Турбота про екологію лише на папері

Вибори не за горами

Спіч міського голови на останній сесії міської ради щодо екологічної безпеки м. Новомосковська можна назвати передвиборчою програмою.

Напередодні її проведення на першій шпальті однієї із міських газет академік Санкт-Петербурзької Міжнародної академії наук екології та безпеки життєдіяльності В. Літвіщенко розмірковував про основу майбутнього розвитку територіальної общини. Червоною ниткою у цих роздумах означена турбота про еколого-моральне здоров'я городян, і власне на цьому була побудована робота сесії, куди для важливості та значимості були запрошені гості: Президент вищевказаної академії із Санкт-Петербурга В. Бєліков, завкафедрою екології Придніпровської державної академії будівництва та архітектури Г. Шматков (ставив за приклад досвід Новомосковська, в якому дуже «вдало» вирішується проблема сміття), заступник голови обласної ради О. Миронов.

Практично вся робота сесії була побудована на обговоренні цього воістину важливого питання сьогодення. Схоже, що та екологічна ситуація, яка склалася на сьогодні у місті, донедавна не дуже турбувала градоначальника, зате, без сумніву, давно викликає занепокоєння городян: яким повітрям дихаємо, яку воду споживаємо, у якій річці купаємось.

Скільки листів-звернень на тему екології було написано жителями багатостраждального масиву Кулебівка, де на сьогодні зосереджено велику кількість підприємств, до інстанцій різного рівня, і, в першу чергу, – до міського голови В. Літвіщенка. Не один раз від безвиході люди перекривали об'їзну дорогу, але ні до кого достукатись так і не змогли. Мешканці міста не знають, скільки фірм і фірмочок у місті працює з порушенням екологічної безпеки. Наприклад, на теренах колишньої меблевої фабрики. І що вони там виробляють, ніхто не скаже 160 власникам дачних ділянок, які знаходяться поряд із засекреченими об'єктами і чиї ділянки просякнуті смородом невідомого походження. Люди направили звернення до міського голови, адже господар міста не може не знати, що діється за стінами фабрики, яка зараз добре охороняється. Бо без його відома жоден підприємець не отримає у місті дозвіл на заняття бізнесом.

З цього приводу «пожартував» навіть депутат О. Шевченко: «Якщо досі живий керівник сусіднього з фабрикою автопідприємства, значить, не таке і шкідливе те виробництво(?!)».

Може, людям треба було звернутися до Санкт-Петербурзької академії, академіком якої встиг стати Віктор Іванович, і там попросити допомоги?

Вже й багаті плачуть

Цікаво, чи бачили шановні гості, яких запросив голова міста на сесію, міський полігон побутових відходів? Навряд. Бо якби вони просто вдихнули повітря, яке «дістає» вже й до міста, то були б більш обережні у похвалах міської влади.

Останній раз дим від міського сміттєзвалища досяг аж до підгороднянських дач заможних дніпропетровців, і довелося міському голові особисто відвідати зону стихійного лиха, щоб закрити це питання. Мер Новомосковська пообіцяв по телефону замовити дощ у небесній канцелярії, чим дуже насмішив глядачів Дніпропетровського державного каналу, який показав цей сюжет.

Хтозна, що допомогло, але поки що диму у місті поменшало.

Звичайно, нарікання міського голови на низький культурний рівень людей обґрунтовані. Може дійсно мало просвітницької роботи ведеться серед населення, та й вихованню дітей батькам слід приділяти більше уваги. Якщо ж не допомагає – ввести штрафи за неетичну поведінку на вулиці (за брудну лайку, кинуте сміття тощо). Місцеве самоврядування має великі повноваження, і разом із правоохоронними органами це питання можна за бажання вирішити. Тобто змінити ситуацію на краще можна було б давно, а не піарити себе напередодні виборів, розповідаючи про боротьбу із курцями, що кидають на вулицях недопалки.

Грош ціна такому спічу

Якби всі депутати вивчили сесійні матеріали глибоко і серйозно, то вони б помітили, що зазначений у черзі денній проект рішення «Про затвердження Програми екологічного аудиту м. Новомосковська» не обговорювався. На зауваження з цього приводу депутата Л. Резніченко, міський голова пообіцяв розглянути це питання…на виконкомі міської ради, органу, який підконтрольний раді! Тож нащо було розпинатися так Віктору Івановичу про екологічну безпеку м. Новомосковська, скликати таку кількість поважних гостей, якщо один із найважливіших документів для міста було проігноровано. Є сподівання, що на наступній сесії народні обранці повернуться до цього питання.

Не словом, а ділом

Що стосується заходів «По збереженню еколого-морального здоров'я новомосковців…», то тут надана перевага інформуванню населення, впровадженню уроків з екологічної безпеки в навчальних закладах міста…

Л. Резніченко зазначила, що у школах така робота ведеться не перший рік, і пора вже від слів переходити до конкретних справ. У місті назріла необхідність створити екологічну міліцію з обов'язковим фінансуванням її роботи з міського бюджету. Крім того, необхідно розробити дієву екологічну програму, організувати проведення екологічного аудиту, як того вимагає закон; припинити господарську діяльність підприємств, які забруднюють навколишнє середовище; визначити нормативи і розміри зборів за забруднення навколишнього середовища, тобто ввести штрафи за миття машин у річці, кинуте сміття у парку, лісі, паркування машин на газонах; визначити рекреаційні зони міста (ділянки суші і водного простору, передбачені для відпочинку населення) тощо.

Тобто необхідно розробити такий механізм, коли заплановані заходи будуть не лише на папері, а працюватимуть дійсно на покращення екології міста, здоров'я людей. Щоб це не стало черговим гаслом чи пунктом передвиборчої програми, а ми побачили результати конкретної роботи.

Один голос дописали…

Що у міській раді можливо все, ми пересвідчилися незабаром, коли дійшла черга до «Затвердження рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу інвесторів на кращий архітектурний проект реконструкції частини вулиці Сучкова…», добре відомий в місті район Літака. І хоч депутат О. Ткач на початку сесії пропонував зняти це питання з розгляду, оскільки справа про відміну рішення однієї із сесій міської ради знаходиться на розгляді в апеляційному суді м. Дніпропетровська, рішення було прийнято з перевагою в один голос. Хоча «голосу» в залі не було, насправді депутат Перекопський покинув сесійну залу до розгляду цього питання, але його голос зарахували. Результат голосування було зім'ято, ніхто нічого не міг второпати…Відеокамери зафіксували момент голосування – наочі фальсифікація рішення! В черговий раз місто обдурила частина народних обранців на користь нового громадсько-торгівельного центру. І справді, місту час надати статус торгівельного центру. Шкода тільки, що не оздоровчого чи спортивного…

Розмова по суті

У обговоренні екологічного питання багато було сказано корисних пропозицій, але й лестощів на адресу міської влади прозвучало чимало. Перервав цей потік А. Шипко, помічник народного депутата України С. Храпова, який повернувся на кілька місяців назад і нагадав присутнім, що після проведеного суботника, коли було зібрано велику кількість сміттєвих пакетів, вони ще довго залишалися у лісі. І досі біля Горбатого мосту не встановлено сміттєвих баків, на що голова відреагував миттєво: піднявши з місць двох директорів КП НККП В. Громадського та А. Позднякова випровадив їх із зали, наказавши терміново встановити контейнери, а помічника народного депутата запросив працювати своїм заступником з комунальних питань. Правда, молодий успішний менеджер з міжнародної діяльності має престижну роботу і проігнорував запрошення міського голови, використавши відведений час на розмову по суті. Він наголосив на тому, що людей треба стимулювати до екологічної культури, спершу хоча б встановити у достатній кількості сміттєві баки на вулицях міста. Помічник нардепа України зауважив, що міський пляж сьогодні не готовий до купального сезону, тут терміново потрібно навести лад. Він також зауважив, що біля Літака, зважаючи на екологічну тему сесії, треба посадити дерева, зробити тут повноцінне місце відпочинку городян.

Доля кожної кімнати розглядатиметься окремо

Напередодні сесії до депутатів зверталися жителі будинку №10, що по вул. Жовтневій з проханням дозволити їм приватизувати кімнатки у гуртожитку, де вони проживають. Однак на людей чекало розчарування: будинку вирішено було надати статус соціального житла згідно пропозиції комісії з житлових питань. До депутатів звернулась активістка зазначеного гуртожитку В. Перебийніс і повідомила, що комісія не вникла у суть проблеми. Більшість тих, хто проживає у гуртожитку, – працівники НМТЗ, які не один десяток років віддали заводу і хочуть мати свій куточок.

Після обговорення комісії було доручено детально вивчити питання і за результатами роботи прийняти остаточне рішення по приватизації житла окремо по кожній сім'ї.

Наприкінці сесійного засідання секретар міської ради О. Головко повідомив присутніх про звільнення із займаних посад депутатів міської ради – головного лікаря ЦРЛ І. Сівковського та К. Пузиря. Останній заявив, що оспорюватиме рішення про звільнення у судовому порядку, оскільки воно є незаконним.

Источник: Т. Харківських

Можливо, Вам буде цікаво

By