Парламент прийняв закон «Про ринок газу», який суперечить Конституції України

Сьогодні за законопроект № 2250 «Про ринок природного газу» у другому читанні і в цілому проголосувало 290 народних депутатів. Перед фінальним голосуванням в цей документ було внесено поправку, яка забороняє приватним операторам використання державних газорозподільних мереж.

Разом з тим у цій же поправці передбачено виключення – для «суб'єктів господарювання державного сектору економіки», яким дозволена робота з газовими мережами.

Таким чином, депутатам вдалося поховати ключову ідею закону «Про ринок газу», який готувався для впровадження в Україні правил європейського ліберального ринку. Мова йде про вільний доступ на газовий ринок компаніям будь-якої форми власності.

Це ж передбачено і в Конституції України, у ст.13 якої зазначено, що «Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання … Усі суб'єкти права рівні перед законом».

Крім того, у ст.22 Основного закону зазначено, що «При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та повноти діючих прав і свобод».

Зараз 45 газорозподільних підприємств уклали з державою, як власником газорозподільних мереж, договори господарського відання. Це дозволяє ремонтувати, відновлювати і підтримувати газові мережі в робочому стані за рахунок власних коштів підприємств.

При цьому прибуток операторів газових мереж формується за рахунок операційної діяльності з експлуатації газових мереж, а не за рахунок володіння ними. До того ж всі витрати компанії-оператора і її прибуток визначаються державою в особі НКРЕКП, яка встановлює тариф на транспортування.

ПАТ “Дніпропетровськгаз”

З набранням чинності прийнятого Закону слід очікувати звернень до Конституційного суду України, який з високою ймовірністю скасує цю антиконституційну норму.

Судові справи будуть розглядатися стосовно всіх 45 газорозподільних компаній, і можуть розтягнутися на невизначений термін.

До того ж судові тяжби негативно позначаться на роботі колективів газорозподільних підприємств і галузі в цілому, а це призведе до погіршення розрахунків, послаблення контролю за поставками газу і зниження якості надання послуг споживачам.

Можливо, Вам буде цікаво

By