Обережно, на Новомосковщині сказ!

У зв’язку з невирішеними питаннями щодо безпритульних собак та котів в населених пунктах, збільшенням популяції лисиць (за даними Держлісагентства фактична чисельність лисиці в регіонах від 3 до 7 голів на тисячу гектарів при нормі 0,5-1 голова) значно ускладнилась епізоотична ситуація щодо сказу в м. Новомосковську та Новомосковському районі.

Люди, які підгодовують безпритульних тварин або тих, що мешкають у дворах багатоповерхівок, на ринках, тощо не замислюються про небезпеку захворювання на сказ, бо ці тварини можуть стати його джерелом. Це така бомба уповільненої дії, яка спрацьовує при надходженні вірусу сказу в населений пункт через диких тварин (в місто та населені пункти району часто забігають лисиці). В останні роки все більшу загрозу для людей складають домашні улюбленці, які не щеплені проти сказу.

За даними Держпродспоживслужби України в І кварталі 2021 року в Україні було виявлено 236 випадків сказу, при цьому щеплено проти сказу 1,1млн сприйнятливих тварин.
27.04.2021 рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Новомосковській райдержадміністрації введено карантинні обмеження щодо сказу собаки на території с. Орлівщина та навколишніх мисливських угіддях. Загрозливою зоною визначено територію в радіусі 10км від с. Орлівщина, до якої відносяться села Піщанка, Знаменівка, Хащове, смт. Меліоративне, Черкаське, Гвардійське та м. Новомосковськ.

23.06.2021 введено карантинні обмеження щодо сказу собаки на території села Піщанка, де в цьому році вдруге зареєстровано випадок сказу серед собак. До зони спостереження віднесено територію села Орлівщина та м. Новомосковська.

22.06.2021 рішенням Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Новомосковській міській раді введено карантинні обмеження щодо сказу лисиці на території м. Новомосковська. Агресивна лисиця бігала по мікрорайону Воронівка та нападала на домашніх та свійських тварин одного з приватних домогосподарств по вул. Івана Кутового. Результати вірусологічних досліджень підтвердили наявність сказу у лисиці.

Відповідно до Інструкції щодо боротьби зі сказом тварин рішеннями ДНПЕК затверджені заходи щодо ліквідації вогнищ сказу, профілактики та недопущення розповсюдження хвороби на території м. Новомосковська та Новомосковського району. Наразі здійснюється комплекс профілактичних та протиепізоотичних заходів.
Сказ – це вірусна хвороба тварин і людини, яка характеризується ознаками поліенцефаломієліту, паралічами і 100% летальністю та входить у п’ятірку найбільш небезпечних зоонозів, що завдають величезні соціально-економічні збитки.

Хворіють на нього люди і всі теплокровні тварини  як свійські, так і дикі. Особливо небезпечні лисиці. Джерелом збудника сказу є хворі тварини, які виділяють вірус зі слиною. Збудник сказу є в слині і мозку хворої тварини або клінічно здорової вже за 10 днів до появи ознак хвороби, тобто, на перший погляд, цілком здорової тварини. Зараження сказом відбувається в основному через укуси чи внаслідок потрапляння слини хворої тварини на свіже поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок.

У перебігу хвороби розрізняють 3 стадії: передвісників, збудження і паралічів. У першій стадії, яка триває 1-3 дні, у місці укусу з’являються неприємні відчуття (біль, печіння, заніміння, свербіння), почервоніння і набряк. Хвора тварина пригнічена, відмовляється від їжі, погано спить, уникає людей. Стадія збудження характеризується розвитком нападів гідрофобії (водобоязні) — дуже болючих спазмів глотки і гортані з шумним диханням і навіть його зупинкою. Також виникають судоми у відповідь на посилений рух повітря (аерофобія), боязнь яскравого світла (фотофобія), голосного звуку. Через 2-3 дні стадія збудження змінюється на стадію паралічів (м’язів кінцівок, язика, глотки). Смерть настає від паралічу дихання і порушення серцевої діяльності.

Правила захисту людей від сказу:

  • необхідно дотримуватися встановлених правил утримання домашніх тварин (собак, кішок) і щорічно в обов’язковому порядку приводити своїх улюбленців до державної ветеринарної лікарні за місцем проживання для проведення БЕЗКОШТОВНОГО профілактичного щеплення проти сказу відповідно до ст. 37 Закону України «Про ветеринарну медицину»;
  • у випадках змін в поведінці домашньої тварини, отримання ним ушкоджень від іншої тварини, смерті без видимих на те причин необхідно обов’язково звернутися до ветеринарного фахівця для встановлення спостереження або з’ясування причини смерті тварини;
  • від укусів тварин часто страждають діти, тому необхідно постійно проводити з ними роз’яснювальну роботу і намагатися уникати непотрібних контактів з тваринами, особливо дикими або безпритульними;
  • слід нагадати дитині про необхідність інформування дорослих у випадку навіть незначних ушкоджень, нанесених тваринами;
  • не слід підбирати на дачі, в лісі, на вулиці диких і бездоглядних домашніх тварин або варто знайти можливість у короткий термін показати його ветеринарному лікарю для проведення огляду та вакцинації від сказу;
  • слід більш відповідально ставитись до підбору тварини та ні в якому разі не брати тварину «на літній дачний сезон»: викинувши його, ви збільшуєте тим чином кількість безпритульних тварин і підвищуєте ризик виникнення сказу;
  • не слід позбуватися тварини, яка покусала або подряпала людину, її потрібно негайно доправити до найближчої ветеринарної клініки для огляду, утримання під наглядом спеціалістів протягом 10 днів та вживання заходів згідно з чинною інструкцією;
  • при появі диких тварин на території населеного пункту потрібно вжити всіх запобіжних заходів із забезпечення безпеки себе та  близьких, оскільки здорові дикі тварини, як правило, уникають зустрічі з людиною.

Для отримання відповідної інформації та  безкоштовного вакцинування звертатись до Новомосковської районної державної лікарні ветеринарної медицини за адресою: вул. Зіни Белої, 89, тел. 0997447633.

Графік роботи:  з понеділка по п’ятницю  8:00-16:30, вихідні: субота, неділя.

Новомосковське управління Головного управління
Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області

Можливо, Вам буде цікаво

By