ХОРОША МІНА ПРИ ПОГАНІЙ ГРІ АБО БЕНДЕР ВІДПОЧИВАЄ

Вже не перша публікація у нашій газеті присвячена перенесенню пам'ятника Літак. Безпрецедентне рішення, прийняте на останній сесії міськради, викликало хвилю обурення навіть у тих, хто досі дивився на діяння міської влади крізь пальці. То скільки ще триватиме беззаконня? Яких ще дій слід чекати від людини, яка оригінальністю своїх вчинків уже може посперечатися із славнозвісним Льонею Космосом?

Цього разу ситуацію погодилась прокоментувати Лідія Миколаївна Голубчик, директор Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей.

– Чи можна переносити пам'ятник на інше місце, і якщо так – яка процедура повинна бути дотримана?

– Справа у тому, що 22 стаття закону України про охорону культурної спадщини забороняє переміщення пам'яток та навіть їх окремих деталей. Перенесення можна здійснювати тільки у винятковому випадку – якщо неможливо зберегти пам'ятку на тому місці, де вона знаходилась.

– Як тоді бути із пам'ятником Літак у Новомосковську, який рішенням сесії міськради було дозволено перенести, а його місце віддано під забудову?– Рішення Новомосковської міської влади з точки зору закону є неправомірним – маємо ситуацію, коли пам'ятник намагаються перенести на інше місце тому, що тут заплановано будівництво торгово-розважального комплексу.

Спочатку потрібно було довести, що пам'ятку неможливо зберегти на старому місці. А потім вже, якщо дійсно будуть з'ясовані дуже вагомі (!) причини для цього, можна ставити питання, куди Літак можна переносити. Для прикладу: у свій час переносилась могила кошового отамана Сірка – вона стояла на березі Каховського водосховища, берег якого постійно підмивало водою, і могила могла у будь-який час бути зруйнованою природною стихією. Тому її вирішили перенести. Нещодавно також відбулось перенесення братської могили у Криворізькому районі через розширення кар'єру. Разом з могилою було переміщено навіть населений пункт разом зі школою і залізничною станцією. Зрозуміло, що вищеназвані факти є дуже вагомими. У випадку ж з Літаком – інша справа. На сьогодні я не бачу тієї важливої причини, через яку необхідно б було переносити пам'ятник.

– До вас уже зверталися з цього приводу представники Новомосковського управління культури та туризму?

– Звернулися, але уже після того, як я отримала інформацію з прокуратури про наміри влади перенести Літак.

– Наскільки правомірним взагалі було рішення про перенесення пам'ятника?

– У відповідності до ст.5 Закону України «Про охорону культурної спадщини», рішення про перенесення пам'ятки приймає центральний орган виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини. І тому рішення про можливість чи неможливість перенесення об'єкту буде вирішуватись тільки Міністерством культури або державною службою з питань охорони національної культурної спадщини, як представником Міністерства культури. Але і вони будуть розглядати це питання тільки тоді, коли будуть підготовлені документи, які доведуть необхідність перенесення пам'ятника.

Хоча я дуже сумніваюсь, що влада зможе їх надати. Державна служба з охорони культурної спадщини не піде на дозвіл на перенесення тільки через будівництво нового комерційного об'єкту. А на місцевому рівні вирішити це питання по закону неможливо. Хоча в рішенні сесії написано – узгодити з Дніпропетровським обласним центром. Це дуже велика честь, але це не наші повноваження. Ми тільки сприяємо у підготовці документів, якщо все у рамках закону. А якщо це не так, ми не будемо порушувати закон.

– Влада наголошує на тому, що сьогоднішній Літак ніякого відношення до Великої Вітчизняної війни не має. Тому новомосковцям обіцяють на верхньому поверсі торгівельного центру поставити макет справжнього літака, який захищав наше місто в часи війни…

– Свого часу цей пам'ятник було взято на облік, він має реєстраційний номер і є пам'ятником, як би хто сьогодні це не заперечував. Щоб довести його невідповідність, потрібні докази, обґрунтування, слід провести певні дослідження, замовивши їх спеціалістам, провести громадські слухання. І тільки після цього вже можна виносити якесь рішення. Літак встановлений “на честь” як символ, а не як літак, який брав участь у бойових діях. Більше того, на сьогодні Літак є символом міста Новомосковська, його знає кожен, хто хоч раз побував тут.

А той об'єкт, який планують звести – макет літака, який був у роки ВВ – не може бути пам'яткою, тому що він МАКЕТ. А відповідно до нормативних документів, пам'ятка повинна бути автентична, відповідати своєму часові і не може бути “новоделом”. Тому літак, який планують зробити – це макет, і не більше того.

Коли я прочитала рішення про те, що він буде «натурального розміру» – мені стало дуже весело – такого ще не було і навряд чи де буде. Уявіть – хто той літак бачитиме з землі на даху? Це з розряду історій про авантюри Остапа Бендера. Це ж які кошти треба на те, що ніколи не буде вважатись пам'яткою! Окрім того, Закон про охорону культурної спадщини говорить, що не підлягають державній реєстрації об'єкти, що є сучасними копіями існуючих пам'яток.

– До речі, в Новомосковську вже є прецедент – справа із перенесенням стели з площі Перемоги. Саме за це міського голову було притягнено до кримінальної відповідальності.

– Я пам'ятаю цей прикрий випадок. Ми дізнались про перенесення вже після того, як воно було здійснено. Я хочу сказати, що Новомосковськ – єдине місто, де неодноразово в угоду бізнесу, комерції, проводяться дії, які не відповідають чинному законодавству. Ніхто не переносить пам'ятники, окрім як у вашому місті. Всі пишаються своєю історію, пам'ятками. Тим більше, що сам Новомосковськ – історичне місце, яке внесене у перелік історичних міст постановою Кабінету Міністрів України. І це історичне місце, яке повинне берегти свою історію, ставить питання, що історія заважає йому розвиватись? Так не може бути…

– Але між тим біля Літака продовжують ставити намети противники переносу пам'ятника, оскільки влада вже намагалась прибрати металевий парканчик біля нього.

– Якщо Літак все-таки намагатимуться перенести – це будуть протизаконні дії, які тягнуть за собою відповідальність. Я не знаю, чому ваш мер так гарячкує з цього приводу – це може для нього прикро закінчитися. Навіщо на ті ж граблі наступати вдруге? Навіщо робити хорошу міну при поганій грі? Якщо ви прийняли рішення в угоду комерційним інтересам, то навіщо розмови про “несоответствие”, новий макет і т. д? Навіть якщо мер має підтримку у міськраді, я думаю, що люди його не підтримають.

Источник: А. Чиндрова, за інформацією телеканалу АТН

Можливо, Вам буде цікаво

By