хотілося як краще, а вийшло як завжди

У справжній скандал перетворилось встановлення 15 травня пам’ятного знаку жертвам голодомору на площі Леніна. Ініціаторами акції стали патріотично налаштовані громадські організації міста, до яких долучилась і громадська організація „Град”, яка нещодавно розпочала діяльність в Новомосковську.

Об 11 годині біля символічної стели, розташованої на газоні поблизу пам’ятника жервам Чорнобиля, зібралися представники Конгресу українських націоналістів, Всеукраїнського об’єднання ветеранів, українського козацтва, а також чиновники і правоохоронці. Мітинг був малолюдним, проте пристрасті на ньому вирували неабиякі.

Як пояснив представникам ЗМІ О. Головко, заступник міського голови, пам’ятний знак було встановлено всупереч нормам закону. – У минулому році, – зазначив він, – на сесії міської ради було прийнято рішення, згідно якого оголошено конкурс на пам’ятник жертвам голодомору і репресій, який буде розташовано біля краєзнавчого музею. Зараз конкурс триває, є зразки проектів, які ми затвердимо і в установленому порядку будемо впроваджувати цю процедуру. Вчора ж о 23 годині до міської ради було надіслано телеграму, де повідомлялося про встановлення пам’ятного знаку з проханням про забезпечення цієї акції людьми.

О. Головко розводить руками – про подальшу долю символічної стели йому щось сказати важко. – Будемо розбиратися, хто встановив, на яких підставах, що за організація «Град», про яку я вперше чую, – говорить Олександр Михайлович. – Ніхто ж не проти встановлення пам’ятнику, всі ми вшановуємо жертв Голодомору, але все ж треба робити законним шляхом. Сьогодні поставлять пам’ятник, а завтра ще хтось приїде і ще щось встановить – повинен бути порядок: сесією міської ради повинен бути затверджений ескізний проект, виділена земельна ділянка і ще багато процедур витримано…

Втім, не можна не визнати того, що із встановленням пам’ятника жертвам комунізму в нашому місті завжди були проблеми. Міський голова навіть заявив, що не дозволить перетворити Новомосковськ «в город-кладбище», і тому минулорічне встановлення хреста в пам’ять жертв голодомору і репресій відбулось аж на околицях міста, на одному з цвинтарів Кулебівки.

«З натугою» проходять в місті всі проекти патріотичного і націоналістичного забарвлення, тому, – наголошують організатори встановлення пам’ятного знаку, новомосковська громада і пішла на крайні міри – встановила його власними силами.

Втім, кілька десятків чоловік, що без упину сперечалися на площі, назвати громадою було б занадто. На тому, що за допомогою у легалізації пам’ятного знаку до його організації звернулись саме представники новомосковської громадськості, наголосив Андрій Денисенко, координатор ГО «Град». – На наше глибоке переконання, немає жодної проблеми в тому, щоб міська влада конструктивно, у відповідності до Указу Президента України «Про вшанування жертв політичних репресій і Голодомору» допомогла ініціаторам встановлення пам’ятного знаку легалізувати його, – сказав він. – На сьогоднішній день це питання виключно технічне і необхідно просто прийняти зважене рішення і не створювати навколо цього політичного конфлікту.

Проте, від конфлікту відмежуватися, мабуть, жодній стороні не доведеться – адже він уже є. І створили його як раз ті, хто цей пам’ятник встановив і чиї дії зараз більше схожі на шантаж з апелюванням до національної свідомості громадян… Чи погодиться громада та й самі свідки та рідні тих, хто пережив репресії, на встановлення пам’ятного знаку саме таким чином, це ще запитання. Робінгудівським методам не місце у цивілізованій державі, хай навіть вона наскрізь корумпована.

Втім, про те, чи мета виправдовує засоби, сперечаються не одне десятиліття…

Свідки часів 1932-1933 років добре пам’ятають, де розташовувались масові захоронення – на місці сьогоднішньої двоповерхівки поряд з Вічним Вогнем та безпосередньо на місці розташування Меморіалу Слави. Ніколи не забути тих страшних подій – вони в крові кожного з нас. Проте пам’ятник, до якого можна принести квіти, засвітити свічку і покласти окраєць хліба, на знак вічної пам’яті про безвинно померлих, має бути встановлений на відповідному місці, з усіма необхідними почестями і відповідного зовнішнього вигляду. Пам’ять про жертв Голодомору не можна змішувати з брудом політичних ігор.

– Ми неодноразово зверталися до чиновників, які не виконали Указ Президента, і тим самим порушили закон: у письмовій формі, усній, але результату немає – сказав А. Денисенко. – Тому реакція громади на цю бездіяльність є адекватною. Дії громади в жодному разі не порушили порядку, конституційних прав і свобод інших громадян, не порушують жодного законодавчого чи нормативного акту. Будемо казати – недотримані певні елементи бюрократичної процедури і причина цьому – бездіяльність місцевої влади.

Палко захищають інтереси українських громадян представники націоналістичних організацій. В свій час вже лунали звинувачення на адресу любителів всього українського, у так званій шароварщині. Тому доречним буде наголосити на тому, що все повинно мати міру. І агресивні дії, хай навіть із благородною метою, можуть викликати у громадян відразу до цілком благородних намірів – виховання почуття патріотизму, національної свідомості та ін. А виступи деяких новомосковських національно свідомих громадян інколи відрізняються неабияким запалом, здатним злякати кого завгодно.

У будь-якій хорошій справі не місце істерії. І з несправедливістю можна боротися законним шляхом. Для того, щоб показати і іншим приклад. Коли правда на стороні людини, їй ніхто не стане на заваді.

Подивимося, чи візьмуть новомосковські активісти це до уваги…

Можливо, Вам буде цікаво

By