Ніщо так не лякало наших пращурів, як спалахи блискавок, що краяли небо, і пекельний гуркіт грому. Елліни приписували їх наймогутнішому з богів – Зевсу, в інших народів блискавки ототожнювали із стрілами розгніваного божества. Нині фізика пояснює справжню природу блискавки, як розряд в атмосфері мільйонів кіловат енергії.
Дві ознаки грози очевидні для всіх – це грім і блискавка. Блискавка – це електричний розряд, який виникає, коли різниця зарядів у двох місцях настільки велика, що вони можуть подолати ізолюючий ефект повітря. Розряд може виникати всередині хмари, між хмарами чи між хмарою і землею. На мить блискавка нагріває повітря до неймовірно високої температури, до 30 тис. градусів Цельсія у момент розряду.
Блискавка небезпечна для життя і здоров'я. Ураження блискавкою для людини може бути смертельним. Так, наприклад, у цьому році 29-30 липня в Криму під час косовища від блискавки загинуло 1 людина, 5 травмовано. Але не всі люди, уражені блискавкою, гинуть, а лише близько 30 %.
Ураження блискавкою лікарі прирівнюють до дії на організм електричного струму. Така травма руйнує нервову систему, порушується дихання та серцева діяльність. На шкірі потерпілих лишаються характерні сліди: червоні смуги, опіки. 88 – 90 % уражених спершу втрачають свідомість. При наданні першої допомоги слід негайно зробити непрямий масаж серця в поєднанні з диханням „ ротом до рота ” чи „ ротом до носа ”, поки не почне працювати серце і не відновиться дихання, потім необхідно викликати швидку допомогу.
Слід пам'ятати, що під час грози слід дотримуватися певних правил:
– Якщо до сховища далеко, пригніться (тримаючись поодинці), бажано заховатись в якому-небудь заглибленні, ноги тримайте разом, з голови і тіла зніміть всі металеві предмети. Не лягайте на землю. Не стійте під деревом.
– Якщо ви чуєте дзижчання з боку предметів, що недалеко лежать, наприклад, крупного каміння або паркану, негайно перейдіть у інше місце.
– Не тримайте у руках довгі чи металеві предмети, наприклад, вудочки чи парасольки.
– Не торкайтесь металевих споруджень, дротяної огорожі чи металевої проволоки для сушіння білизни і не наближайтеся до них.
– Не їздіть верхи чи на велосипеді.
– Якщо ви їдете в автомобілі, зменшіть швидкість або зупиніться подалі від дерев та високовольтних башт. Залишайтесь в авто, але не торкайтесь металевих частин.
– Якщо ви купаєтесь, негайно вийдіть з води і зайдіть в укриття.
– Якщо ви пливете в човні, – якомога швидше пристаньте до берега, сховайтесь.
– Ні в якому разі в грозу не користуйтеся мобільними телефонами, вимкніть їх, бо вони притягують блискавку. ( В червні цього року в м. Рівному блискавкою було вбито 15 – річного юнака, який розмовляв по мобільному телефону під час грози ).
– Перед грозою вимкніть зовнішні антени і всі електричні прилади.
Шановні новомосковці! Майте на увазі, що після спекотних днів дощі йдуть з грозами. Будьте обережні, прислухайтесь до наших порад, бережіть своє життя!