбовцям від родини». А у Дніпропетровську волонтери запровадили схему «Одягни бійця».

«Наш Центр працює третій місяць, – розповіла Олена Лучко, старший координатор благодійного фонду «Допомога Дніпра» з питань надання гуманітарної допомоги у зону АТО. – Щоразу з’являються нові напрямки діяльності. Так, другий тиждень працює пункт збору води для передачі у зону АТО. Станом на 14 серпня вже 35 тонн води переправлено у різні частини у різний спосіб. А ще ми налагодили схему «Одягни бійця» – контактуємо безпосередньо з бійцем, надаємо перелік його розмірів і речей, які потрібні. І волонтери допомагають конкретному військовому. З’являються вже свої «похресники» в зоні АТО».

Про те, у який спосіб збирають та передають допомогу на фронт, розповідали і інші учасники відеозустрічі: Тарас Брус, співробітник батальйону «Дніпро-1», який займається доставкою допомоги безпосередньо в зону АТО; Любов Возняк, співкоординатор громадської ініціативи «Допоможи фронту» зі Львову.

А модератор заходу Роман Шостак, підсумовуючи, додав, що насправді Україна вже вступила у НАТО. Народна антитерористична операція (НАТО) – це взаємодія тилу і фронту, це різнобічна допомога цивільних громадян військовослужбовцям. Дуже важливо захистити цю допомогу від шахрайства і піару.

Можливо, Вам буде цікаво

By