Не шкодь собi

Українці здавна славляться ошатністю, прагненням до чистоти у господі. А ще нас добре характеризує прислів’я – «Моя хата скраю, нічого не знаю». От так і поєднались в наших громадянах прагнення до порядку вдома, і абсолютна байдужість до того, що робиться за крок від оселі.

Деякі мешканці нашого міста не стали виключенням. Активно взялися господарі за прибирання своїх подвір’їв та під’їздів. Назбирали листя, хмизу та усякого сміття і …. підпалили. Та так, що змушені були містяни наглухо зачиняти свої кватирки, щоб не надихатись отруйного диму. До чого призводить звичка таким чином наводити «порядки» – горе-палії навіть не замислюються. А треба було б.

Дим від спаленого листя складається з дрібних часточок, які містять компоненти-забруднювачі. При потраплянні до органів дихання ці мікроскопічні часточки можуть досягти найглибших ділянок легенів і залишатися там місяцями і навіть роками. Вдихання цих часточок може призвести до виникнення респіраторних захворювань, зменшити об’єм повітря, яке вдихається, та зменшити здатність легень використовувати це повітря. Тверді часточки можуть також спричинити приступи астми у деяких людей. Оскільки листя по своїй природі є вологим, в більшості випадків воно не горить, а просто тліє, що сприяє вивільненню великої кількості вуглеводнів. Деякі з цих вуглеводнів, такі як альдегіди та кетони, викликають подразнення очей, носа, горла та легенів. Листя, що спалюється, є також одним з джерел утворення викидів окису вуглецю. Чадний газ потрапляє у кров через легені і з’єднується з червоними кров’яними тільцями, а це зменшує кількість кисню, яку можуть отримати червоні кров’яні тільця та доставити до тканин людського тіла. А що вже говорити про пластик та інші синтетичні матеріали, при згорянні яких вивільняються канцерогени, які провокують ріст ракових пухлин!

Але перейдемо від лікбезу до реальних справ, які робляться чи ні у нашому місті. Чи можуть городяни захистити себе від безвідповідальних громадян і чи можна притягти останніх до відповідальності – ми запитали у Петра Івановича Гапоненка, спеціаліста з питань екологічного забезпечення життєдіяльності міста.

– Дійсно, спалення листя і побутових відходів є однією з основних екологічних проблем нашого міста. Якщо викиди від промислового виробництва можна проконтролювати, то спалення листя – ні. Хоча законодавством це категорично заборонено, є і відповідне рішення міської влади. За адміністративним кодексом громадяни мають сплатити за таке правопорушення штраф у розмірі від 340 грн. Окрім того, виконкомом було прийнято рішення про створення групи, яка складатиметься з посадових осіб, що мають право складати адміністративні протоколи. Це має посилити дієвість тих функцій, які виконує зараз екологічна інспекція, санітарна служба, органи міліції і т.д.

Петро Іванович запевнив, що комісія у складі 21 посадовця почне працювати найближчим часом – майбутніх інспекторів підготували належним чином, оформили посвідчення.

Також у планах міської влади – створення екологічної міліції.

– Є пропозиції щодо того, щоб містом ходили міліціонери з собакою і притягали безвідповідальних городян до відповідальності за різні адміністративні правопорушення, що стосуються благоустрою міста, – розказав Петро Іванович. – А це паркування, паління, розпивання спиртних напоїв у громадських місцях і т.д.

Городяни ж, які стурбовані екологічними негараздами у місті, можуть звертатися як безпосередньо до новоствореної організації за телефоном 7-98-42, так і до органів місцевого самоврядування чи інших служб, які зобов’язані цим займатися.

Що ми і зробили, відправившись за коментарями до санітарно-епідеміологічної служби міста Анатолія Сергієнка, головного санітарного лікаря, якого нам пощастило застати на місці і який висловив обурення протизаконними діями городян, наголосивши, що в основному підпалом листя і побутових відходів займаються жителі приватного сектора. А також зазначив – у 99% випадків з такими правопорушниками мають спілкуватися екологи – саме у них є всі відповідні важелі. Посилити свою роботу мають і комунальники, і ті, хто займається вивезенням побутових відходів.

– У минулому році ми наказали 52 правопорушники, – повідомив А. Сергієнко. – Це, в основному, підприємці, які не виконують норми закону з благоустрою, 5 чоловік отримали адміністративні протоколи у цьому році. У приватному секторі ми зараз не працюємо – це робота екологічної інспекції.

Але і без приватного сектору у місті є над чим працювати. До якої частини міста можна віднести багатьом відому ділянку об’їзної дороги на Харків, що за Кулебівкою? Не звернути уваги на значну територію, «прикрашену» сміттям найрізноманітнішого походження – неможливо. Схоже, самовільне сміттєзвалище організовують спільними зусиллями мешканців різних районів міста. А от дихають смородом ні в чому не повинні городяни.

На час прибуття знімальної групи на місце чергового сміттєзвалища, там вже працювала бригада Новоселівського дорожньо-експлуатаційного управління, до якого за допомогою звернулась місцева влада.

Віктор Іванович, майстер дільниці, повідомив: щотижня доводиться «зачищати» такі звалища навколо міста. Робота неспецифічна, погоджується, – але і її доводиться виконувати – інакше ж задихнутися можна.

От і наразі вивезли вже три машини, до кінця ж дня не менше п’ятнадцяти назбирається. За тиждень – знову починай те ж саме. Зачароване коло, у центрі якого – безвідповідальність нашої громади і відповідних контролюючих органів, які, схоже, вже давно махнули на свою роботу рукою.

Незабаром літо. І знову гостро постане питання сміттєзвалищ, і знову місто почне задихатися від отруйного диму. І знову почнемо шукати вирішення проблеми усюди, тільки не в самих собі.

Источник: Анна Чиндрова

Можливо, Вам буде цікаво

By