Право для всіх

У час, коли українці потерпають від недосконалих законів, наслідків недолугих реформ, несправедливих рішень судів, усе актуальнішим стає питання правової обізнаності громадян. Цьому сприяє також зростаючий вплив благодійних організацій, які беруть на себе просвітницьку місію, захищають права українців, піднімають рівень обізнаності людей у різних сферах життя. До таких об’єднань належить зокрема і «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги», яка включає низку громадських організацій, готових надати безоплатну правову допомогу українцям. Саме її діяльності було присвячено зустріч учасників коаліції з представниками ЗМІ, яка відбулася минулого тижня у Дніпропетровську.

Віталій Місяць, виконавчий директор БО «Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги», розповів про те, як у 2013 році за підтримки та співпраці з Проектом Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) було створено організацію, яка нині вже нараховує 14 осередків у десяти регіонах України. Місію організації Віталій Місяць вбачає не лише у правовій освіті населення, впливі на правове поле країни. Коаліція веде справи, які роблять прецеденти до змін в українському законодавстві і, відповідно, лобіює ці зміни. Вони стосуються різних сфер життя, в яких кожному рано чи пізно доводиться стикатися із колізіями закону. Це земельні питання, депозитні договори вкладників, стосунки з роботодавцем, питання спадщини, відстоювання інтересів громадян у медичній сфері… Всі ті випадки, коли, не знаючи своїх прав, людина стає беззахисною перед тими, хто її слабкостями користується. До останніх належать також часто і самі юристи, послуги яких для звичайних людей є занадто дорогими, а подеколи – ніде правди діти – і малоефективними. Для тих, хто не в змозі захистити свої інтереси, і було створено коаліцію.

Серед найважливіших досягнень проекту стало також створення пунктів з надання юридичної консультації у бібліотеках, де з нагальних питань з юристами можна поспілкуватися у режимі он-лайн. Про це розказав присутнім на зустрічі Денис Гречко, керівник відділу управлінням проектами Павлоградського благодійного фонду «Горєніє» (www.fondgorenie.at.ua). Він також наголосив на тому, що за допомогою до його центру звертаються не лише пересічні мешканці з різних куточків регіону. Захисту права на об’єктивну оцінку і висвітлення подій потребують і представники ЗМІ, особливо регіонального рівня. Адже, як показує практика, квота довіри до таких видань у людей дуже висока, а значить, – і відповідальність медіа за достовірність інформації.

Кожен має право на рівний доступ до правосуддя. Створення «Всеукраїнської коаліції…» – це один з перших кроків на шляху до подолання правового невігластва наших громадян. Початок виходу із правового вакууму, який породжує корупцію, заважає побудові громадянського суспільства. Сподіватимемось, що спільними зусиллями громадських організацій і звичайних громадян ми зможемо побудувати нову країну, фундаментом якої стануть закон і право.

Анна Чиндрова

Можливо, Вам буде цікаво

By