Практику порушення закону полiтикам треба припинити

Форум «Чесні вибори», ініційований громадським рухом ЧЕСНО, відбувся минулого тижня у м. Дніпропетровську за участю представників національної координаційної ради руху Олега Рибачука, Олексія Кляшторного, Андрія Зінченка, журналістів, представників політичних партій, політологів, громадських активістів.

Під час форуму учасники руху ЧЕСНО представили результати першого етапу громадського аудиту кандидатів у депутати, презентували інструмент аудиту – ЧЕСНОметр та підбили підсумки двох тижнів його роботи. Учасники Форуму обговорили якість списків політичних партій та їхніх кандидатів по мажоритарних округах на Дніпропетровщині, можливості впливу громадськості на формування політичної пропозиції.

Розгорнуту інформацію про роботу руху надав у своєму інтерв’ю його засновник і організатор Олег Рибачук.

Практику порушення закону полiтикам треба припинити– Олеже Борисовичу, звідки виникла ідея створення руху «Чесно»?

– Спочатку – як вона народилася… Партнерство «Новий громадянин» об’єднує 62 організації – від екологів до правників. Коли ми збираємось разом, вирішуємо різні проблеми, визначаємо тему року. У рік народження «НГ» Україна обирала президента, і ми взяли за гасло тезу, що не політики, а громадяни можуть змінити країну, і вимагали від майбутнього президента не гасел, а визначили 10 найбільш значущих проблем і запросили всіх кандидатів (а їх було 8) на форум «Новий громадянин». Ми хотіли почути від них, що вони погоджуються із громадськістю виконати хоча б ці 10 пунктів. Але цього не сталося, і в мене у офісі й досі стоїть картонний президент.

Темою минулого року стала тема доступу до публічної інформації, адже ми маємо знати, на що витрачаються державні, тобто наші, гроші. До слова сказати, Україна залишалася однією із небагатьох країн, де інформація про роботу влади залишалася конфіденційною, і за цим ховалися дуже серйозні корупційні схеми. Ми підняли настільки потужну хвилю публічного тиску (внутрішнього і зовнішнього), що закон «Про публічну інформацію» було проголосовано, здається, 408-ма голосами.

Восени минулого року виникла тема не лише ЄВРО-2012, а й, звичайно, парламентських виборів. Що може зробити громадськість, яка традиційно реагує на фальшування, моніторить програми лише у день виборів? Це реакція «навздогін». І ми стали думати, як попередити перераховані порушення. Ось тоді і виникла ідея створення руху ЧЕСНО, досвід якого продемонстрували не лише наші сусіди – словаки, хорвати, албанці, а й країни Африки, Кореї, де були різні фільтри – боротьба з корупцією та ін. Нам ідея сподобалась, і ми провели так званий «мізковий штурм»: з усіх куточків країни з’їхалося близько 60 активістів і ми стали думати, як нам зробити щось подібне. Визначальним стало слово ЧЕСНО, адже ми всі хочемо чесності. А емблема часнику виникла сама собою – це український продукт, який відганяє нечисту силу, таким чином саме цей овоч може боротися із політичними вампірами. І взагалі, рух побудований без звичної вертикалі, у нас немає партійних правил. Ми працюємо ні за, ні проти будь-якої політичної сили. Ми заявили про те, що будемо неупередженими.

– Вам це вдається?

– Так, і це зовсім не складно – бути неупередженими. Нами було розроблено спочатку 30 критеріїв-вимог до депутатів як сьогоднішніх, так і майбутніх, а потім дійшли до 6, провели соціологічне опитування і заручилися 80% українців, які підтримали ці критерії.

ЧЕСНОметр став першим етапом роботи руху, який передбачає перевірку діючих депутатів. Другий етап передбачає перевірку кандидатів до нового парламенту, а це близько 3000-3500 тисяч осіб. Вузьким колом людей зробити це неможливо, тому координаційні ради вже створено у 26 містах і у 40 райцентрах країни, незабаром така рада запрацює і у м. Новомосковську. Знайшлися люди, котрі повірили в нашу ідею. Є такі ради у Полтавській, Львівській областях. Характерно, що на периферії надзвичайно високі активність та ентузіазм людей, які вірять, що це правильний рух. Хоча в нас немає білбордів, реклами, на наші акції приходить велика кількість людей, наших представників запрошують на популярні ток-шоу, на прямі ефіри. Ми маємо вже десятки годин – якщо їх прерахувати на секунди політичної реклами у виборчі «жнива», то це, напевно, вийшло б у мільйонну підтримку з боку українського бізнесу, журналістів. Про останніх хочу сказати окремо. Саме журналісти змусили поставитися до руху дуже відповідально, тому що насправді політичним силам дуже не сподобалась ця ідея…

Практику порушення закону полiтикам треба припинити– Скажіть, будь ласка, якою була реакція політиків на ваш рух, а конкретно – на процедуру перевірки на відповідність критеріям доброчесності…

– Вони кажуть відверто, що рух їм не подобається, але не рахуватися з нами не можуть, адже згідно опитування, такий підхід до вибору майбутніх парламентарів підтримує 80% людей. Тому їх політтехнологи добре розуміють, що критерії доброчесності є надзвичайно важливими. Через те надзвичайно важливим тестом була презентація першого етапу ЧЕСНОМЕТРА. Багато розмов було щодо того, що ми є прихильниками однієї політичної сили – так званої команди помаранчевих, тому ми будемо закривати очі на своїх, і упереджено ставитися до інших. Але коли виявилося, що критеріям доброчесності відповідає лише 3 депутати діючого парламенту, а потім 1 випав і залишилося їх лише 2, стало зрозуміло, що упередженості тут бути не може.

– З якими проблемами зіткнулися, збираючи інформацію про депутатів?

– Важко повірити, але у XXI сторіччі це були технічні проблеми! Я був вражений, що свої електронні адреси депутати не знають, не використовують, і, маючи цілу армію помічників, вони не в змозі надати необхідну інформацію. Це нездорова ситуація. Впевнений, що рух ЧЕСНО її змінить. Треба зробити так, щоб вся інформація про «каторжну працю» народних обранців: куди вони їздять, що вони роблять кожного дня – була відомою і доступною. Це вимога часу. Зараз у світі є електронні уряди, щоб виборці у майбутньому могли оцінити їх роботу. Звіти треба писати кожного дня, це робота одного помічника.

– За два тижні роботи ЧЕСНОМЕТРА вже можна говорити про результати?

– Звичайно, і їх багато. Ми навіть не сподівалися, що такою активною буде підтримка громадськості. Коли ми розпочинали цю роботу, нам говорили, що з наших планів нічого не вийде, з нами ніхто не буде розмовляти, бо гроші вирішують все. Та й хто ми такі, врешті. Але в нас відбулися зустрічі з усіма ключовими політсилами. Ми мали розмову із представником влади Сергієм Тігіпком, який обіцяв співпрацю, але коли інформація дісталася верхів, то там сказали, що вітають наші наміри, але не будуть брати на себе жодних зобов’язань. Так заявила і партія В. Литвина, і комуністи. Та не це головне. На вибори ідуть нові політичні сили, які нібито є альтернативою діючої влади. Та наш аналіз показав, що на клітинному рівні це зовсім не альтернатива. І виборець має це знати. Це змусило партії зробити відповідні висновки. Вони намагалися нас ігнорувати, але зараз журналісти все частіше задають їм запитання, чому вони не співпрацюють з ЧЕСНО: через брак кандидатів, котрі відповідають зазначеним критеріям, чи не згодні з цими критеріями… Але ж підтримка цих вимог 80-ма відсотками виборців – надзвичайно важлива. Тому одна політична сила підписала угоду, а об’єднана опозиція хоч і не підписала угоду, але взяла на себе публічні зобов’язання не голосувати чужими картками, ходити на засідання, пообіцяли, що в них не буде «тушок», і вони тепер вимагатимуть від влади особистого голосування, а не за піднятою рукою Чечетова. Вони покаялися і обіцяли дотримуватися критеріїв ЧЕСНО. Ми ці обіцянки зафіксували. Опозиція стала шукати відповідь на питання, а чим вона краща за партію влади. Чому треба було чекати, щоб з’явився громадський рух для виконання елементарних конституційних обов’язків? І оскільки їх очільники мають президентські амбіції, рух ЧЕСНО буде відслідковувати кожне порушення. А коли питаєш, чому політики порушують закон, то вони відповідають, що «така склалася практика». Таку «практику» потрібно припинити.

Практику порушення закону полiтикам треба припинити– Пане Олеже, хто фінансує ваш рух?

– Ми вже побували у кількох містах, і я зі своїми соратниками пересуваюся на власній машині, яку сам заправляю. Хоча є багато бажаючих нам допомагати фінансово. Після презентації ЧЕСНОметра до нас стали надходити пропозиції фінансової допомоги. На сьогоднішньому етапі гроші нам не потрібні. У нас є кошти на аналітиків, на юристів. А от за декілька тижнів перед виборами кошти нам знадобляться, адже ми плануємо надрукувати мільйони листівок, в яких маємо донести інформацію до кожного виборця про кандидатів до парламенту. Ми фокусуватимемо увагу на тих кандидатах, котрі не повинні потрапити до законодавчого органу країни. Ми надаватимемо характеристики на найбільш одіозних кандидатів.

– Оскільки партія влади відмовилася співпрацювати із вашим рухом, чи не більш прискіпливим ЧЕСНОметр є до представників опозиції?

– Ні, це не так. Я вже казав про неупередженість. От завтра ми будемо в Донецьку, де, як показує соціологія, відсотків 30 виборців дуже незадоволені роботою своїх депутатів. Але питання в іншому. Те, що робить ПР, від неї і очікували. Небезпека криється в тому, що на вибори ідуть політичні сили, які позиціонують себе як принципово інших, а потім поводять себе так само, через що виборці голосують проти всіх або взагалі не йдуть на вибори. Немає конкуренції, а є звичайна підміна. Існує велика кількість проектів, але важко зрозуміти, в чому полягає їх відмінність… Зараз же всі мажоритарники будуть йти як опозиціонери і зрозуміло, що ніхто не буде позиціонувати себе із партією, яка втрачає популярність. Ми хочемо це змінити. А те, що партія влади не співпрацює з нами… Хочу навести приклад Румунії. Коли партія влади почала звертатися до суду на подібний нашому громадський рух, її рейтинг з 30 відсотків різко скотився до 10, і вона програла вибори. Партія, яка ігнорує настрої виборців, завжди втрачає.

– Робота громадського руху «Чесно» припиниться разом із закінченням виборів до парламенту?

– Звичайно, ні. Гасло «Фільтруй раду» змінимо на гасло «Фільтруй владу», і ним можна буде користатися і на місцевих виборах, і на президентських. І якщо на сьогодні ми маємо координаційні ради в 40-а районах, то згодом такі ради будуть в кожному районі і населеному пункті.

– І останнє запитання. Як ви ставитеся до підписання президентом закону про мовну політику в Україні?

– Це підписання було абсолютно предбачуваним. Воно викликано кризою української політики. Тому що коли мова йде про конкретні речі, – відповідати важко, а коли мова йде про НАТО, Євросоюз, мову чи релігію, то тут є вигода для кожної із сторін: і владі, і опозиції. Кожен мобілізує своїх прихильників: ось вороги, ось за що треба боротися, і ось в чому наша принципова розбіжність. Людей, які начебто підтримують вказаний закон, звозять на мітинги… Та це криза жанру. Ще Леонід Кучма у 1994 році йшов у президенти із гаслом: російська мова та боротьба із корупцією. Ці дві теми залишились не менш актуальними і сьогодні. Тому ця технологія недалекоглядна, примітивна, але вона використовується політиками для того, щоб хоч чимось зацікавити свого виборця.

Можливо, Вам буде цікаво

By