Минулого тижня місто знову здригнулося від трагічної звістки: на дитячому пляжі потонула семирічна дівчинка. Дитина приїхала купатися з масиву Кулебівка разом з дідусем, який спостерігав за онукою з берега. Не догледів дідусь, чи яка інша причина стала фатальною для маленької купальниці, але дитини немає, і ніхто не замінить батькам непоправну втрату…
Чому ж відбуваються подібні трагедії на річці, яка літом стає такою мілкою, що перепливти її може навіть дитина? Чи облаштований пляж до літнього відпочинку і чи є безпечним перебування на ньому відпочивальників? Щоб отримати відповіді на ці запитання ми звернулися до відповідальних осіб – начальника Новомосковського комбінату комунальних підприємств Олександра Володимировича Громадського та начальника Новомосковської рятувально-водолазної станції Валентина Олександровича Волкова.
– Все, що залежить від нашого підприємства, ми на пляжі зробили. Ще навесні було пофарбовано кабінки для перевдягання, привезено свіжий пісок, вичищено туалет… Єдине, чого не зробили (хоча це не зовсім наше завдання), не встановили табличку з правилами поводження на воді. Це упущення ми виправимо найближчим часом. Та хіба наші люди звертають увагу на попередження? Є випадки, коли заїжджають сюди на мотоциклах, розпивають спиртні напої, ми не можемо контролювати поведінку кожного.
Відпочиваючим треба самим дбати про свою безпеку, бути обачними на воді, а тим паче – батькам маленьких дітей, які перебувають у воді. Наша ж служба сумлінно виконує свою роботу. До слова сказати, хотілось би, щоб ви не шукали недоліки у роботі нашого підприємства, а писали про все, що ми робимо у місті. Воно ніби й не помітно, а ми насаджуємо дерева, квіти. Ті ж троянди, наприклад, за які не раз критикувала нас ваша газета, ми саджаємо на всіх центральних клумбах міста: біля меморіалу Слави, на площі ім. Леніна, біля рекламного трикутника… Ми саджаємо, а наступного дня кущі викопують. А ви подивіться, що робиться у парку! Там викопали посаджені нашими працівниками туї, поламали молоді берези, за одну ніч побили всі ліхтарі! По мосту молодики їздять на мопедах, все кругом трощать, ламають! Але ми все одно будемо працювати, може таки колись наші люди стануть культурнішими і у нашому місті буде викорінено таке явище, як вандалізм.
Що й казати, ще не забули ми травневу трагедію, як знову біда: дідусь не догледів онучку. Одразу на допомогу прийшли наші працівники, але дідусь не міг навіть правильно вказати місце, де купалася дівчинка. По кольору купальника через сторонніх свідків вдалося встановити, де востаннє бачили дівчинку, і рятувальники одразу знайшли тіло. На жаль, допомога медиків вже не була потрібна.
Дивує безпечність батьків, які, прийшовши до водойми з дітьми, відволікаються і не стежать за ними. Це ж вода, і вона необачності не прощає. Ми завжди готові допомогти, але штат наш і так скорочений до мінімуму, а такої одиниці як матрос-рятувальник, яка має бути у комунальному підприємстві О. Громадського, на пляжі немає. Тому на виконкомі міськради було прийнято рішення про виділення рятівника з нашої служби, який буде контролювати ситуацію на дитячому пляжі.
На жаль, не вдається контролювати річку від приїжджих власників катерів. Дніпропетровські водії розсікають води Самари без дотримання швидкісного режиму. Днями на всіх мостах через річку з’являться відповідні знаки про обмеження швидкості до 5 км.
Принагідно хочу звернутися до всіх городян бути надзвичайно обачними у водоймі та поблизу неї. Зазвичай жертвами води стають люди у нетверезому стані, з вадами здоров’я. Так, недавно у с. Орлівщина потонув юнак, якого попереджували про небезпеку після випитої чарки. Знехтувавши порадою, хлопець таки пішов у воду, і згодом затонув. Недалеко від т/б «Прем’єр» потонула п’ятнадцятирічна дівчина, у якої, як потім пригадали рідні, нещодавно був випадок втрати свідомості. Можливо, це повторилося знову, але вже у воді, і на цей раз врятувати її не вдалося.
З початку купального сезону у місті зареєстровано 7 смертей через потоплення. Сумна цифра, яка застерігає всіх нас добре думати, перш ніж заходити у воду.
Щоб впевнитися у сказаному відповідальними керівниками, ми попрямували до дитячого пляжу, де у робочий понеділок було чимало відпочиваючих.
На воді дійсно розкачувався човен рятувальної служби із рятувальником на борту. А через декілька хвилин з’явився катер з начальником рятувально-водолазної служби – і через гучномовець відпочивальники отримали корисну інформацію про поводження на воді.
Чи вважають безпечним перебування на воді відпочивальники, ми запитали у них, і отримали відповідь, що недостатньо. – Поки грім не гряне, чоловік не перехреститься, -сказав літній чоловік, обурившись поведінкою власників катерів, які продовжують порушувати швидкісний режим на річці, що особливо неприпустимо у районі пляжу. Надто активне катання на катерах та моторних човнах найбільше турбує людей, і всі сходяться у думці, що відпочинок мають контролювати рятувальники. Звичайно, на все треба кошти. На таку одиницю як моряк-рятівник у бюджеті коштів не знаходиться. Прикро, що так. Людське життя у Новомосковську невисоко ціниться. Тому треба кожному пам’ятати, що спасіння потопаючих – справа рук самих потопаючих.
Попереду надзвичайно спекотні дні. Метеорологи обіцяють температуру вище 40градусів.
Бережіть себе, шановні новомосковці, заради себе самих!