Гіпертонік, купи ліки дешевше!

Високий артеріальний тиск значно підвищує ризик захворіти на ішемічну хворобу серця, мозковий інсульт, а також на серцеву та ниркову недостатність, призводить до враження судин і очей. У людей з високим тиском у 3-4 рази частіше розвивається ішемічна хвороба серця і в 7 разів – порушення мозкового кровообігу.

Торік Кабінет Міністрів ухвалив постанову «Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою». Дія цього пілотного проекту, який охоплює і нашу область, триває і цього року. Зокрема, це стосується препаратів від гіпертонії, на яку в Дніпропетровському регіоні страждає майже чверть населення.

Гіпертонік, купи ліки дешевше!Як вказаний проект діє у нашому місті, розповідає заступник міського голови – начальник фінансового управління , відповідальна за медицину у м. Новомосковську Тетяна Дакова.

– У Новомосковську складено реєстр хворих на гіпертонію, і їх кількість складає 14,5 тис. чоловік. Треба зазначити, що вперше виявляють гіпертонію у 40% насесення, яке проживає на будь-якій території. Тож наше місто не є виключенням.

Державою передбачено матеріальну допомогу населенню на відшкодування коштів для придбання лікарських препаратів. З цією метою Дніпропетровській області виділено субвенцію з державного бюджету на суму 15,8 млн. гривень. Новомосковськ отримав 339 тис. гривень субвенції. Компенсація поширюється не на всі ліки від гіпертонії, яких в аптеках дуже багато. За спектром лікувальної дії розробники проекту вибрали сім груп препаратів. Ліки з однієї групи, наприклад, краще застосовувати для лікування людей похилого віку, інші – гіпертоніків, які на додачу мають ще й цукровий діабет тощо. Дешевшими стали медикаменти, які постійно призначаються хворим на гіпертонію і відомі за міжнародною непатентованою назвою діючої речовини. Наприклад: еналаприл, лізиноприл, блокатори бета-адренорецепторів, бісопролол, метопролол, небіволол, антагоністи кальцію, амлодипін і нефедипін. Кожен із цих препаратів має низку назв від різних фірм-виробників, а це близько 250 найменувань. Одже кожен гіпертонік має змогу обрати препарат, якому він найбільше довіряє.

Аби отримати знижки в аптеках, необхідно мати рецепт. Розмір здешевлення призначається по кожному препарату окремо, адже у запропонованому переліку вказано не назву ліків, а діючу речовину. Пацієнт зможе прийти в аптеку з виписаним рецептом, а там йому запропонують кілька препаратів із вмістом вказаної речовини, кожен з яких матиме різну вартість. Далі вибір за пацієнтом. Згідно із розробленою МОЗ України процедурою, рецепт виписується на рецептурному бланку форми №1 із зазначенням міжнародної непатентованої назви препарату (молекули), дози та має бути завірений печаткою лікувально-профілактичного закладу (червона печатка). Його можна отримати у кардіолога, невропатолога, дільничного терапевта, педіатра, сімейного лікаря.

Рецепт дійсний впродовж одного місяця з моменту видачі та зберігається в аптечному закладі. Він гарантує хворому отримання знижки на ліки, а аптекам – відшкодування державою тієї знижки, яку вони надають пацієнтові. Знижка становить від 10% до 90%. А якщо референтна ціна вища за роздрібну, ліки відпускаються безкоштовно взагалі, тобто держава повністю відшкодовує вартість ліків аптечним закладам. Відпускати вказані препарати без рецепта аптеки не мають права!

Лікарськими установами міста цьогоріч було виписано майже 35 тисяч пільгових рецептів, за якими лише 40% пацієнтів отримали ліки. Можливо, через те, що до вересня 2013 року субвенція поширювалася лише на монопрепарати. З вересня держава додала комбіновані препарати, які мають допоміжну дію, і аптеки зобов’язані мати їх у достатній кількості.

Для втілення проекту у життя у місті з 2012 року створена і працює робоча група, яка здійснює контроль за діяльністю лікарських закладів та аптечних установ. За час дії проекту робоча група провела більше 25 засідань. Деякі аптечні установи неохоче йдуть на співпрацю, нарікаючи на додаткове навантаження і роботу з документами, але держава зобов’язує всіх виконувати постанову КМ. Тим більше, що робота зі здачею реєстрів та відшкодуваннями проводиться не в обласному центрі, а на місці, у Центрі медико-санітарної допомоги, а відшкодування вартості ліків проводяться вчасно та у повному обсязі.

Проведені перевірки показують, що в місті є кілька аптек, які не беруть участі у проекті, що спонукає нас звернутися із поданням до Державної служби з лікарських засобів для вжиття заходів щодо відмови виконувати постанову Кабінету Міністрів. Застерігаємо, що тут ціни на препарати для гіпертоніків завищені, тому знижка на 7-10%, яку пропонують аптекарі, є не що інше, як звичайне ошуканство.

Користуючись нагодою, хочу звернутися до керівників підприємств, організацій міста і повідомити, що члени робочої групи готові провести роз’яснювальну роботу у колективах, аби поінформувати якомога більшу кількість населення міста про придбання лікарських препаратів для лікування гіпертонії за зниженими цінами.

Шановні новомосковці! У разі необхідності звертайтеся за контактним телефоном: 38-02-50.

ДЛЯ ДОВІДКИ: За останніми рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я нормальним вважається рівень артеріального тиску, нижчий за 130/85 мм рт. ст., рівень тиску між 130/85 і 140/90 мм рт. ст. – це високий нормальний, а тиск 140/90 мм рт. ст. і вище уже вважається артеріальною гіпертонією.

Можливо, Вам буде цікаво

By